37. rasedusnädal

Sinu laps on pealaest pepuni mõõdetuna umbes 35 cm pikk ja kaalub peaaegu 2,95 kg. Nüüd loetakse last täiskantuks, mis tähendab seda, et ta võib iga hetk sündima hakata. Kui sünnitus algab nüüd, ei püüta seda edasi lükata. Uuringute tulemusena arvestatakse, et laps ise alustab sünnitegevust, tootes hormoone vastureaktsioonina oma kitsastele oludele.

Suurema osa rasedusajast on laps saanud sinult kaitset infektsioonide vastu, kuid vähehaaval on hakanud arenema ka tema enda immuunsussüsteem. See areneb pärast sündi edasi ja rinnaga toitmine tugevdab seda. Alguses toodavad sinu rinnad ternespiima, mis on hulgaliselt toitaineid ja antikehasid sisaldav esimene rinnapiim. Selle järel moodustuv rinnapiim on toitainete mõttes tasakaalustatum ning aitab kaitsta last infektsioonide eest ja tugevdab tema immuunsust.

 

Emale: kas oled teinud juba sünnitusosakonnas tutvumistuuri, et sünnitama saabudes oleks kõik kodune ja tuttav. Igatahes võid seda paluda oma ämmaemandalt. Kui kavatsed kodus sünnitada, siis kutsu keegi haiglast üle vaatama, kas kõik sinu soovid on ka ämmaemandale vastuvõetavad. Hoia oma jalgu, sest need kipuvad paiste minema. 

 

Jaga oma kogemust sellest nädalast: