MARGE RAHU: 9 soovitust, et sul oleks rohkem raha

16 kommentaari
MARGE RAHU: 9 soovitust, et sul oleks rohkem raha

Ma olen elu jooksul päris palju olnud olukorras, kus konto on täiesti tühi ja igast sendist on suur abi. Mäletan, kuidas ükskord ülikooli ajal korjasin ma kokku pudeleid, et osta bussipilet ja jõulupühaks koju vanemate juurde sõita. Üks teine kord olin välismaal ja teadsin, et mulle peab üks sõbrannale laenuks antud raha kontole laekuma. Olin kindel, et see inimene mind alt ei vea ja ega tal polnudki seda plaanis – hoopis teda veeti alt ja seetõttu jäin ka mina rahast ilma. Mul ei jäänud muud üle, kui kauplesin ühelt Eesti reisifirmalt kojusõiduks pileti välja nii, et sain selle eest maksta nädal aega pärast kojujõudmist – teadsin, et kui ma juba kodus olen, küll ma siis midagi välja mõtlen ja selle raha kokku ajan. 

Ma olen elu jooksul päris palju olnud olukorras, kus konto on täiesti tühi ja igast sendist on suur abi. Mäletan, kuidas ükskord ülikooli ajal korjasin ma kokku pudeleid, et osta bussipilet ja jõulupühaks koju vanemate juurde sõita. Üks teine kord olin välismaal ja teadsin, et mulle peab üks sõbrannale laenuks antud raha kontole laekuma. Olin kindel, et see inimene mind alt ei vea ja ega tal polnudki seda plaanis – hoopis teda veeti alt ja seetõttu jäin ka mina rahast ilma. Mul ei jäänud muud üle, kui kauplesin ühelt Eesti reisifirmalt kojusõiduks pileti välja nii, et sain selle eest maksta nädal aega pärast kojujõudmist – teadsin, et kui ma juba kodus olen, küll ma siis midagi välja mõtlen ja selle raha kokku ajan. 

Iga selline kogemus on teinud mind kreatiivsemaks ja julgemaks ning näidanud, et piltlikult väljendudes vedeleb raha tegelikult igal pool minu ümber maas – leia vaid aega ja energiat see üles korjata. 

Siin on sulle minu üheksa mõtet, mida olen oma elus kasutanud või näinud, et minu sõbrannad kasutavad, et taskus oleks natuke rohkem raha. Siin ei ole midagi uut, aga kindlasti on mõni unustatud vana tõde, mida on aeg-ajalt hea meelde tuletada. 

Tööta kirega

Ma ei ütle, et võta risk ning muuda oma hobi põhitööks ja peamiseks sissetulekuallikaks, sest kaugeltki mitte kõik pole loodud ettevõtjaks. Ma ei soovita sul esmajärgus ka lisatööd hankida, et kaheksa tunni asemel 12 tundi rabeleda. Minu soovitus on teenida kaheksa töötunniga rohkem raha. Ole efektiivsem. Kui keegi ütleb mulle, et tema tööd tehes pole võimalik rohkem teenida, ajab see mind alati muigama. Iga kord, kui istun mõnes restoranis või kohvikus, mõtlen, kui palju rohkem see tüdruk saaks minu käest raha välja meelitada, kui ta vaid teeks oma suu lahti ja pakuks mulle veel midagi lisaks või julgeks minu valitud päevasupi asemel soovitada kaks korda kallimat à la carte suppi. Oma initsiatiiv on väga tähtis igas töös. Tee ise ülemusele ettepanek, et võtad uue projekti teha ja tahad saada selle õnnestumisel lisaraha. Mõtle, kuidas firma rohkem raha teeniks või kokku hoiaks ja paku ülemusele välja. Kui tema tulu kasvab tänu sinule, on ta nõus seda sinuga ka jagama. Kui sa töötad ettevõtlussektoris, on alati võimalus müüa kliendile rohkem või võtta endale vastutust juurde. Kui sul pole sellist kirge või ambitsiooni oma töös neid võimalusi näha, siis äkki peaksid mõtlema eriala vahetusele. Kui sa ei tea, mis see võiks olla, siis küsi nõu näiteks Buduaari astroloogilt Triin Tobberilt – kinnitan sulle, et see on hästi kulutatud raha, vähemalt minul ja mu tuttavatel on see nii olnud. Lisainfot leiad meie veebilehelt http://buduaar.ee/astroloog.

Tee oma anne rahaks

Alles hiljuti otsisin Facebooki kaudu oma lapsele koduõpetajat, kes tahaks talle joonistamist õpetada. Eile otsis mu reisile sõitev sõbranna kuuks ajaks head hoidjat koerale ja oli nõus ka maksma selle eest. Muidugi ma teadsin ühte 12-aastast, kes oli väga õnnelik selle taskuraha ja võimaluse eest. Ka sul on kindlasti mingi oskus, mida keegi teine sedavõrd hindab, et on nõus raha kulutama. Oskad sa hästi tantsida, joonistada või kokata, pildistada või koristada, siis kasuta internetivõimalusi ja oma tutvusringkonda selle reklaamimiseks. Oma väikese hobiringi püstipanemine ei eelda suurt juhtimisoskust ja erilist organiseerimisvõimet, aga annab sulle võimaluse oma oskuse või hobiga mõnusalt aega veetes natuke lisaraha teenida. Sa võid aidata mõnel algklassilapsel õppida või hoopis mõnele kohvikule pirukaid küpsetada. Igaühel meist on oma hobid või anne, mida on võimalik rahaks teha. Ole ise aktiivne, sest võimalused ei otsi inimesi, vaid inimene peab võimalusi otsima. 

Tee ebavajalik rahaks

Olen täiesti kindel, et sõltumata sellest, kas sa teenid kuus 200 või 2000 eurot, on sul kappides palju selliseid asju, mida sa lihtsalt enam ei vaja. Mul on selline reegel, millest kahjuks küll alati kinni ei suuda pidada, aga kõik need asjad, mis on puutumatult seisnud minu kodus enam kui 12 kuud, müün ma maha. Meie, naised, armastame ju šopata ja ega kodu kummist ole – et uusi asju osta, tuleb vanad eest ära müüa. Siinkohal teen ma reklaami ja soovitan, et kui su sõbrannadele korraldatud kodulaadal pole menu, siis võid julgelt oma asjad müüki panna Buduaari online-turule, mille leiad SIIT. Kui hind on mõistlik, müüd kauba ka ära, sest meil kaupleb päevas enam kui 30 000 inimest. See on suurim ilu- ja moekauba turg, kus on üle 520 000 pakkumise, Kui üks naine vajab midagi endale või lastele, viskab ta pilgu B-Turule kas või selleks, et olla kursis hindadega.  Loomulikult on netis ka teisi kohti, kus oma asju müüa, kuna mina müün siin, siis julgen seda kohta soovitada.

Kauple hinda!

Iga äri eesmärk on teenida võimalikult palju kasumit. Kui aga hind on liiga kõrge, on oht, et kasumist saab hoopis kahjum. Kauple hinda, kui see on vähegi võimalik, sest nii on sul võimalus samaaegselt endale parem hind saada ja ka müüjale käivet teha. Usu, ta on arvestanud müügihinna sisse teatava allahindluse ruumi. Loomulikult on keeruline kaubelda hinda Selveris või kaubamajas, aga mina ostan palju toidukaupa turult, kus müüjatega saab alati läbi rääkida. Kartulid, porgandid, mesi ja muud tooted, mis tulevad talupidajatelt ja mida tarbid aasta jooksul suuremas koguses, võid ju vabalt ette tellida ja võimalusel ka välja osta ning saad hinnavõitu vähemalt 40 protsenti. Näiteks OkoMarketi portaalis saad osta kaupa otse talunikult või selle valmistajalt. Hinda saab kaubelda ka paljudes riidekauplustes ning isegi juuksuris ja spordiklubis. Tavaliselt on hinnakauplemise võimalus sõltuvuses sellest, kui kaugel asub omanik- kui omanik töötab ise samas äris, on peaaegu alati võimalik hinda tingida. Kui aga omanik on oma äri igapäevategemistest kaugemal ja pole andnud juhatajale või müüjale kuigi suuri õigusi, on kaubelda keerulisem. 

Lõpeta spondeerimine

Uskumatu, kui palju on ülalpeetavaid mehi. Peamiselt kõlab see jutt ikka nii, et “ta otsib tööd, aga pole midagi sobivat leidnud“. Huvitav, meile, naistele, sobib igasugune madalapalgaline töö, kui väga raha vaja on, aga mehed valivad ja ootavad oma valget laeva ning leiavad, et seni on täiesti okei naise või vanemate turja peal elada. Jah, aasta 2007 on läbi ja enam ei saa keskharidusega autojuht kuskilt 3000 eurot palka. Pane oma mees tööle ja ära lase end ekspluateerida. Ausalt öelda võiks ka kõik lapsed, kel vanust rohkem kui 14, niisama hängimise asemel tööd teha. See tuleb neile tulevikus ainult kasuks. Tänapäeval on nii palju lahedaid võimalusi noortel oma raha teenida, aga pole motivatsiooni, sest vanemad maksavad perest eemal veedetud aja rahaga kinni.

Nõua lapse alimendid välja!

Ma tean mitut naist, kelle eksmehed oma lapsi ei toeta ja naised lasevad sellel lihtsalt juhtuda. Selle asemel et lapsega koos olla, rabavad nad ülekoormusega tööd teha. Kui sa oled samas olukorras, siis tea, et see raha, millest sa tagasihoidlikult loobud, on seadusega ette nähtud sinu lapsele ja sul pole õigust seda abi oma lapsele keelata. Sõltumata sellest, kas lapse isa praegu maksab või ei maksa oma lapsele toetust, on sinu laps seadusega kohustatud oma isa eest hoolt kandma siis, kui ta ise enam sellega hakkama ei saa. Riik toetab igati, et laps saaks oma toetuse kätte – näiteks hakkas 2011. aasta suvel kehtima ELi riikide ühine õigusraamistik, mis lihtsustas oluliselt välismaal töötavatelt isadelt elatisraha kättesaamist ja ka miinimumpalgaga isalt on võimalik toetust saada. Aga mina pole jurist – kuluta tund aega ja mõnikümmend eurot ning küsi profilt nõu, kes aitab sinu lapsele mõeldud raha koju tuua.

Ära osta võlgu

Mul on rahakotis kaks krediitkaarti, aga ma kasutan neid vaid hädajuhul, kui muud kaarti ei saa kasutada – näiteks internetis pileteid ostes või reisi eel hotelli broneerides. Õnneks pakuvad viimasel ajal pea kõik pangad krediitkaardi tunnusega deebetkaarti – soeta omale selline. Psühholoogiliselt on palju parem rahaasjad kohe korda ajada ja natuke püksirihma koomale tõmmata, kui neid järgmisesse kuusse maksmiseks jätta. Unusta ära ka kiirlaenud ja sõpradelt laenamine. Laenu võib võtta vaid kahel juhul: millegi püsiva soetamiseks või äriks. Kui vajad raha, siis katsu igal võimalusel suurendada oma sissetulekuid, aga ära kuluta raha, millele sul pole katet või mille hind on liiga kõrge.

Vaata üle oma püsikulud

Nagu juba mainisin, siis ma usun, et üldplaanis oluline on suurendada tulusid, mitte vähendada kulusid. Ma tean omast käest, kui palju enesekindlust ja rõõmu võib juurde anda üks uus kingapaar või protseduur ilusalongis ning seetõttu ei saa ma sullegi soovitada kõikidest pisikestest rõõmudest ja naudingutest loobumist. Rahateenimise mõte peakski olema enese premeerimine ja hellitamine. Kulud peavad loomulikult kontrolli all olema ja alustada võiks sellistest kuludest, mis tunduvad justkui paratamatud, aga on tihti meie hooletusest tingituna suuremad kui olema peaks. Vaata korra poolaastas üle oma vee-, elektri-  ja teleteenuste arved ning muud igakuised kulud, sest kõik teenusepakkujad uuendavad pidevalt pakette ja tihedas konkurentsis alandavad ka hindu. Loomulikult ei tule seda keegi sulle ise pakkuma. Kui sul on laen või liising, mis tundub, et käib üle jõu, siis ka seal on võimalik alati individuaalseid kokkuleppeid teha, aga huvi pead ikka sina üles näitama.

Ava oma SOS-konto

Iga kuu lõpus on sul raha otsas ja sa ei saa aru, kuidas üldse on võimalik nii väikese sissetuleku juures raha hoiukontole kõrvale panna. Jah, eks see on raske, aga alustada võid ka 10-eurosest püsimaksekorraldusest. Kõik pangad jagavad soovitust, et sa peaksid raha nende juures hoiustama, ja kohati võib see tunduda tühipaljas panganduse turundusnipp, kuid SOS-konto omamine on kasulik ja distsiplineeriv ka sulle. Just nii koguvad raha paljud inimesed, kellel on unistus kuhugi sõita või midagi suuremat osta. SOS-kontole võiksid vähevajalike asjade kinkimise asemel raha kanda ka kõik sinu sünnipäevakülalised. Mõtle sellele, sest alati on hea teada, et kuskil on kas või 100 eurot sinu oma raha, mida sa väga mustal päeval kasutada saad. 

 

Lugu on ilmunud 2012. a ajakirjas Buduaar Shopping