Brandon Baysi õpetuste eestkostja Joonas Saks: Õnn on siin ja praegu

Brandon Baysi õpetuste eestkostja Joonas Saks: Õnn on siin ja praegu

Buduaar pöördus Rännakute maaletooja ja Brandon Baysi õpetuste eestkostja Joonas Saksa poole, et saada pisut rohkem teada rännakute kohta. Kohe selgitame välja, milles peitub Rännaku elumuutev jõud ning miks peaksid sina ühe Rännaku läbi tegema.

Buduaar pöördus Rännakute maaletooja ja Brandon Baysi õpetuste eestkostja Joonas Saksa poole, et saada pisut rohkem teada rännakute kohta. Kohe selgitame välja, milles peitub Rännaku elumuutev jõud ning miks peaksid sina ühe Rännaku läbi tegema.

Miks tänapäeva inimesed on seest nii katki?

Kui me vaatame ajas tagasi, siis tundub, et inimesed on läbi ajaloo olnud katki. Eckhart Tolle ütles väga hästi, et inimkonna ajalugu on kui hulluse ajalugu. Tundub justkui, et see katki olemine on osaks meie elust. Enamasti me lepime sellega, sest ka kõik teised tunduvad katki. See katki on justkui norm. Vaata, kui kõik köhivad ja üks ei köhi, siis paistab ilmselgelt silma see üks, kes ei köhi. Ta on normist kõrvale kalduv. Mulle tundub, et see on ka põhjus. Me isegi ei oska enam soovida olla terve. Mitte ainult terve tervise mõistes, vaid terviku mõistes, katki vastand. Kui sees tekib soov saada terveks, siis päris kindlasti on see võimalik. Üks väga vana tarkus ütleb, et kui õpilane on valmis, tekib ka õpetaja. 

Kas sul on pakkuda mõnd ennetavat soovitust, mida inimesed peaksid järgima, et olla võimalikult õnnelikud?

Õnn on siin ja praegu. Ta on alati olemas, aga enamasti ei pane me seda tähele, sest oleme niivõrd hõivatud õnne otsingutega. Kõige raskem on tulla praegusesse hetke, sest siin on ka keerulised tunded, väiksemad ja suuremad haavad, kibestumised, eluraskused, mida me varem ei ole soovinud kogeda, mille eest ära jooksnud ja mis nüüd siin suure kuhjana haigutavad. Nad ei ole ohtlikud, kui neile otsa vaadata ja nad läbi kogeda. Siis saab nad ka lõpuks oma elust minna lasta. Soovitus on seega ole kohal! Võta vastu kõik, mis elu pakub. 

Milliste probleemidega inimestel tasub osaleda Rännakus?

Meil kõigil on elus probleeme. See on elu osa. Rännak on väga hea tööriist tulemaks toime iseendaga, oma tunnetega, oma kibestumistega. Ta on igapäevaseks kasutamiseks. Tema erilisus on see, et Rännaku kaudu on võimalik lahti lasta ka kogu vana, kuhjunud emotsionaalne taak, mida kaasas veame. Tean omast kogemusest, et seda on meis kõigis üksjagu. 

Enamik tõsisemaid probleeme saavadki sellest alguse, et need mineviku alla surutud tugevad tunded on blokeerinud normaalse energiavoolu meie rakkudes. Selles kohas, kuhu see mälestus salvestus. Hiljem hakkab see blokeerunud koht toimima prügimäena ning sinna kuhjub veelgi nn mittevajalikku. Ühel hetkel võib see prügimägi võtta füüsilise haiguse vormi. Kui haiseb, ehk siis lõpuks märkame. Kui ka siis ei märka, kipuvad haigused võtma vorme, kus me neid peame märkama.

Kahjuks tänapäeval kipume me siiski ravima sümptomeid ja mitte tegelema sellega, mis on mäe all, mis üldse põhjustas selle, et sinna see prügi kogunema hakkas. 

Milline näeb välja Rännak, kuidas seda tehakse ja kaua see aega võtab?

Rännak on kogemuslik, kirjeldada teda ei saa. Aimu saamiseks tasub lugeda raamatut „Rännak“ ja kogemiseks minna Rännaku praktiku juurde või Rännaku seminarile. Küll võin öelda, et aega võtab see keskmiselt 2,5 tundi. Lastel kolm korda vähem. Kui küsite miks, siis see ei ole seotud suurusega, pigem avatuse ja vastupanu puudumisega. Nad on palju tugevamas kontaktis iseendaga. Sellest saab aru juba neid vaadates.

Mitu rännakut on vaja läbi viia, et inimene märkaks muutunud teadvuse seisundit?

Töö on tellija materjalist. Kõik oleneb, millega soovitakse tegeleda ja kui kaugele ollakse valmis sukelduma. Minu isiklik kogemus ütleb, et iga rännak kutsub esile muutuse. Tihtilugu on see muutus niivõrd inspireeriv ja inimene avastab selle tulemusel veel üksjagu kohti, mida korrastada. 

Kui me räägime Rännaku seminarist, siis see on täiesti elumuutev kogemus! Ma ei tea ühtegi inimest, kes on seminaril käinud ja keda see seminar ei oleks tema sügavaima olemuseni puudutanud ning ta elus üksjagu positiivseid muutusi esile kutsunud. 

Kuidas muutub inimese elu, kes osaleb Rännaku teraapias?

See on ka minu jaoks väga huvitav. Aus vastus: ma ei tea. Kunagi ei tea. Päris kindlasti ta lõdvestub, vabaneb, avaneb. Igaüks omal määral. Minu jaoks sai see teekond samuti alguse terapeudi külastusest. Uudishimu ja soov vabaneda koormast, mida kaasas vedasin, eksikombel iseendaks pidasin, oli nii suur, et ühel hetkel avastasin ennast Rännaku praktikute programmi läbimas ja nüüd siis üldse kogu Rännaku tegevust vedamas Eestis. 

Võin julgelt öelda, et see kogemus muutis mu elu nii palju, et ma isegi ei osanud unistada, et mu elu võiks sellise suuna võtta. See on niivõrd imeline kogemus ja see paljuski ongi, miks ma seda teen, mida ma teen. Ma soovin aidata ka teistel omadega jännis inimestel oma elu muuta. Rännak on nagu kõige kõrgemalt kingituse saamine – ilus karp, aga mis sees on, ei tea. Tuleb usaldada ja vaadata. 

Rännak muudab minevikku, õigemini meie mälestusi sellest. Kas Rännak pääseb ligi ka alateadvusesse?

Seal ta tööd teebki. Teadvuse tasandil teadvust muuta on üsna keeruline ja väga aeganõudev. Proovi mäge paigalt liigutada, nügides tippu… Ei liigu. Hakkad alt kaevama ja jupp haaval laiali tassima, võib õnnestuda…

Meelte ja teadvuse mõjutamine tundub Rännaku abil igati arusaadav, aga kuidas on võimalik Rännaku kaudu füüsilisi haigusi ravida?

Teadus on praeguseks jõudnud seisukohale, et 85% haiguste aluspõhi on emotsionaalne. Rännak tegeleb konkreetselt haiguse emotsionaalse aspektiga. Rännak ei asenda traditsioonilist haiguse ravi, ta täiendab seda.  Aeg-ajalt tuleb ette juhtumeid, kus Rännaku mõju on nii sügav, et tervenemine toimub müstiliselt. Ravimatu haigus, mis eile oli, on tänaseks müstiliselt kadunud.

Rännakut kasutatakse maailmas palju koostöös traditsioonilise meditsiiniga, et kõrvaldada alus, miks haigus tekkis, ja aidata kehal kiiremini terveneda. Arstid, kes oma töös Rännakut kasutavad, on tihtilugu vapustatud tervenemise kiirusest ja Rännaku mõju ulatusest. 

Kokkuvõttes võib juhtuda, et Rännak aitab kaotada haiguse sootuks, kuid kindlasti aitab ta kaasa sellest tervenemisel. 

Te korraldate ka Rännakute seminare. Millisel inimesel tasub tulla seminarile ning kes peaks pigem personaalselt terapeudiga Rännakut läbima?

Ei ole siin mingit reeglipära. Alusta kummast soovid, nii, kuidas sisetunne ütleb. 

Kahjuks ei ole meil Eestis just palju aktiivselt tegutsevaid terapeute, minuga koos neli. Seega peab olema meiega kannatlik. Ajagraafikud kipuvad olema üsna täis. Põhjus on selles, et me alles sel aastal alustasime oma tegevusega Eestis ja uus terapeutide õppeprogramm lõpeb tuleval suvel. Siis tuleb meid päris hea hulk juurde! 

Kui inimene on pisut skeptiline selle nn ravimeetodi osas, kas tal on sellisel juhul Rännakust abi? 

Natuke skeptitsismi teeb ainult kasu, ei ole mõtet kõike tundmatut kohe jäägitult usaldada. Sa proovi ja siis tee oma järeldused!

Me näeme enda ümber palju õnnetuid, katkiseid ja ummikseisus inimesi. Kuidas aidata teist inimest, kes ei taha, et teda aidataks? 

Ei saa aidata mitte kedagi, kes ei taha, et teda aidataks. Pean ausalt ütlema, et näen enda ümber palju inimesi, keda ma saaks aidata, aga nad ei ole selleks valmis. Nad ei soovigi terveneda. Vähemalt veel mitte. 

Ma ei saa sinna midagi teha. Pean laskma neil kaevuda veelgi sügavamale oma probleemide olemusse ja lootma, et ühel päeval saab neil sellest kannatusest küll ja nad otsustavad selle kurbmänguga lõpu teha. 

Niikaua olen nende kõrval, ei mõista hukka, ei anna hinnangut, ei sunni tervenema. Aga ulatan käe, kui nad seda paluvad. 

 

LOE ka kuidas Brandon Baysi Rännakust sai abi Siret!

 

Sa pole oma eluga rahul? Võta osa Rännakust, mis aitab sul leida tõelise õnne oma elus!

Rännaku seminar koos maailmas tunnustatud koolitaja Debra Billettiga.

1.–3. novembrini Tallinnas. 

Registreeru ja loe lisaks: www.rannak.ee Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar sügis 2014