Merka- särasilmne looja!

24 kommentaari

{:207816 width=120 height=162 align=left}Merka (23) tundub olevat väga toimekas inimene ja see on ime, et mahtusime tema graafikusse. Nimelt saabus ta just Pärnust ja oli tagasi tõttamas Soome Eurovisiooni kajastama. Kohtusin Merkaga kolmapäeva pärastlõunal restoranis Senso. Teades Merka päevaplaani, olin üsna kindel, et ta on väsinud ja meie intervjuu kulgeb ilma suuremate emotsioonideta. Õnneks ma eksisin! Merka saabus sära silmis ja lai naeratus huulil. Justkui oleks hommik ja meie kohtumine esimene asi tema päevakavas!

{:207816 width=120 height=162 align=left}Merka (23) tundub olevat väga toimekas inimene ja see on ime, et mahtusime tema graafikusse. Nimelt saabus ta just Pärnust ja oli tagasi tõttamas Soome Eurovisiooni kajastama. Kohtusin Merkaga kolmapäeva pärastlõunal restoranis Senso. Teades Merka päevaplaani, olin üsna kindel, et ta on väsinud ja meie intervjuu kulgeb ilma suuremate emotsioonideta. Õnneks ma eksisin! Merka saabus sära silmis ja lai naeratus huulil. Justkui oleks hommik ja meie kohtumine esimene asi tema päevakavas!

Kõik kutsuvad Sind Merkaks, isegi ajakirjandus! Kas see häirib Sind ja kust Sa sellise hüüdnime endale üldse said?
Nimi pandi mulle juba lasteaias ühe kasvataja poja poolt, kes lihtsalt hakkas ühel hetkel  mind niimoodi  nimetama. Alguses kutsusid mind sedasi ainult tuttavad, aga peagi hüüdsid  koolis ka juba õpetajad mind Merkaks. Kui ma kellegagi esmakordselt räägin, siis tavaliselt tutvustan ennast siiski Merlynina, kuid see nimi läheb üsna kiirelt üle Merkaks. Ülikoolis kutsuvad õppejõud mind enamjaolt veel Merlyniks. Merka nimi ei häiri mind sugugi, see on mulle täiesti omane.

Kas Sa igatsed Nexuse aegu tagasi?
Arvan, et inimene ei pea taga igatsema aegu, mis on möödas. Üldiselt oli tore aeg ja ma õppisin palju. Nüüd saan õpitut tuleviku projektides osaliselt ka rakendada. Bänd ammendas ennast mingil momendil ja seega ei näinud enam edasinemis võimalusi. Olen väga edasipürgiv inimene ja tahtsin ellu lubada ka uusi väljakutseid.

Kas on lootust, et Nexus teeb ühel päeval comebacki?
Arvan, et võibolla ainult mingi eriprojekti raames. Sellisel kujul nagu Nexus eksisteeris teda enam kindlasti ei tule.

Kui nüüd Nexus ja Postimees välja jätta, siis kas Sul on olnud veel mingeid töökogemusi?
Jah, 16-aastaselt osalesin laulukonkursil „Kaks takti ette” ja ma pääsesin publiku lemmikuna finaali. Peale saadet võttis minuga ühendust 2 Quick Stardi trummar, kes oli trummariks ka ühel laeva peal mängivas bändis. Ta kutsus mind sinna lauljaks. Kahjuks see projekt kaua ei kestnud, sest õige pea tulid bändi sisesed muudatused. Laeval töötades olin juba 17-aastane, kuid kooli ajal nädal otsa järjest tööl käia oli siiski pisut liig, kuna õppimine jäi seetõttu unarusse.

Kas Sa oled kontori tööd ka teinud?
Ei ole. Ma olen üritanud elu seada nii, et mulle jääks vabadus. Ma olen suhteliselt allumatu tüüp ja kui mulle midagi ei sobi, siis on konfliktid  kiired tekkima. Hindan töös loomingulisust ja proovin vältida rutiini. Õnneks minu praegune töö, Postimehe meelelahutus reporterina, seda ka võimaldab.

Kui Sulle rutiin ei meeldi, siis kuidas Sul on õnnestunud ülikooliga lõpusirgele saada?
Jah, rutiin mulle tõesti ei meeldi, kuid kooli võtan ma kui eesmärki. Esimesel kooliaastal olime Nexusega TopTeni all ja meile pandi tihti ka esinemised selleks ajaks, kui mul oli kool. Seega jäid paljud ained esimesel poolaastal tegemata. Tegingi vist ainult 8 ainet ära kogu aastast. 2005.a.  I poolaastal suutsin aga ära teha 21 eksamit, mille hulgas ka palju võlgu jäänud aineid. Kõik oleneb sellest, millised eesmärgid endale sead ja kuidas oma aega suudad planeerida.

Miks otsustasid turismindust õppima minna?
Meil oli keskkooli ajal turisminduse kursused ja mulle hakkas see valdkond lihtsalt huvi pakkuma.


{:207828 width=120 height=180 align=right}Kuidas tulid selle peale, et Postimehe ajakirjanikuks kandideerida? Kuulsin, et Sinu proovitöö oli teistest säravam. Kas Sa oled artiklite kirjutamisega varem ka kokku puutunud?
Kirjutada on mulle meeldinud juba põhikooli ajast saati. Kuna minust on tehtud erinevaid artikleid, siis tahtsin neist paljusid tihtipeale ümber kirjutada- sealt ka mõte kandideerida.  Professionaalide poolt kirjutatud lugusid muidugi mitte, kuid meil on ajakirjanike maastik hetkel väga erineva tasemega.
Kuna olen intervjueeritava rollis olnud, siis mul on võib-olla seetõttu lihtsam inimestega suhelda, sest ma tean, kuidas neile läheneda ja ilmselt  andis see mulle ka tõuke pakutavale ametikohale kandideerimiseks.
Säravam? Varem ei olnud ühtegi artiklit algusest lõpuni kirjutanud. Säravam öeldi võibolla lihtsalt selleks, et mulle tunnustust jagada. Ma ei arva, et ma nii hea olin. Aga see oli minu jaoks üllatav just sellepärast, et mul ei ole ju ajakirjanduslikku haridust. Ma olin kindel, et  kandideerivad paljud õppinud ajakirjanikud.

Kas oled mõelnud ka Tartu Ülikooli ajakirjandust õppima minna?
Natuke ikka olen magistrivõimalusi uurinud. Tegelikult olen nüüdseks 15 aastat järjest õppinud  ja tahaksin ühe aasta puhata. Võimalik, et ma lähen edasi õppima ja see ei pruugi olla Eestis. Tahaks arendada inglise keelt nii kaugele, et mul poleks mingi probleem selles keeles suhelda. 

Kas oled ka mõelnud kuhu maale võimaluse korral õppima minna?
Ma olen kodulembeline. Seega arvan, et kuhugile lähedale siiski- Soome, Rootsi, kuid Saksmaa pigem mitte. Ma tahaksin nii, et kui tekib isu koju tulla, siis oleks mul see võimalus.

Kas ajakirjaniku töö näol oled leidnud endale unistuste töö või on Sul veel suurimad tööalased saavutused ees?
Minu eesmärgid on alati sellised, et tahan areneda ja õppida ning siis sammu võrra edasi liikuda. Hetkel on see töö minu jaoks väga arendav. See on mulle hea valik. Hindan kõrgelt inimeste hulgas mitmekülgsust ja see töö muudab ka kindlasti mind mitmekülgsemaks.
Samas ma ei saa aga lubada, et 10 aasta pärast olen samal ametikohal.

Kui Nexus veel tegutseks, siis kumba Sa valiksid, kas bändi või Postimehe töö?
Neid ei saagi kõrvuti panna, sest kui oleks Nexus, siis ma ei töötaks Postimehes. Ilmselt poleks ma ka Postimehe töökuulutust märganud või sellele osanud tähelepanu pöörata.

31. märtsil astusid Sa klubis Parlament Koolimissi üritusel ülesse üldtuntud poplugude repertuaariga. Kas see on märk Sinu soolokarjääri algusest?
Ikka, muidugi. Juba sellel kuul ilmub mul koostöös Henrik Sal Salleriga esimene singel ning loodetavasti selle aasta sees ka album. Lavaelust tahtsin lihtsalt vahepeal puhata. Nexuse lõpetamisest kuni siiani olen teinud endaga rohkem tööd kui terve bändi ajal kokku. Täna tunnen ma ennast sellisena, kes ma tegelikult olen ja olla tahan.
Muuseas, olen hakanud ka ise laule kirjutama. Rohkem hetkel viise. Ka albumile tuleb lugusid, mis minu tehtud. See on minu jaoks eesmärk, mille poole püüelda. Tegelikult oma esimese loo saatsin ma 2003. aasta Eurovisiooni eelvoorule. Seda ei tea peaaegu mitte keegi! Viis oli minu kirjutatud ja sõnad sõbrannaga kahasse. Laulsin mina ja sõbranna tegi backi.

Millised on Sinu ambitsioonid?
Minu ambitsioonid ei ole kindlasti seotud ainult laulmisega, vaid üks minu eesmärke on ka ikkagi ühel päeval oma ettevõte luua ja sellega tegeleda.

Millega loodav ettevõte võiks tegeleda?
Mul on hetkel selline periood, kus mul on nii palju erinevaid ideid peas. Käies erinevates kohtades ringi, tekivad kohe igasugused ideed. Praegu olen seoses Eurovisiooniga Soomes käimas ja ma olen avastanud seal palju asju, mida Eestis ei ole.

Kelleks Sa lapsena tahtsid saada?
Kui ma olin 1. klassis, siis ma tahtsin saada kassapidajaks.  Eriti ahvatlev oli selle töö juures kassaaparaadi igasugused erinevad nupud ja nende vajutamine. Järgmisena soovisin ma näitlejaks ja siis akrobaadiks saada.

Kas Sul oli eeldusi akrobaadiks saada?
Jah, ma tegin erinevaid trikke. Ma olin hästi painduv ja ma käisin isegi spordistuudio trikivõistlustel, kus pidi trikid ise välja mõtlema. Saavutasin seal lausa esimese koha!

Mis trikke nendel võistlustel teha tuli?
Igasuguseid! Jalad kukla taha jne.

Kui vana Sa siis olid?
Ma olin 9-aastane. Ma isegi tahtsin minna tsirkusesse akrobaadiks, aga sellel ajal ei olnud Eestis selliseid asju. Seetõttu jäigi see huvi lihtsalt sinnapaika. Samas need akrobaatilised võimed on mul siiani hästi säilinud. Spagaati saan ma lasta ka praegu ilma soojenduseta, kuigi nii ei tohi teha. Ja lisaks kõikidele hobidele mõtlesin, et tahaks natuke laulda ka.

Siis olid Sa juba nooruses hea laulja?
Ma läksin laulukaruselli eelvooru, kus ma jäin silma Anu ja Kadri Talile, kes kutsusid mind Ellerheina laulma. Ellerheinas sai kokku lauldud 6 aastat. Äratuleku põhjus oli peamiselt avastamine, et olen pigem kass, kes kõnnib omapead ja ma tundsin, et minu individuaalsust pärsitakse. Aga ka Ellerheinas anti mulle mõned soolorollid, kus sai erinevate laulude vahele üksinda laulda, kuid siiski lõpuks see enam ei rahuldanud mind ja 14-aastaselt tulin ära.

Aga näitlemine? Mõtled Sa ka nüüd sellele?
See on mul selline salaunistus. Ma pole seda ju õppinud ja ma tegelikult ei teagi, kuidas mul see välja võiks tulla.

Aga ma panin tähele, et Sa lõid kaasa kodumaises sarjas „Kelgukoerad”. Seal tundus, et näitlemine tuli Sul samahästi välja kui laulminegi.
Sellega oli tegelikult nii, et läksin sinna ühte lugu lehte tegema, aga siis anti mulle seal ka täiesti juhuslikult roll.
 
Kas Sa elad koos elukaaslasega?
Inimene on mul olemas ja päris koos me ei ela, sest tema käib kahes linnas tööl- nii Tallinnas kui Pärnus.

Kas Sa pisiperele oled mõelnud?
Siis on õige aeg, kui tunnen, et minu majanduslik külg on paigas ja süda on valmis. Väga oluline on teada ka, et see inimene, kellega pisiperet plaanida, oleks see õige. Mina ei vaata sellist asja läbi vanuse, vaid pigem, millal tekib see õige tunne. Hetkel veel seda tunnet tekkinud ei ole.


Kas Sa oled minevikus teinud asju mida kahetsed?
Kindlasti midagi on. Tihtipeale on selleks olnud minu sõnad, kuna ma olen hästi otsekohene. On ette tulnud olukordi, kus olen pidanud oma sõnu kahetsema. Teatud määral on see minu miinus ja teatud määral ka pluss. Üritan seda otsekohesust siiski pigem positiivse omadusena kasutada aga samas on mul ka kalduvus sellele halvemale küljele.

{:207829 width=120 height=159 align=left}Kas ilu nõuab ohvreid või on inimene ilus siis kui ta on õnnelik?
Kui mulle kõnnib vastu inimene, kes on rasvaste juustega, meikimata, oma kehakaalule sobimatult riides, siis mul paratamatult tekib küsimus, et miks ta ei hoolitse enda eest. Minu jaoks on inimene ilus siis kui ta suudab leida endale sobiva stiili ja selle välja kanda. Šampoone müüakse poes, meigivahendid on olemas ja kindlasti on kõikidele kehatüüpidele olemas sobiv riietus. Hästi oluline on, et inimene suudaks leida endale oma stiili ja mugandada selle enda olemisega.  Kindlasti ei ole see õige,  kui inimene mõtleb, et ma olen nii kole ja ma nüüd enam oma pead ka ei pea pesema. See on nagu allaandmine minu jaoks ja sellised inimesed tõukavad mind pisut eemale.

Kas Sinu elutempo on endiselt sama kiire kui bändi aegadel?
Ma ütleks, et minu elutempo on palju kiirem kui Nexuse ajal. Tegelen koolilõpetamisega, laulmisega ja tööga.

Millal Sa viimati puhkasid ja kuidas Sa puhkad?
Üldiselt meeldib mulle soojal maal käia ja  plaaningi minna puhkama peale diplomitöö kaitsmist. Ma arvan, et puhkus on hästi oluline ka siis, kui on vaja mõtteid korrastada. Näiteks kui siin Eestis on mingi asi niimoodi natuke sassis ja täpselt ei tea, mida ette võtta ja kui on võimalus saada sellest keskkonnast välja,  siis see annab niivõrd palju uusi mõtteid ja lahendusi. Kasvõi paar päeva! Selline nädalane puhkus kodus mulle absoluutselt ei meeldi.

Kas Sa oled ka Spa inimene? Meeldib Sulle erinevaid Spasid külastada?
Ma ei ole veel siiani Spasse jõudnud. Aga massaa