Uuring: mobiiltelefoni kasutamine võib mõjutada sperma kvaliteeti?

Kanadas läbiviidud uurimuse kohaselt võib mobiiltelefoni sage kasutamine kahjustada sperma kvaliteeti ja põhjustada seega viljatust, kirjutab Rakkaudeksi.

Kanadas läbiviidud uurimuse kohaselt võib mobiiltelefoni sage kasutamine kahjustada sperma kvaliteeti ja põhjustada seega viljatust, kirjutab Rakkaudeksi.

Uus uuring väidab, et mobiiltelefoni kasutamine ja mehe sperma kvaliteet võivad omavahel seotud olla. Uuringu tulemused ei ole siiski üheselt mõistetavad. Uuring näitas, et meestel, kes kasutasid mobiiltelefoni igapäevaselt, oli veres rohkem testosterooni kui teistel meestel. Nende luteiniseeriva hormooni kogus oli aga siiski väiksem kui teistel meestel. Luteiniseeriv hormoon on ajuripatsist erituv hormoon, mis reguleerib muuhulgas sugunäärmete tegevust.

Põhjustab viljatust?

Kanada uurimuse järgi kahjustab mobiiltelefon siis sperma kvaliteeti ja seega võib põhjustada viljatust.

Teadlased kasutasid uuringu materjalina üle 2000 Austria lastetuskliiniku klienti. Materjal koguti kokku aastatel 1993-2007.

Uuringut läbiviinud Rany Shamloul kinnitab, et uuringu tulemused on murettekitavad, kuid kindlad. Ta märgib, et uuringuid peaks jätkama.

Uuritud ka varem

Elektromagnetilise kiirguse mõju sperma kvaliteedile on uuritud ka varem. Näiteks 2000-ndate aastate keskel avastasid Ameerika teadlased, et rohkem kui neli tundi päevas mobiiltelefoni kasutatavatel meestel oli seemnerakke tunduvalt vähem kui teistel. Ka sperma kvaliteet ja spermatosoidide liikuvus olid kehvemad.

Uuringutes pole aga uuritud, milline on mobiiltelefone kasutatavate meeste üldine eluviis, näiteks kas nad teevad trenni või söövad tervislikult.

 

Anneli Allikas-Parv