Ma saan hakkama: reisile – täiesti üksinda

22 kommentaari

Mis oleks üks mõnus puhkusereis ilma mõnusa seltskonnata? Tavaliselt „pakime“ sõbrad endaga kaasa, aga miks mitte jätta seekord nad maha ja leida uus sõpru sihtkohast.  Sõprade või grupiga reisimine on väga tavapärane, samas reisivad paljud inimesed vahelduse otsimiseks ja iseseisvustunde suurendamiseks päris üksi. Üksi reisimine on unikaalne kogemus – see annab enesekindlust ja kasvatab iseloomu.

Mis oleks üks mõnus puhkusereis ilma mõnusa seltskonnata? Tavaliselt „pakime“ sõbrad endaga kaasa, aga miks mitte jätta seekord nad maha ja leida uusi sõpru sihtkohast.  Sõprade või grupiga reisimine on väga tavapärane, samas reisivad paljud inimesed vahelduse otsimiseks ja iseseisvustunde suurendamiseks päris üksi. Üksi reisimine on unikaalne kogemus – see annab enesekindlust ja kasvatab iseloomu.

Oma kogemusest võin öelda, et üksi reisivad inimesed ei ole sugugi ebaharilik nähtus. Üks asi, mida üksi reisile suundudes avastad, on see kui palju inimesi tegelikult üksi reisib. Üksi reisile minemine ei tähenda kindlasti, et oled terve reisi päris üksinda. Sarnaste maailma-uudistajatega kohtub hostelis, baaris, organiseeritud ringreisil või mõnes muus kohas, kus turistid aega veedavad.

Üksi reisimise eeliste hulka võib julgelt lugeda aja ja eelarve täieliku valitsemise. Üks põhjus, mis paljud üksi reisijad, sarnaselt minuga, eelistavad seda seltskonnale, on täielik sõltumatus valida sihtpunkt ning tegevus. Nii enne reisi kui juba reisil olles, oled ainuke, kes teeb otsuseid – oled oma saatuse kujundaja. Ei mingeid kompromisse ja teiste soovidega arvestamist – võid marsruudi täpselt paika panna just nii nagu sina seda soovid, võid valida ööbimiskoha enda tahtmisest lähtuvalt. Juba reisil olles, on üksida võimalik peatuda ka väga väikestes kohtades ja nii kaua kui ise seda soovid, ei pea muretsema, mida arvab ja tahab reisikaaslane.

Üksi reisides on palju lihtsam tutvuda uute inimestega ning leida uusi sõpru. Kui kohtad inimesi, kes samuti reisivad üksinda, on teil juba üks asi ühine. Samuti leiavad palju inimesed, et on palju lihtsam alustada vestlust, kui nad näevad, et reisid üksinda. Olles kellegagi paaris või rohkemate sõpradega, muutud ka ise laisemaks võõraste inimestega kontakti otsimises.
Üksi reisides tekib harjumus suhtlemiseks teiste reisijatega. Isegi kui reis on vaid lühike, leiad palju võimalusi teiste reisijatega kontakti loomiseks. Hostelid ja odavamad hotellid on kindel koht, kust leida huvitavaid inimesi. 

Üksi reisimine annab suurepärase võimaluse ning aja mõtisklemiseks ja oma individuaalsuse üle mõtlemiseks. Kuigi uute kohtade avastamisega kaasnevaid emotsioone tahaks ikka jagada lähedase inimesega, siis ka nende kogumine vaid endasse või jagamine täiesti juhusliku inimesega võib olla vabastav ning uus emotsionaalne kogemus.

Veel soovitusi:
• Paki kott või kohver nii kergelt kui võimalik. Üksi reisides pead kõiki asju enamasti kaasas kandma, ei ole kaaslast, kes valvaks asju, kuni käid kiirelt näiteks bussipileteid ostmas või tualetis. Seega, mõtle sellele, kuidas kõiki asju mugavalt kaasas kanda.
• Eelista linnadevahelisi ronge bussidele. Paljudes riikides ongi rongiliiklus palju arenenum kui bussiliiklus. Lisaks on rongis ka vabam olla, saab ringi liikuda ning sõitjatega sõbruneda. Rongides on ka suhteline tavaline, et inimesed võtavad teele kaasa süüa – võta pisut rohkem, et jagada seda mõne uue sõbraga.
• Ära käi kogu aeg nina kaardis kinni, see muudab sind taskuvarastele eriti ahvatlevaks. Uuri kaarti parem kohvikus istudes.
• Kehtib lihtne reegel: mida reisija-sõbralikum majutus, seda lihtsam on uusi sõpru leida. Kui tunned ennast üksikuna, suundu mõnda hostelisse, mitte viietärni hotelli. Hostelites peatuvad tavaliselt ka teised üksi reisijad ning nad on samuti hea meelega valmis suhtlust arendama.

Üksi reisimisel on ka omad ohud:
Üksi reisides on väga oluline mõelda oma turvalisuse peale. Kuigi õnnetusi  ja negatiivseid ootamatusi võib juhtuda ka grupiga reisides, siis üksi olles soovitatakse hoida pidevalt kodustega kontakti ning anda teada oma käikudest ning heaolust. Loomulikult on reisil parematki teha, kui pidevalt helistada ja kirju saata, kuid ühe internetikohviku leiab ikka, et kiirelt oma elusolekust teada anda.

Üks suuremaid puudusi üksi reisimise juures on kindlasti see, et mitte keegi ei valva su seljatagust. Keegi ei valva su kohvrit, kui lähed rongipiletit ostma, ning pead kõike igal pool kaasas kandma. Samuti võib üksi reisimine kujuneda kallimaks, sest teatud kulusid ei saa enam jagada. Tuba kahele on enamasti vaid veidi kallim kui tuba ühele.
Elu on elamiseks, seega ära muretse liialt, kuid lihtsad meetmed aitavad kaasa, et su reis oleks tunduvalt turvalisem. Kui vähegi võimalik, saabu uude kohta päevasel ajal. See lubab rahulikult leida majutust kui pead erinevaid tänavaid kammima või õiget maja otsima. Mõned kohad on päeval küll kenad, kuid öö saabudes suhteliselt ohtlikud. Usalda oma sisetunnet: kui see käsib kiiresti takso otsida kõndimise asemel, tee seda.
Hoia varu sularaha ning teisi olulisi asju erinevates kohtades kui põhilist kulutamisraha. Siis ei kaota sa kõike, kui kogemata kaotad rahakoti või paneb keegi selle lihtsalt pihta. Ka alkoholiga ei tasuks liialdada, pigem ole selles suhtes tagasihoidlik. Pea meeles, et sul ei ole kedagi usaldusväärset, kes sind koju talitaks, kui hakkad liigülemeelikus tujus lollusi tegema.

Üksi reisimine annab suurepärase „ma saan üksi hakkama“-tunde. Elu on seiklus ning miks mitte panna ennast proovile, nautides samal ajal maailma-uudistaja staatust ning tutvudes võõra maa kohalike inimeste iseloomuga.

/Kelli Kuldma/