Kui üks kallim ei ole piisav…

Kui üks kallim ei ole piisav…

Seksuaalsuhe mitme erineva vastassoost partneriga on reaalsus ka Eestis. Polügaamia on eluviis, kus seksuaal- ja armastussuhe ei piirdu vaid ühe isikuga, kirjutab Rakkaudeksi.

Seksuaalsuhe mitme erineva vastassoost partneriga on reaalsus ka Eestis. Polügaamia on eluviis, kus seksuaal- ja armastussuhe ei piirdu vaid ühe isikuga, kirjutab Rakkaudeksi.

Polügaamia all mõeldakse seksuaalset või romantilist suhet mitme erineva partneriga korraga. See tuleneb kreeka sõnadest, viidates korduvalt armastusele. Polügaamia on nii keskmisest erinev eluviis kui ka sotsiaalne ettevõte. Selle alustalaks on mõte, et on võimalik ja otstarbekas elada korraga mitmes erinevas armastussuhtes, mis põhinevad intiimsel, võrdsel ja ausal suhtel kõikide partnerite vahel.

Spetsialiseerunud seksuaalterapeudi Aune Karhumäe sõnade kohaselt on polügaamia muutunud populaarseks just viimaste aastate jooksul. ”Eelkõige noorte täiskasvanute seas pakub see võimalust elada kooselu teisiti. Alternatiivne eluviis on sageli oluline osa identiteedist. Ka paljud täiskasvanud on sageli suhtes mitme erineva partneriga korraga, kuid nad ei määratle endid polügamistideks.”

Legaliseeritud” petmine?

Keegi ei tea täpset arvu, palju polügamiste on olemas. Enda eest räägib aga fakt, et Eesti suuremates linnades korraldatakse kohtumisi, kus polügamistid võivad üksteisega kokku saada.

Polü-suhe võib koosneda näiteks mitmest täiskasvanu perekonnast, kus välised suhted on omavahel rangelt piiridesse seatud. Sama hästi võib polü-suhe olla avatud ka kõigile romantilistele ja seksuaalsetele suhetele. Eeskirjad määratakse vastastikusel kokkuleppel kindlaks nii, et need sobivad kõigile.

Keegi võib polügaamiat pidada aga ”legaliseeritud” petmiseks.

”Petmine on vastuolus mitmete polügaamia oluliste väärtustega. Polügaamia rõhutab just vastutust, ausust ning võrdõiguslikkust. Selle väärtussüsteem on kindlasti teise inimese austamine, sõltumatuse ja võrdõiguslikkuse tasandil,” selgitab Karhumäki.

Ei sobi kõigile

Polügamistide elustiil nõuab seksuaalterapeudi järgi huvi tulla toime enda ja partneri emotsioonidega ning arendada ennast inimesena. ”Polügaamia võib osaliselt suurendada arusaamist enda tegevusest suhetes, armastuses ja seksuaalse olendina. Siiski on ka polüsuhetes omad raskused.” Ainuüksi oma aja kasutamine võib olla üsna keerukas ja põhjustab rahulolematust ning armukadedust erinevate osapoolte vahel.

 

Anneli Allikas-Parv