Stimuleeriv seks ka vanemas eas!

Enamus meestel ja naistel vanuse tõustes seksuaalne aktiivsus ja tundlikkus langeb. See aga ei tähenda, et küpsemas eas paarid ei võiks seksi nautida ja sellest protsessist rõõmu tunda. Pärast teist noorust ja üleminekuperioodi tuleb seksuaalharjumusi natukene lihtsalt ümber kohandada.

kadi@buduaar.ee


Enamus meestel ja naistel vanuse tõustes seksuaalne aktiivsus ja tundlikkus langeb. See aga ei tähenda, et küpsemas eas paarid ei võiks seksi nautida ja sellest protsessist rõõmu tunda. Pärast teist noorust ja üleminekuperioodi tuleb seksuaalharjumusi natukene lihtsalt ümber kohandada.


Kindlasti tuleks meeles pidada, et seksuaalse rahulduse saamiseks tuleb nüüd hakata rohkem rõhku panema  eelmängule, üksteisega rääkimisele ja loomingulisele lähenemisele seksi. Iseenesest pole see  ju üldsegi paha – see tuleb kasuks igas eas seksuaalsuhetes ning tõstab tunduvalt seksuaalset naudingut.

Naiste puhul paratamatult muutub aastatega see, kuidas keha  seksuaalsele erutusele reageerib ja orgasmi tajub. Näiteks vanematel naistel suurenevad rinnad erutudes vähem ning vähem tekib ka seksuaalset õhetust. Vaagnalihaste kokkutõmbed orgasmi ajal kestavad lühemat aega. Seda suuremaks kujunebki mõnu seksuaalsest lähedusest just tänu eelmängule. Hea, kui partner oskaks sellega arvestada.


Muidugi on vanematel naistel seksi juures ka üks väga positiivne muutus – vähemalt rasestumise oht on möödunud ja pole vaja enam kasutada  rasestumisvastaseid vahendeid. Ettevaatlik tuleb olla üle-viiekümneaastastel naistel peale viimast menstruatsiooni veel järgneva aasta jooksul, kuna mõnikord on rasestumine ka veel siis võimalik.


Stimuleerimise tehnikad

Vältida  tuleks keskendumist  ainult genitaalide piirkonnale ning üritada erutada  üksteist  teistsugustel viisidel. Näiteks: koos masturbeerimine, erootiline  masseerimine üle terve keha. Nagu juba öeldud, ei tohiks  kiiresti kohe seksuaalühtesse astuda, vaid pikendada eelmängu osa nii palju kui võimalik ja vajalik; õppida tundma oma partnerit, katsudes tema keha igalt poolt mujalt  peale genitaalide.


Alguses võib see tunduda keeruline, kuna  ümber tuleb kujundada  enda või partneri seksuaalsed harjumused ja kombed. Raske võib see olla mehega, kes on harjunud kiiresti asja kallale asuma ning mõtleb vaid enda naudingule.  Noorem olles, seksuaalne virgutus lihtsalt tundus juhtuvat, ilma igasuguse eeltööta, tihti ilma igasuguse stimuleerimisteta või puudutuseta. Vanemaks saades tuleb aga ümber kujundada oma seksuaalsed käitumisviisid ja koguda julgust ning enesekindlust, et olla rohkem loomingulisem läbi mõttetöö. Seks algab inimese peast, seda eriti naistel, kelle jaoks seks on enamasti emotsioonidel põhinev.  Palju kardetud kliimaks möödub seda märkamatumalt, mida aktiivsem ja regulaarsem on olnud ka varasem suguelu. üleminekuaastatel ja hiljemgi on inimlähedust võimalik ka kehaliselt nautida, osates tajuda ajavoolust tingitud rõhuasetuse teisenemist.

Kohanemine muutustega

Väga oluline on leppida ja kohaneda nende protsessidega, mis toimuvad kehaga vanuse suurenedes. Näiteks naise ea tõustes tihti  vagiina kaotab oma elastsust. Tupelimaskesta kuivus ja tupemõõtmete lühenemine võivad suguühte muuta valulikuks. See takistus on aga kergesti kõrvaldatav. Hea ravi limaskestade niiskuse taastamiseks on naissuguhormoonidega. Näiteks  ravi tupekuulikeste või – geelidega. Korduvad lühikesed kuurid aitavad limaskestaniiskust säilitada ja suguühte valulikkust ära hoida. Vajadusel võib kasutada täiendavalt ka erootikapoodides müüdavaid määrdeid ja libesteid. Enamasti ongi libiido vähenemise põhjuseks tupekuivus ja suguühte valulikkus, mis aga östrogeenraviga taandub kergesti.

Meestel kaotab peenis suure osa oma tundlikkusest; selles mängib suurt rolli ka testosterooni taseme langus ja vaskulaarsed muutused. Paljud mehed kurdavad ea tõustes muutusi orgasmi saamises ja ejakulatsiooni langust.


Umbes 80% meestest ja 60% naistest vanuses 40 kuni 80 tunnistavad seksi oma elu väga oluliseks osaks ning pooled jätkavad seksimist vähemalt korra iga nädal.

Kahjuks on  paraku aga nii, et  huvi seksi vastu võib olla küll  väga tugev, ei pruugi seksuaalse naudingu saamine sama kergesti tulla kui nooruses.
Paljud naised hakkavad vananedes seksi pelgama ja vältima, kuid siiski soovivad nad lähedust, hellitusi, armastust ja naudingut. Meeste puhul on olulisem saada erektsioon  – isegi kui sellega kaasneb suurem pingutus kui varem, on meestel oluline jõuda orgasmini kas või poolkõva peenisega.


Seda, et meestel suureneb vanuse tõustes risk kannatada erektsiooniprobleemide all, ei ole vaja häbeneda või imelikuks pidada. Mehe seksuaalse vastupidavuse vähenemine on ea tõustes paratamatu ja loomulik nähtus. Spetsialistide sõnul hakkab mees oma seksuaalset tipptaset kaotama juba 25.eluaastast. See, et mees on heas seksuaalses vormis kuni surmani, on müüt.

Oluline on naise ja mehe vastastikune mõistev suhtumine ning koostöö. Kauaaegne kooselu on kindlasti teinud ka partnerid targemaks ning tänu sellele osatakse üksteist paremini mõista ja aidata. Seksuaalprobleemid ei ole kunagi ühepoolsed, vaid mõjutavad mõlemat partnerit. Tähtis on rääkimine ja koostöö.


Hüperseksuaalsus

üks seksuaalse nn üleminekuea ohte on see, et sinu keskealine abikaasa muutub ootamatult hüperseksuaalseks. See on meeste  üleminekuaastate andropausi kõrgenenud seksuaalsus. Siiski pole see vaid meeste probleem. Väga himuraks võib muutuda ka naine ning hoopis mehe seksuaalsus väheneda. Pingeliseks läheb olukord partnerite vahel siis, kui hüperseksuaalne abikaasa tahaks, aga ei saa. Kaasa toob see paratamatul ka vastastikuse armukadeduse ja klimakteerilise neuroosi.

Tähtsad nüansid:

Ajastamine:
seks pärast magusat und on alati parem, kui õhtul pärast väsitavat päeva.

Nautimine ja â