Seks pärast menopausi?

Vananemine ei pea tähendama seksi lõppemist. Nii mõnelgi naisel võib seksuaalsus elus tähtsamat rolli mängima hakata, näiteks pärast menopausi, kirjutab Rakkaudeksi.

Vananemine ei pea tähendama seksi lõppemist. Nii mõnelgi naisel võib seksuaalsus elus tähtsamat rolli mängima hakata, näiteks pärast menopausi, kirjutab Rakkaudeksi.

Mõningatel naistel väheneb seksuaalne energia menopausi ajal või juba enne seda, kuid mõned omakorda tunnevad, et on leidnud oma seksuaalse mina alles menopausi lähenedes. Seksuaalne enesehinnang paraneb, naine julgeb olla tema ise ning nautida vaatamisest, puudutamisest, erinevatest hellusvormidest ja seksist rohkem kui varem.

Osaliselt on see seotud rasedaks jäämise hirmu vähenemisega ning suurenenud ühise ajaga.

Individuaalsed erinevused

Pärast menopausi ja vanemas eas individuaalsed erinevused seoses oma seksuaalsusega ning seksuaalse aktiivsusega suurenevad. Üks naine naudib seksi kõrge vanaduseni või kogu elu vältel. Teine vajab seda, kuid lepib seksivaba eluga. Kolmandal on omakorda hea meel, et enam seksima ei pea.

Kuigi otsest seksi ei olegi, võib tunnustuse, läheduse, soojuse ja kokkupuute vajadus säilida kogu elu vältel. Igas eas inimesed on ka seksuaalsed olendid, kuigi nad teatud eluhetkel või vanuses ei pruugi aktiivselt seksiga tegeleda.

Anna aega

Menopausi sündroomid võivad vähendada või isegi tappa erootika ja seksuaalsusega seotud rõõmud, kuigi tahtmist oleks. Halvasti magav, valudes, ärritunud või masendunud naine ei pruugi tunda end seksikana.

Östrogeeni vähesus pehmendab limaskesti. Kuigi soovi oleks, võivad limaskestad ja teised koed peljata ja isegi kergelt veritseda. Ilma hormoonravita muutub ka tupe niiskumine raskemaks. Sümptomite tekkimisel tuleks pöörduda oma günekoloogi või arsti poole.

Lisaks tasuks meeles pidada, et seksuaalne tundlikkus võib koos eaga muutuda või hoopis väheneda. Orgasmi ning seksuaalset süttimist võib olla keerulisem saavutada. Tasub anda enesele ning oma kaaslasele aega, sest erutus ja orgasmini viiv helluse määr ja aeg võivad muutuda.

Vajaduste äratundmine

Menopausi keskel võib tunda end väga üksikuna: paljud abielud ning suhted lõppevad just enne menopausi või selle ajal. Ka paarisuhtes võib elu väga üksikuna tunduda.

Enamik naisi tunneb ennast kohmakana või koledana, kui pärast suhte või abielu lõppemist hakkavad otsima uut kaaslast. Siiski on ka palju naisi, kes leiavad uue partneri endale just menopausi künnisel või pärast seda.

Tihtipeale võib uue suhtega kaasneda ka endisest aktiivsem suguelu. Seksuaalne aktiivsus võib muidugi suureneda ka ilma kooseluta; osa naistest tunneb oma seksuaalsed vajadused paremini ära ning otsib endale rahuldavad suhteid palju vabamalt.


Anneli Allikas-Parv