Ithaka- Maria Rahula modellitööst ei unista!

{:236797 width=70 height=112 align=right}Kes meist ei mäletaks ülikuuma bändi nimega Best B4! Puhume juttu endise menubändi liikme Maria Rahulaga, kes just Best B4ist laiema tuntuse saavutas. Nüüdseks on hakkaja naisterahvas edukat soolokarjääri teinud ja ennast tõestamas ka juba välisriikides.

{:236779 width=120 height=192 align=right} Kes meist ei mäletaks ülikuuma bändi nimega Best B4! Puhume juttu tolleaegse bändi liikme Maria Rahulaga, kust ka tema oma laiema tuntuse pälvis. Nüüdseks on hakkaja naisterahvas edukat soolokarjääri teinud ja ennast tõestamas ka juba välisriikides.

Kas Sul on olemas ka nn päevatöö või tegeledki ainult bändiga?
“Päevatööks”, mis vahel venib ka väga hiliste öötundideni ja lõpeb mõnikord koidikul, on laulude kirjutamine ja muusika tootmine. Ka enesetäiendamine oma erialal ja koolitused käivad selle juurde. Kasulik ja meeldiv on omavahel väga tihedalt põimunud. Samas, võibolla klassikalises mõttes tööd meenutab pigem igasugune administreerimine ja planeerimine, millega paraku pean ka päris palju kokku puutuma (paraku selles mõttes, et plaanisin niisuguste asjadega ise tegelema hakata mingis kauges tulevikus).

Kas kirjutad kõikidele oma lauludele ise sõnad? Mis Sind inspireerib?
Jah, kõik laulutekstid on minu kirjutatud. Enamasti sünnivad meloodiad tekstiga samaaegselt. Inspiratsiooni saan elust ja olukordadest, vahel aga mõnest pisidetailist. Kahjuks või õnneks, kriisid annavad minu erakordselt elavale fantaasiale powerit. Eriti loominguline olen siis kui mõni suurem ja pikemat aega närinud probleem on lõpuks lahenemas.

{:239696 width=230 height=345 align=left}Kas Sul on oma eeskuju? Kes?
Eeskujuks on hea ja omanäoline muusika. Ja seda on nii palju! Tõesti, igal artistil on vähemalt üks väga hea laul! Siis kuulan ja õpin sellest, mis mind ennast liigutab.

Mitu aastat Sa nüüdseks laulmisega oled tegelenud?
Nagu pea iga teine laps laulsin muusikaringides, koolikoorides. Otsa kooli ajal dirigeerimise kõrvalt tegin põgusalt tutvust klassikalise hääleseadega. Selle baasiga võeti mind solistiks ansamblisse BB4 (1996).
Tegelikult alles möödunud aasta veebruaris lauluõpetaja Zanna Hulteni juures hakkasin laulmisesse professionaalselt suhtuma ja hakkasin mõistma, et mis asi see “laulja pill” üldse on. Klapime õpetajaga suurepäraselt! Tema stiil on läheneda asjale süvitsi. Hääl areneb vaikselt, aga muutused on selle eest püsivad.

Kas vahel on ka tunne, et enam ei viitsi bändiga tegeleda?
Eks nõrkuse hetki ole ikka sekka sattunud. Siis head inimesed tõmbavad mind jälle nö käima. Ma tean, kelle poole võin pöörduda ja olen neile nõu ja jõu eest väga tänulik.
Vahel mõtlen, et kas see on ainult minu isiklik probleem või loomingulised inimesed lihtsalt aegajalt satuvad kimpu reaalsustajuga, mille piirid mõnikord nagu ähmastuvad — elad oma fantaasiamaailmas ja mõtled, et kõik on võimalik, paned silmad kinni ja tundub, et mistahes maailmaots on justkui siinsamas ja käega katsutav. Ühest küljest nii ongi hea ja õige ennast koguda. Teisalt aga, kui eesmärgid on tohutu kõrgele seatud, siis ei pruugi märgata väikseid edusamme ja see võib panna kahtlema oma tugevates külgedes, siis saab haiget.
Praegu mõistan ehk paremini kui kunagi varem, et andes endast parima, on ometi asju, mis ei sõltu minust — mida ma ei saa kontrollida ega määrata ja mille eest ma ei vastuta.

Millest ammutad Sina oma energia? Millega Sulle meeldib tegeleda?
Energia koguneb kui tunnetan end looduse osana. Proovin ennustada ilma ja jälgin eluslooduse käitumist.

{:239700 width=250 height=375 align=left}Sa näed suurepärane välja! Kas oled ka kunagi modellitööd teinud?
Tänan, ei! Mul on paremal põsel arm ja see on ilmselt tekitanud minus kompleksi. Ma isegi ei ole sellest unistanud. Ükskord sain elu šoki, kui Cannes’is peale esinemist ansambliga Slobodan River tuli üks ameerika manager juurde ja selle asemel, et rääkida mu lauludest, muusikast, esinemisest, ta küsis täpselt nii, et olen ma kunagi modellitööd teinud ja olen ma sellest huvitatud! Mida kuradit! Ärritusin ja ei varjanud seda põrmugi, ilmselt oli see mu võimalus ameerika mägesid ehitada, aga las ta siis läks pealegi.

Kas BestB4-i laulud on endiselt meeles?
Jah! Alles sai ühe eksklusiivürituse jaoks meelde tuletatud ja isegi proove tehtud.

Millist muusikat Sulle meeldib kuulata?
Mul on komme võtta ette mõni artist ja siis päevast päeva kuulata ainult tema muusikat, kuni see lõpuks isegi tüütama hakkab, siis on see totaalselt omane, endast läbi lastud ja uuesti võtan sama artisti ette võibolla alles aasta pärast.
Viimasel ajal olen veidi sentimentaalne. Palju olen kuulanud Tracy Chapmani ja Chris Isaaki.

Kas Sul on mingit plaanid suveks tehtud?
Nägin kollast liblikat varakevadel, mõtlesin, et kannaks nüüdsest ainult kollast!

Kas Sul on veel täitumata unistusi? Millised need on?
Ma olen parandamatu genereerija ja püüdlen pidevalt millegi enama poole. Alles hiljem rõõmustan kui näen, et mingi unistus on täitunud. Niiet on küll veel täitumata unistusi, aga jätan need enda teada.

Kellega Sa tahaksid duetti laulda?
Ei tea, ükskõik! Küll, aga sooviks mõne muusikuga, kelle tööd olen kaifinud, kasvõi ühe laulu koos kirjutada.

{:236792 width=120 height=171 align=right}Millisena näed oma elu 5 aasta pärast?
Mu tütar on siis 10.. Ma ei tea. Loodan, et olen selleks ajaks välja selgitanud sõbrad ja vaenlased ning olen piisavalt arukas, et oskan eristada olulist ebaolulisest.

Kas Sa oled õnnelik inimene? Milles peitub õnn?
Õnn on hingerahu. Ja ma arvan, et peaksin olema õnnelik. Ühel hetkel olen palunud taevalt justkui võimatut ja olnud närvis, et taevas pole reageerinud nagu kuldkalake muinasjutust. Nüüd näen, et kõik on omavahelises sõltuvuses ja põhjuslikes seostes ning teenib lihtsat ja üllast eesmärki – progress!

Teele Teder
teele@buduaar.ee