Reklaam sulgub sekundi pärast

20 aastat abielus olnud Ingrid Tõniste teab, mis paneb suhte toimima

Suvel pidasid Haapsalu Kuursaalis 20. pulma-aastapäeva Ingrid ning Toomas Tõniste.  Buduaar otsustas uurida, mis on pika ning õnneliku suhte saladused ning kuidas kaua üksteise kõrval õnnelikult koos elav paar tülide korral käitub.

Suvel pidasid Haapsalu Kuursaalis 20. pulma-aastapäeva Ingrid ning Toomas Tõniste.  Buduaar otsustas uurida, mis on pika ning õnneliku suhte saladused ning kuidas kaua teineteise kõrval õnnelikult koos elav paar tülide korral käitub.


Ingrid Tõniste, rääkige palun, kus ja kuidas Toomasega tutvusite?

Tutvusime 1993. a septembri algul Tallinnas toimunud Balti rõivamessi lõpupeol, kuhu mind selle peo korraldaja, kelleks oli minu hea sõbranna, n-ö vägisi kohale vedas... :) Mul ei olnud vähimatki isu sel õhtul kuhugile minna, olin mitu pikka päeva rõivamessi moe-show'del kaasa teinud ning seega tahtsin lihtsalt koju puhkama jääda. Aga sõbranna lõputute meelituste peale, et "tule kasvõi natukeseks ja kui enam ei jaksa, võid ju ära minna", otsustasin lõpuks ikka ennast kodunt välja ajada. Pärast seda, kui Toomas oli mind tantsule palunud, olid nii väsimus kui ka suur kiire koju tagasiminekuga hetkega pühitud. Natuke hiljem sain teada, et jäin Toomasele silma juba moe-show'l, mida ta samal päeval juhuslikult nägema oli sattunud. Ta olevat jõudnud ainult mõelda, et "nii ilus tüdruk, tahaks temaga tuttavaks saada", kui siis samal õhtul kohtusimegi. Mäletan, et kohe esimesest hetkest olime n-ö samal lainel, jututeemad ei tahtnud kuidagi lõppeda, tundus nagu oleksime olnud tuttavad juba palju aastaid. Toomas algul naljatleski, et ainult minu pärast pidi ta 10 kuud abiellumisega ootama, tema oleks mind kohe järgmisel päeval pärast tutvumist naiseks võtnud. Mina aga olin selline korralik tüdruk, et kuigi tundsin ennast juba armunud olevat, tahtsin ikka kõik asjad rahulikult läbi mõelda ning selle asemel, et Tomi esimesele õhtusöögikutsele jaatavalt vastata, otsustasin hoopis minna oma vanema vennaga uue suhte osas nõu pidama. Ja kui siis vennalt sajaprotsendiline toetus saadud oli, ei tulnud ka Toomasel enam minu jaatavat vastust kaua oodata. 

    
 
Millised on teie meelest pika ja õnneliku suhte saladused?
Eks suurim õnn ja pika kooselu peamine alustala on see, kui õnnestub leida enda kõrvale see õige inimene, kellega on igapäevaselt nii hea ja kerge koos olla, et ilma temata lihtsalt ei kujuta enam oma elu ette... Keegi meist ei ole täiuslik ning seega ma väga hindan meie suhtes seda, et armastame ja austame teineteist sellistena nagu me oleme. Me ei ole teadlikult üritanud teineteist ümber kasvatada, küll aga oleme nende koos oldud aastate jooksul üksteist paljuski täiustanud ning õppinud üha enam vastama teineteise soovidele, ootustele. Minu meelest suurim vabadus elus on vabadus olla sina ise ja olen Toomasele väga tänulik, et tema on mulle selle vabaduse andnud. Loodan, et ka mina talle. Meil on sarnased väärtushinnangud ning meie peres on alati valitsenud headus, usaldus ja üksteisest hoolimine. Ka oma kolme lapse kasvatamisel peame ikka tähtsaimaks põhimõtet, et ära tee teisele seda, mida sa ei taha, et sulle tehakse.


 
Kas teie peres on ette tulnud ka tülisid ning kuidas neid lahendate?

Kas nüüd just tülisid, aga erimeelsusi ja sõnavahetusi tuleb loomulikult aeg-ajalt ikka ette ning tunnistan ausalt, et algatajaks olen enamjaolt mina kui meie pere temperamentsem pool. Üritan küll ennast kontrollida, et mitte asjatult näägutada, aga eks vahetevahel, kui väsimus üle pea kasvab, on ka mõned ütlemised, mida hiljem kahetsen, palju kergemad tulema... Õnneks on need küll tavaliselt sama kiirelt, kui oma alguse saanud, ka lõppenud, kuna pinge vältimiseks eelistan asjad pigem koheselt sirgeks ja selgeks rääkida. Meie kodu üks kirjutamata reegel on, et kunagi ei minda magama paha tujuga, siis on ka hommikul rõõmsam ärgata. Teatud olukordades toimib tõhusa pingeleevendajana ka Toomase hea huumorimeel, tänu millele õnnestub tal nii mõnedki erimeelsused mõnusaks naljaks pöörata, nii et varsti ei mäleta meist kumbki, millest sõnavahetus alguse sai. Samuti on väga heaks distsiplinaatoriks ka meie väikesed lapsed, kelle kuuldes üritame omavahelisi lahkarvamusi mitte klaarida... ja nii selleks suurt aega ei jäägi.


Autor: Helena-Reet Ennet
Fotod: Erakogu / Annika Metsla