EDA-INES ETTI: Šikk boheem

„Ujun erinevate stiilide vetes ja armastan kombineerida. Ühel päeval on tuju naiselik, teisel päeval olen poisilik ja minimalistlik,” räägib korduvalt Eesti üheks stiilseimaks naiseks valitud lauljanna Eda-Ines Etti (36). Milline on aga olnud teekond stiili-iidoliks kujunemisel? Kohe saame teada!

Ines saabub suve viimasel nädalal toimunud kohtumisele oma hetke ühes lemmikus – mustal põhjal rock’n’rolliliku lillemustriga kleidikeses, mustas mantlis, šikkides poolsaabastes ja ühe oma ammuse lemmiku, väikese musta Marc Jacobsi kotikesega. „Natuke ikka mõtlen, aga tohutult oma pead ei vaeva,” vastab Ines küsimusele, kui palju ta igapäevaselt oma riietusele rõhku paneb, sest tegemist on ju siiski naisega, kelle stiili imetletakse ja kellest inspiratsiooni ammutatakse. „Kui lava peale minek, siis muidugi mõtlen rohkem oma valikud läbi, aga üritan alati jääda iseendaks ja valida midagi, milles end ka mugavalt tunnen.” Just viimane ongi Inese garderoobis üheks märksõnaks. 

Enesekindalt alevi vahel

„Ma mäletan hästi, kui üheksa-kümneaastasena sain tugevast heledast linasest kangast roomiksaapad ja triibulise topi, sõlmisin sinna juurde sinise, valgete täppidega rätiku rokilikult pähe ja peeglisse vaadates tundus see väga stiilne. Kõndisin alevi vahel sel suvel väga enesekindlalt. Aga tegelikult, eks sel ajal olid ressursid ja võimalused väga piiratud, nii et peamine stiili kujunemine toimus kindlasti siis, kui täisealiseks saades iseseisvat elu alustasin,” meenutab naine oma stiili kujunemise lugu. „Kui ise raha hakkasin teenima, hakkasin ka rohkem trendidel silma peal hoidma. Samas mingi tunnetus, mis mulle meeldib-sobib on alati olnud ning soov erineda on istunud minu sees juba teismeeast. Minu stiil on pidevas kujunemises ja muutumises koos ümbritseva maailmaga ja tänasel päeval on raske ennustada, kuhu näiteks kahekümne aasta pärast moetunnetusega välja jõuan,” räägib Ines, kelle ostukorvi moepiiblid sageli ei jõua, küll aga „neelab” ta uusi trende ja ammutab inspiratsiooni sotsiaalmeediakanalitest. „Mind inspireerivad naised, kes iseenda välimust üle ei tähtsusta, kelle stiilitunnetuses on ka teatud kergust ja kes oskavad riietuda nii, et kostüümid ei varjutaks isiksust.” Nii hoiab Ines Instagramis silma peal näiteks näitlejanna Gwenyth Paltrowl ja modell Alexa Chungil.

„Mood on nii ehk naa meie ümber, nii et kahtlemata olen sellest omal moel mõjutatud, aga tänasel päeval üritan olla pigem teadlik rõivaste tarbija ja mitte selle tööstuse kommertsliku poolega kaasa minna.” Nii rõhub ta pigem kvaliteedile kui kvantiteedile. „Eelistan naha vastas pehmeid ja mugavaid, naturaalseid materjale. Enamasti vaatan poes rõiva materjali, eriti mis puudutab kudumeid. Üritan ka aina rohkem komplekte kombineerida juba garderoobis olemasolevate riiete seast, selle asemel et uusi asju ostma tõtata.”

Ujudes eri stiilide vetes

Inesel pole oma stiili kuigi lihtne kirjeldada. Ometi võtab selle ülimalt täpselt kokku sõnapaar šikk boheem, sest Ines armastab väga lillemustreid, punutud kotikesi, korvikesi ja boho-stiilis ehteid. „Olen sellist boheme chic tüüpi. Ma ei ole äärmuslik, ujun erinevate stiilide vetes, armastan kombineerida. Ühel päeval on tuju naiselik, teisel päeval olen poisilik ja minimalistlik,” naerab Ines. „Garderoobi vaadetes näen seal lillemustrilisi kleite, palju mustas toonis rõivaid, mida alati hea kombineerida, erinevaid teksaseid ja ka tervet portsu mõnusaid pehmeid kampsuneid, et talvekülm ei näpistaks,” räägib Ines, kelle garderoobis on enim kõikvõimalikke toppe. „Aga erinevad kleidid on kohe pingsalt kannul,” räägib naine, kes igapäevaselt eelistab kleidikestele hoopis teksaseid.

Inese jaoks ei ole tähtis ka brändinimi. „Üritan rõhku panna rõiva õmbluskvaliteedile ja loomulikult vaatan ka hinda. Üks lemmik siiski on – Reformation bränd USAst. See on väga rohelise ja planeeti säästva tootmisideoloogiaga rõivabränd ja lisaks on nende stiil ja lõiked eriti lahedad.”

Hommikul algavaks päevaks riideid valides üritab naine kiiresti hakkama saada, kuid… „Ometi proovin tihtipeale enne mitut komplekti, kui päeva jaoks õige outfit’i leian. Palju oleneb ka sellest, mis mind sel päeval ees ootab. Kui on kontsert või õhtu juhtimine tulemas, siis on ettevalmistus hoopis teine ja pikem. Kui ees on ootamas lihtsalt päevased koosolekud või linnatoimetused, siis on valikud kindlasti lihtsamad ja minimalistlikumad.” Nii valib Ines argipäevaks pigem madalad ja mugavad jalanõud. „Aga pidulikul sündmusel kannan kindlasti kontsi, sest siis muutub rüht kohe kaunimaks.”

Kindlalt jalgadel

Mida aga naise garderoobist ei leia? „Viimase vindi peal ümber, liialt paljastavaid rõivaid. Riided võiksid hästi istuda, mitte ümaratest kohtadest pitsitada ja ihu võiks näidata mõõdukalt, kas siis dekolteed või jalgu. Paljastades mõlemaid, on risk välja näha odav ja pisut isegi meeleheitel. Väga napid kostüümid jäägu troopilisse kliimasse ja randa,” on sadade Eesti naiste stiililemmik veendunud. 

Ines saab oma välimuse kohta sageli komplimente, aga ei lase end kiidusõnadest ega kriitikast liialt mõjutada. „Naine peab ikka kindlatel jalgadel seisma ja alati pea püsti hoidma. Me ise teame enda väärtust kõige paremini,” lausub Ines lõpetuseks kuldsed sõnad, olles ise nende parimaks tõestuseks.

 

Kõige hullumeelsem asi sinu riidekapis:
Mul on mõned platvormkingad, mis on minu kohta hullumeelselt kõrged. Jalga panen need harva, sest olen siis lihtsalt hirmus pikk. Aga vahel on just täpselt nii enesekindel meeleolu, et jalga need aeg-ajalt siiski jõuavad.

Kas sul on mõni riietumiskiiks?
Ma ei ole nõus kandma ihuvärvi sukkpükse. Loosi lähevad vaid musta värvi sukad.

Kui peaksid investeerima vaid ühte riietusesemesse, siis see oleks…
Mõni šeff üleriie, kvaliteetne mantel või eriliste detailidega jakk.

Milline on kõige hinnalisem rõivaese sinu garderoobis?
Ilmselt Tommy Hilfigeri kvaliteetsest nahast jakk.

Sinu lemmikese hooajast hooaega?
Mul on üks See by Chloe mustast nahast käekott parajalt mõnusa suurusega, mis muutub aastatega aina pehmemaks ja näeb juba päris vintage välja, aga mulle endiselt armas ja leiab ikka ja jälle kasutust.

Lemmikud ehtelaekast. Ühed erilisemad on Marc Jacobsi papagoipross ja kõrvarõngad.

Selle kotikese leidis Ines Portugalist ja see tundus kohe täpselt „see õige”

Tikanditega kleidikese ostis Ines Mehhikost ühe tädikese käest. „Need lillemustrid olid nii rõõmsad ja kutsuvad ning pisut meenutasid isegi Eesti rahvarõivaste motiive, nii et ei saanud mööda kõndida. Selle kleidiga on mõnus soojal päeval ringi lehvida.”

 

 

Ilmunud ajakirjas Buduaar
Triin Tisler