Reklaam sulgub sekundi pärast

RAHAKOOL VOL 1: nutipank võib parandada suhteid?

Buduaar on Eesti suurim naistemeedium, mis kõneleb oma hooajalise ajakirja, Buduaari turu ostu-müügiürituse ja veebiportaali kaudu teemadest, mis naisi huvitavad ja mida naised soovivad teada. Üheks suunaks on loomulikult ka oma finantsidega targalt toimetamine.

Just seepärast alustasimegi koostööd partneriga Pocopaykus töötavad ja toimetavad just sellised naised, kes oskavad nii meile kui meie lugejatele majandusküsimustes nõu anda. Tule leia uuest "Rahakool" rubriigist järjest uusi postitusi ning saagem koos uusi oskusi ja ideid, kuidas kõige targemaid finantsotsuseid teha. Leia altpoolt ka Popopay loosis osalemise tingimused, millega on võimalik igal nädalal 100 € väärtusega erinevaid kinkekaarte võita. 

Kas tülid raha pärast ohustavad sinu suhet? Vahel aitab nutikam pank. 

USA teadlased jõudsid hiljuti hämmastavale järeldusele – paaride tülid raha pärast ennustavad abielu lahutamist ette kindlamini kui tülid koduste tööde, seksi või nõmedate sugulaste pärast. Järelikult võib rahaasjade tähelepanelikum korraldamine tõesti aidata ka suhteid hoida. Buduaari esimeses rahakoolis vaatamegi, kas sinu pangateenus võib siin kaasa aidata. 

Tülide sagedus raha pärast - lahkumineku tõenäosus võrreldes paaridega, kes ei tülitse raha pärast

1 kord kuus - 11% kõrgem

1 kord päevas - 69% kõrgem

Allikas: Examining the Relationship Between Financial Issues and Divorce; Dew, Jeffrey; Britt, Sonya; Huston, Sandra. 

Nutipank ei lähe närvi

Millal räägivad elukaaslased rahast? Pahatihti siis, kui see on juba otsas. Ning kui raha on otsas, on kerge tasakaalust välja minna. Tülisid aitaks ennetada neutraalne abivahend, mis aitaks rahal silma peal hoida, kuid ei annaks muid hinnanguid - umbes nagu laste jaoks on läbi aegade aidanud raha ja säästmist õpetada hoiupõrsas. Miks mitte kasutada selleks nutipanga rahaplaneerijaid, eriti selliseid, kus sinu rahaline seis ei ilmu sulle tabelis, millest saavad aru ainult raamatupidajad, vaid on joonistatud välja tavainimesele arusaavalt? 

 

Eestis pakuvad paljud pangad nutikaid rahaplaneerimise võimalusi, näiteks Pocopay nutipangas saab luua säästmiseks alamkontosid ühe näputõmbega ning seejuures näitab sinu konto koheselt ka kui palju raha säästmise eesmärgist puudu on. Kaunilt disainitud säästumulli jälgides võib kogu perega rääkida ka sellest, mis puudu jääb ning kuidas paremini edasi liikuda. 

Et pisivõlad ei mürgitaks meeleolu

Sa lähed koos naabritega kauaoodatud perereisile Horvaatiasse ning juba teist õhtut jäävad Lepikud sinu perele restoranis võlgu. Kas jäi neil rahakott koju või polnud sularaha kaasas ja kaardimaksed ei toiminud, vahet pole - neid olukordi tekib. Summa on piisavalt väike, et piinlik on meelde tuletada, kuid sinu pere päevaeelarves on siiski väike auk. 

Lapsed magavad, kaunis täiskuu ripub perfektse rannamaastiku kohal, sa istud Airbnb korteri rõdul ja võiksid nautida kättejõudnud maagilist hetke, kuid tegelikult vaidled sa oma elukaaslasega selle üle, kes ja kuidas Lepikutele midagi ütlema peaks minema ning lõpuks on asi ju põhimõtetes. 

Nõmedad väikesed võlad sõprade vahel on nagu ebameeldiv ving, mis rikub vaikselt tuju. Tänapäeva nutipankades on õnneks olemas suurepärased tööriistad selliste olukordade ennetamiseks. Tulles taaskord Pocopay näite juurde, siis arve jagamise võimalus sõprade vahel aitab automaatselt lahendada sellise mure enne, kui see on arenenud ebameeldivaks. Lisaks ei hoia see mitte ainult suhteid korras pere sees, vaid muudab normaalseks suhtlemise ka sõpradega. 

Raha on okei küsida, aga ka “ei” on okei öelda

Isalt raha küsimine uue jalgratta ostuks, eriti kui soodne mudel on just poes olemas, on täiesti okei. Kahjuks on rahaküsimise ümber siiski ka tugev annus valehäbi ning sageli jääb raha küsimata olukorras, kus andja oleks tegelikult valmis seda raha andma. 

Ka raha küsimiseks on olemas äpid, mis teevad elu lihtsamaks. Eestis näiteks Swedbankil ja Pocopayl. Swedbanki kaudu saab saata lihtsa tekstisõnumi, kuid Pocopay on astunud sammu sotsiaalsuse suunas ja lubab rahaküsimise sõnumile lisada ka pildi soovitud esemest. 

Uuringud näitavad, et raha küsimise üks probleeme on see, et inimestel on ebameeldiv “ei” öelda ning see võib lihtsalt piinlik olla. Pocopay rakenduses on ei ütlemine tehtud lihtsaks ja loomulikuks, selleks on lihtsalt üks nupp. 

AUHINNALOOS!
Igal nädalal loosivad Pocopay inimesed välja 100 € väärtuses kinkekaardi teie kõigi vahel, kes aktiveerivad endale Pocopay konto ning saadavad [email protected] aadressile kirja salasõnaga “buduaar".