Reklaam sulgub sekundi pärast

SUURPUHASTUS SINU RAHAKOTIS – mida võtta, mida jätta?

Suviste päikesekiirtega tekkinud motivatsioonipuhangut tasub ära kasutada oma finantside kriitiliseks ülevaatamiseks. Selleks tasub aega võtta, sest säästetud raha ja stressivabam elu on seda väärt. Reserveeri endale üks pikem pärastlõuna, et rahaasjad üle vaadata ning tulevikuplaane seada. 

Suviste päikesekiirtega tekkinud motivatsioonipuhangut tasub ära kasutada oma finantside kriitiliseks ülevaatamiseks. Selleks tasub aega võtta, sest säästetud raha ja stressivabam elu on seda väärt. Reserveeri endale üks pikem pärastlõuna, et rahaasjad üle vaadata ning tulevikuplaane seada. 

Vaata üle erinevad kliendikaardid, boonused ja kliendikontod

Esimene ja kõige lihtsam asi on teha lahti oma rahakott ja kaardisahtlitesse piiluda – tavaliselt on sinna kogunenud märkimisväärne kogus erinevaid kliendi- ja boonuskaarte. Õnneks on tänapäeval võimalus suur osa kliendikaarte näiteks ID-kaardile või nutitelefoni ümber kanda, et nad oleksid kogu aeg käepärast, aga samas ei paisutaks rahakotti.

Teiseks tasub vaadata üle kogunenud ostuboonused või kingitused ja kinkekaardid, et need ära kulutada. Kinkekaarditööstus on väga kasumlik, suur osa inimestest unustab oma kaarte kasutada, sest on need sahtlinurka unustanud. Nüüd on aeg need välja võtta – mõni eelmiseks sünnipäevaks kingitud kaart on kindlasti oma aegumistähtajale lähedal. Sageli aeguvad ka igasugused boonused ja boonuspunktid, näiteks toidupoodide kliendikaartidel tagasimaksed või pangakaartide punktid, seega tasub ka need ära kasutada.

Vaata üle järelmaksud, tarbimislaenud ja krediitkaardivõlg

Oma finantsseisu parandamiseks on kõige kindlam viis igasuguste võlgade äramaksmine, sest intressid teevad sind jooksvalt vaesemaks. On sul jäänud jõuludest mõni järelmaks, sügisesest päikesereisist väike tarbimislaen või on krediitkaardil veel mõni makse kingituste peale kulutatud rahast? Igal juhul on hea suvele vastu minna ilma suuremate laenumakseteta – kui laene täies ulatuses ära maksta ei jõua, siis võiks näiteks mõelda laenude konsolideerimisele (üheks makseks ühendamisele) või refinantseerimisele (madalama intressiga pakkumise leidmisele).

Võlgade tagasimaksmisel on kaks erinevat võimalust. Majanduslikult kõige kasulikum on ära maksta kõige suurema intressiga võlg, mis ilmselt on kas tarbimislaen või krediitkaardimaksed. Teine variant on enne tasuda ära väiksemad võlad, et peaksid vähem aega kulutama erinevatel maksetel silma peal hoidmisele.

Aja korda rahaasjadega seotud paberimajandus

Sageli koguneb meile märkamatult kümneid erinevaid lepinguid, olgu need igapäevased tarbeesemed, kindlustused, järelmaksud jne. Neil kõikidel on erinevad tingimused, maksetähtajad ja garantiitingimused. Dokumendid kipuvad kas ostetud toodete karpidesse jääma, sahtlinurka kogunema või e-postkasti sügavustesse kaduma. Nii kaob asjadest kiiresti ülevaade ja info leidmine tekitab palju peavalu.

Tänapäeval on õnneks lihtne kõik oma paberimajandus digitaalselt arhiveerida. Selleks loo näiteks kaust Dropboxi või Google Drive’i ja hakka sinna koguma kokku erinevaid vajalikke dokumente. Näiteks kogu sinna erinevad e-teeninduses sõlmitud kindlustuslepingud ning järelmaksu maksegraafikud. Kui sul on dokumente ka paberkandjal, siis tee nendest oma nutitelefoniga foto või skaneeri need sisse ja sa ei pea enam kunagi pead vaevama, kust oluline info üles leida.

Kauple välja mõned allahindlused

Meil on mitmeid lepinguid, mida igakuiselt tasume. Näiteks telefon, internet, liising, kindlustus jne. Kui oled olnud oma telefonipakkuja klient juba mitu aastat, siis võib eeldada, et sinu pakett pole enam kõige parem ja turul on sama raha eest ilmselt juba midagi võimsamat ja tõhusamat. Tasub võtta hetk erinevate pakkumiste uurimiseks või lihtsalt helistada klienditeenindusse ja uurida, kas neil on sulle midagi paremat pakkuda.

Kriitiliselt tasuks üle vaadata ka oma tarbimisharjumused. Kui oled kunagi valinud eriti võimsa interneti või teatud arvu telekanaleid, kas tarbid neid ikka jätkuvalt? Kui vaatad oma spordiklubi kuumakset või mõnda muud püsikohustust – kas kasutad neid kõiki piisavalt palju, et õigustada neile kulutatud raha? Sageli tarbime asju ainult harjumusest ning võid üllatuda, et mitmeid neist  pole sul tegelikult üldse vaja.

Hakka tekitama uusi harjumusi

Selleks et järgmine suurpuhastus oleks lihtsam, on just nüüd aeg hakata uusi harjumusi tekitama. Esimene samm paremate finantsotsuste tegemisel on enda harimine. Võta eesmärgiks igal kvartalil mõni finantsteemaline raamat läbi lugeda. Tekita harjumus midagi ostes alati alternatiivseid pakkumisi vaadata ning kui oled mõne lepingu sõlminud, siis pane kohe vajalikud dokumendid oma koduarhiivi.

Kui finantsilise suurpuhastuse käigus märkasid, et kulud on kummaliselt suured, siis on aeg hakata eelarvet pidama. Kui märkasid, et kodus on liigselt palju asju kogunenud, tekita harjumus kaks korda aastas vanad asjad ära annetada või kirbuturul või mõnes ostukeskkonnas maha müüa. 

 

Tekst: Kristi Saare, väikeinvestor

Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar, kevad 2016