11. rasedusnädal

Sinu laps on pealaest pepuni mõõdetuna 44-58 mm pikk ja kaalub umbes 7 g.

Loote areng on kriitilise etapi selja taha jätnud- nüüd on väärarengu tekkimise oht palju väiksem ning ka infektsioonid ja ravimid ei mõjuta teda enam nii tõsiselt kui varem.

Nädala lõpuks on beebi keha kaks korda pikemaks kasvanud ja see moodustab kogupikkusest umbes poole. Laugude all hakkavad arenema vikerkestad ja need kaitsevad hiljem lapse silmi liigse valguse eest. Kuid kõrvad ei arene lõplikult välja niipea. Laps suudab juba haigutada, imeda ja neelata. Lapse eluliselt tähtsad organid- maks , neerud, soolestik, aju ja kopsud- on täielikult välja arenenud ja hakkavad tööle. Ülejäänud rasedusaja nad lihtsalt kasvavad. Tekkima hakkavad küüned ja õhukesed juuksed. Süda pumpab verd siseorganisse ja nabanööri, mis viib vere platsentasse.

 

Emast: Sinu emakas on nüüd suure apelsini suurune. Keskmiselt võiksid sa esimesel trimestril 1kg kuus juurde võtta. Kui hommikune iiveldus tagasi tõmbub, võib sul tulla suur söögiisu – kanna siis ikka hoolt selle eest, et toit oleks vitamiiniderohke ja tervislik- söö palju puu-ja juurvilju ja proteiinirohket toitu.  Kui sa käid tööl, siis katsu varem magama heita, sest ekstrapuhkus on vajalik. Kui beebi käes, siis võivad sinu pikad unetunnid vaid unistuseks olla. 

Jaga oma kogemust sellest nädalast: