Frigiidsus- mis see veel on?

{:276516 width=130 height=87 align=left}Olen sageli kuulnud, kuidas mehed hakkavad otsekohe naisi, kes neile „kätte ei anna”, frigiidseteks nimetama. Ometi ei puutu frigiidsus kohe kindlasti asjasse. Mis see "tõbi" endast siis tegelikult kujutab ning kuidas saaks naine ennast aidata?

{:276516 width=130 height=87 align=left}Olen sageli kuulnud, kuidas mehed hakkavad otsekohe naisi, kes neile „kätte ei anna”, frigiidseteks nimetama. Ometi ei puutu frigiidsus kohe kindlasti asjasse. Mis see "tõbi" endast siis tegelikult kujutab ning kuidas saaks naine ennast aidata?

Frigiidsus, paremini tuntud kui seksuaalse erutuse korralagedus, on seisund, kus mees või naine on võimetu saama või saavutama seksuaalset erutust. Sõna frigiidsus on tuletatud ladinakeelsest sõnast frigidus, mis tähendab külma. Selle all mõistetakse naise sugukülmust. Tihti on neist naistest tekkinud väärarusaam. Sugukülmadeks nimetatakse naisi, keda seks ei eruta ja kes suguakti ajal midagi ei tunne, mitte naisi, kes "kätte ei anna". Frigiidsus on kaasa sündinud väga harvadel juhtudel. Enamasti on seisund tingitud vanematelt õpitud seksuaalvaenulikust kasvatusest või esimestest seksuaalkogemustest. Frigiidsus võib pärineda siiski ka psühholoogilistest või psüühilistest seisunditest. Psühholoogilised põhjused võivad endas sisaldada: vajakajäämisi seksuaalteadmiste kohta, stressi, konflikti partneriga, hirmu, depressiooni või süütunnet seksuaalse aktiivsuse kohta. Psüühilised põhjused on tingitud enamasti valust vahekorra ajal, ebanormaalsetest füüsilistest struktuuridest naise sisemuses või keha peal. Füüsilisi põhjusi esineb frigiidsuse juures harva, kuid ometi võib juhtuda, et meesterahvas teeb naisele tolle esimese vahekorra ajal haiget ning põhjustab psüühilise trauma, mis võib naise seksuaalse võime pikemaks ajaks või koguni alatiseks blokeerida.

Kas naised, kes teesklevad orgasmi, on kindlasti frigiidsed?
Kindlasti mitte! Tavaliselt on siiski süüdi mees, kui naine orgasmi ei saa. Osa seksuolooge väidab isegi, et frigiidseid naisi, kui selliseid, ei ole olemas, on vaid saamatud mehed. Kui naine suudab ennast ise rahuldades orgasmi saada, siis ei ole ta frigiidne. Naine pole seda ka siis, kui huvi seksi vastu on ajutiselt kadunud. Selle põhjuseid võib otsida hoopis muus: stress, väsimus, närvilisus jne. Problemaatiline on asi aga siis, kui naine ei taha seksida pikema aja vältel või seksist üldse keeldub.

Siiski pole see alati mehe süü, kui naine seksides midagi ei tunne. Frigiidsus võib hoopis  teatud mehe vastu suunatud olla. Naine võib mehega ideaalselt läbi saada, aga igakord kui mees naist võtta üritab, ei tule asjast midagi välja ja naise vagiina võib lausa krampi kiskuda. Kui mees sellisel juhul naisele frigiidsust ette heidab, siis ometi pole tal 95%-il juhtudest õigus. Täitsa sugukülmad naised on väga haruldased. Isegi sama haruldased, kui nümfomaanid, kes seksist kunagi küll ei saa.

{:276507 width=120 height=171 align=right}Mida saab naine frigiidsuse suhtes ette võtta?
Kui naine oma meest tõeliselt armastab, siis peaks naine end üritama kokku võtta ja mehele rääkima, millised hellitused ja silitused talle meeldivad. Kui meeski on tundeline, siis ainuüksi juba rääkimisest piisab, et edaspidi oma seksuaalelu naudingurohkemaks muuta. Sageli võib asi olla ka lihtsalt selles, et mees ei taipa, et naine erutub aeglasemalt, kui tema. Kohe, kui mees selle endale selgeks teeb ning ei ole enam ainult enda rahulolu peal väljas, vaid viib naise õigete hellituste ja õrnuste abil õigesse meeleollu, ei ole ka naine enam frigiidne.
Enamikku naisi, kes tundetõrgete tõttu sugukülmad on, võib aidata ka psühhoteraapia. Terapeut oskab naisega vesteldes välja selgitada frigiidsuse tõelise põhjuse. Enamikul juhtudel on olnud ka suur abi, kui teraapiast võtavad osa mõlemad partnerid ja järgivad ettekirjutatud harjutusi. Seda tehes õpivad nad üksteist ja üksteise seksuaalsust paremini tundma. Niimoodi vabanevad aeglaselt ka pinged ning naine on võimeline seksuaalvahekorrast jälle naudingut saama.

34-aastane Riina oli aastaid hädas sugukülmusega. Tema mured said alguse, kui ta abikaasa teda võõra naisega pettis. „Sain täiesti juhuslikult teada, et mu mehel on armuke. Kui mehelt aru pärisin, siis esmaseks reaktsiooniks oli varjamine, kuid hiljem tunnistas ta kõik üles. Mees kinnitas, et asi polnud niivõrd minus, kui temas endas ja soovis enne vananemist veel teisigi naisi proovida. Mina süüdistasin muidugi ennast ja sellest tingitult ei suutnud ma mitu aastat mehega vahekorda astuda. Alati, kui ta mind silitas, embas või katsus, nägin kujutlustes teda võõra naisega seksimas. See ajas mind lausa iiveldama. Küsite miks ma meest maha ei jätnud? Aga sellepärast, et me olime selleks ajaks juba 15 aastat koos olnud, meil on ühised lapsed ja kuhu mul minna oleks olnud? Sellele lisaks armastasin oma meest ikkagi, kuid seksida ma temaga ei suutnud. Mõned korrad küll proovisin, aga siis tekkisid mul tupekrambid. Ka mees ei soovinud minust lahutada ja nii me siis elasime seksita, kuni mul lõpuks villand sai ja ma terapeudi juurde läksin. Sain sealt väga palju abi. Terapeut aitas mu probleemid ja mured lahti mõtestada, lisaks andis koju kaasa väga palju harjutusi. Tänu teraapiale olen suutnud oma mehega juba ka vahekorras olla ja seda ilma vastikustundeta. See tee oli väga pikk ja käänuline, kuid tasus end igati ära. Olen sellest löögist juba toibunud. Nii palju, kui sellisest löögist üldse toibuda saab,” tunnistab Riina.

Frigiidsus ei ole ammu enam tabu. Kui arvad või tunned, et ka Sinul on sellega probleeme, siis kindlasti tasuks külastada nõustajat. Tema oskab Sind kindlasti aidata ning kõige tähtsam on teadmine, et Sa ei ole oma murega üksi.

Anneli Allikas
anneli@buduaar.ee