Reklaam sulgub sekundi pärast

Süütus – au või häbi?

Kas süütus on nagu vistrikud, millest tuleb vabaneda? Nii küsis 14-aastane tüdruk möödunud aasta seksiuuringus. Vastus on lihtne. Ei ole vistrik, see on loomulik osa meist endist. Kuidas keegi esimesse vahekorda suhtub, sõltub tema elukogemusest - vanemate, sõprade ja üldsuse hinnangutest, mille noor on endasse imenud. Suurem osa seksi toimub nagunii meie peas, sama on ka süütusega - mõnele on see lipp, mida kõrgel hoida, teisele lapp, mida ära visata.

Kas süütus on nagu vistrikud, millest tuleb vabaneda? Nii küsis 14-aastane tüdruk seksiuuringus. Vastus on lihtne. Ei ole vistrik, see on loomulik osa meist endist. Kuidas keegi esimesse vahekorda suhtub, sõltub tema elukogemusest - vanemate, sõprade ja üldsuse hinnangutest, mille noor on endasse imenud. Suurem osa seksi toimub nagunii meie peas, sama on ka süütusega - mõnele on see lipp, mida kõrgel hoida, teisele lapp, mida ära visata.


Aga kas on ka veel noori, kes tahavad hoida oma süütust kuni abieluni?
Vähe on mehi, kes on läheduse endale nii selgeks mõelnud nagu 20-aastane noormees. Ta teatab, et enne abiellumist ei seksi. Siinjuures teeb ka väikese möönduse. Seksi all peab ta silmas ainult traditsioonilist suguühet, mitte aga kallistusi, suudlemist, silitamist ja limpsimist. „Kui naisega kõik muu klapib, siis saame ka seksiga hakkama”, ütleb ta. Kui inimene on võimeline tundma ehtsat lähedust, siis klapib ka seks.
Eesti noorte seksiuuringust selgub, et suudelnud on üle poolte 14-15a noortest, vahekorras on olnud iga kümnes poiss ja kahekümnes tüdruk. Tihtipeale räägivad aga teismelised kaaslastele imelugusid oma suurtest, tegelikult olematutest saavutustest, mis „vähemkogenuid” muretsema paneb - kas ma olen normaalne, kui minul pole veel kedagi olnud.


Mida arvavad, aga noored inimesed ise süütusest ja sellega kaasnevatest probleemidest? Rääkisime erinevate noortega:


Maris, kes on 16-aastane ning endiselt süütu
: „Suurim hirm esimese korra ees ongi paljudel tüdrukutel valu. Seda muidugi teiste juttude järgi. Tagajärjed ehk ka. Eriti just rasedus. Samas mõtlevad paljud, et ega ma esimese korraga rasedaks jää ja et kondoomita on parem. Ja sedasi ta läheb. Pärast on kahetsus suur. Miks ometi nii läks?!”
„Meie koolis eriti juttu ei tee sellest, aga sõprade ringkonnas ikka räägime. Paljudel on piinlik öelda, et ma olen 17 ja ikka veel süütu, siis nad valetavad, et enam polegi. Informatsiooni saab ju netist ja ka sõbrad vahetavad omavahel infot, aga vanematelt vist keegi eriti ei küsigi.”

„Osadel on häbi, et nad ikka veel süütud on. Tihti, kui küsitakse, kas oled süütu, siis mõeldakse ikka, et uhkem on öelda, et ei ole.”

„Mind ei suudeta selles osa küll mõjutada, aga ma juhtusin pealt kuulma, kuidas üks klassiõde ütles teisele, et kaota ruttu oma süütus. Mingi ajapärast oligi tüdrukul süütus läinud ja oli ka rasedaks jäänud. Ja seda kõike teise inimese õhutusel!”

„Tegelikult on küll nii, et poiss tavaliselt pole enam süütu ja siis ta tahab, et tüdruk, kes on süütu, kaotaks kah selle. Lõpuks tüdruk annabki alla, sest ta on poisist nii sissevõetud ja ei taha kehvana näida”.
„Mina ei usu, et enam on keegi, kes mõtleb nii, et ootab kuni abieluni. Või vähemalt pole ma sellist kohanud”.


Kristo, kes on 21-aastane ning endiselt süütu:„Mina arvan, et paljude hirm on kogenematus, et kas oskan või ei. Tobe oleks ju voodis möku olla.”

„Minu jaoks ei ole süütus häbi asi. Seks on vaid teema, mis inimesi ühendab, jututeema millest rääkida. Mina pole kunagi valetanud, et ma süütu ei ole. Kelle asi see on, kas olen või ei? Mina olen vaimne inimene, mina hoian oma süütust, et tulevikus oleks see hetk erilisem.”

”Kas just abieluni end keegi hoiab, aga paljud ei kiirusta sellega. Kui abieluni ootad, siis ei tea ju mida naiselt oodata. Pärast ei sobigi voodis, mis siis saab?”


Tõnu, kes on 17-aastane ja ei ole enam süütu: „Koolis on pigem nii, et räägitakse mõnitavalt, kui oled süütu. Seksist räägitakse palju, kes kus ja kellega. Internet on vist peamine koht, kust noored saavad seksi kohta teada ja muidugi sõpradelt. Vanematega on nii, et nemad tahavad, et me sellest nendega räägime, aga meie ei taha.”

”Kui oled mees ja sellest üle, siis piinlik ei tohiks olla. Kuid tean sõpra, kes ei ole kellegagi olnud, kuid teistele räägib, et kuidas oli ja mida tegi. Paljud tüdrukud aga teevad teiste jutu järgi asja ära, et siis teistega võrdne olla. Selleks, et teised temaga arvestaksid.”

Värskemate uuringute põhjal näitab statistika, et seksuaalvahekorra kogemust omab 14-15a õpilastest 19,7% ning 16-18a. õpilastest 46,7%. Üheöö suhteid on 14-18-aastaste seas olnud viimasel aastal neist 1/3 Noorte keskmine partnerite arv on 2-3, kusjuures poistel on see näitaja kõrgem kui tüdrukutel. Ning tasulist seksi on kogenud umbes 3,5% noortest vanuses 14-18 eluaastat.

 

Buduaar.ee arhiiv