HANNES HERMAKÜLA: Vahel toon naisele hoopis käbi või kivi!

„Iseenesest ei toimu ega teki midagi. Kui, siis ainult tolm,” ütleb PREP* suhtekoolitaja ja meelelahutusajakirjanik Hannes Hermaküla, viidates sellele, et paarisuhet ei tohiks iseenesestmõistevalt võtta. Seekord Hannesega suhetest ja naistest rääkismegi.

 

„Iseenesest ei toimu ega teki midagi. Kui, siis ainult tolm,” ütleb PREP* suhtekoolitaja ja meelelahutusajakirjanik Hannes Hermaküla, viidates sellele, et paarisuhet ei tohiks iseenesestmõistevalt võtta. Seekord Hannesega suhetest ja naistest rääkismegi.

Miks on nii, et püsisuhted on tänapäeval pigem haruldus?

Meist on saanud truud tarbijad. Kui mõni asi läheb katki, siis viskame ära ja ostame uue. Kes viitsib tänapäeval sokke õmmelda või tehnikavidinat parandada? Me oleme muutunud väga enesekeskseks. Me nõuame oma õigusi ja põikleme kohustustest. Me oleme majanduslikult saanud sõltumatuks. Naisel pole ülalpidamiseks enam meest vaja, saab ju ise ka hakkama. Meil ei ole positiivseid eeskujusid. Palju tihedamalt räägitakse prominentide järjekordsest lahkuminekust kui pikaajalisest koosolemisest.  

Ka Teie olete oma naisega kadestamisväärselt kaua, üle kahekümne aasta, koos olnud. Mis on parim viis kire ja armastuse hoidmiseks abielus?

Kirg ja armastus muutub aastate jooksu. Nagu energia, mis ei kao, aga muudab kuju. Sestap on oluline tähele panna armastuse ja kire erinevaid faase oma suhtes. Ta on ju seesama naine, kes minus 25 aastat tagasi tunded lõkkele puhus. Ma ei võta oma naist iseenesestmõistetavalt ega pea teda enda omaks, pigem suurepärane võimalus huvitava inimesega koos olla. Ta on minu laste ema ja see kütab kirge. Lisaks on alati väljakutse midagi sellist teises inimeses näha, mida siiani veel avastanud pole.

Mis on Teie arvates üks kõige suurem viga, mida paarisuhtes tehakse?

Minu arvates kõige suurem viga, mida paarisuhtes tehakse, on see, et seda võetakse iseenesestmõistetavana ja sellesse ei panustata. Arvatakse, et suhe kasvab ja areneb kuidagi iseenesest. Kõik head asjad siin ilmas vajavad hoolt ja panustamist, iseenesest ei toimu ega teki midagi, või kui, siis ainult tolm.

Kuidas Te kommenteerite väljendit, et ei saa lõhkuda seda, mis on juba katki ehk petetakse siis, kui suhtes on midagi juba varem vajaka?

Kui mingi asi on katki, siis tuleb otsustada, kas seda veel rohkem lõhkuda või proovida parandada. Kui üks kaasa petab teist, siis seegi on otsus. Igat suhet saab parandada, kui mõlemad osapooled tahavad. See võtab aega, nõuab pingutust, aga seda magusam on vili. Enamjaolt tuleb sügavuti minna, varjatud südameteemad välja kaevata ja sealt sassis suhet harutama hakata.

Mis on see, mida naine ei peaks kunagi mehele andestama?

Andestama peaks ikka. Andestamatus tekitab kibedust ja stressi. Aga kindlasti ei tohi leppida vägivallaga. Eelkõige füüsilise, aga lomulikult ka vaimse psühhoterroriga.

Kui romantiliseks meheks Te ise end peate ehk kui sageli kingite lilli ja ütlete naisele need kolm kaunist sõna?

Kolme kaunist sõna ütlen eestlase kohta tihti, kuna teismeea lõpus pagesime USAsse ja sealt jäi komplimentide tegemine ja armastuse verbaalne väljendamine külge. Lilli toon, kuidas juhtub (meil aias ka posu lilli). Tähtpäevadel kindlasti, aga aeg-ajalt muidu ka. Vahel olen toonud hoopis käbi või kivi. Reisidelt toon alati midagi mõnusat. Romantiline olen ma ilmselt tsipake rohkem kui keskmine Eesti mees. Olen naisele luuletusi kirjutanud.

Olete varasemalt öelnud, et väljend nagu „armastus sai otsa”, on Teie arvates imelik. Mida sellega mõtlesite, kas armastus ei tohiks otsa saada?

Piiblis räägitakse sellest, kuidas väikesed rebased rikkusid viinamäe. Mitte tormid, ikaldused ega muud suured katastroofid, vaid pidev urgitsemine (urgude kaevamine). Armastus ei saa otsa, see mattub tihti aastate jooksul kogunenud negatiivsete kogemuste alla. Need omakorda kogunevad viletsatest suhtlemisoskustest.

Me armastus ei saa otsa meie lapse vastu. Me armastus ei saa otsa isegi koera vastu. Me armastus ei saa otsa lemmiksöögi või -joogi vastu. Kui väidetakse, et armastus saab otsa, siis järelikult peaks seda ka mingil moel juurde saama. See sõltub juba kaasadest, kas nad tahavad. „Armastus sai otsa” kõlab väljavabandamisena! Talupojatarkus peitub siinkohal parafraseerides Tammsaaret: tee tööd, näe vaeva ja siis kasvab ka armastus.  

Mis on naistega suhtlemise juures kõige olulisem ja mis kõige keerulisem?

Kõige olulisem on vast tundeid tähele panna ja temas turvatunnet tekitada. Kõige keerulisem on mehena ära kuulata, mitte nõu anda ja olukorda lahendada. Ärakuulamine ja peegeldamine on mehe jaoks kohati võõras. Meid ju mõõdetakse selle läbi, kas ja mis me korda oleme saatnud. Nii et kui mees annab nõu või pakub mõnele olukorrale lahenduse, siis ta talitab oma parima äranägemise järgi. Naised, andke meestele neile arusaadavas keeles (mitte naiste keeles) teada, et te tahate ärakuulamist ja mõistmist.

Milline on parim suhtenõu, mis Teile kunagi on antud?

Üks õppejõud, kes oli tolleks ajaks 16 aastat abielus olnud, ütles, et tuleb kohtingul käia. Ja seda ikka oma naisega. Neil oli iga neljapäeva õhtul kohtinguõhtu. Hankisid lapsehoidja ja läksid kahekesi tuulutama. Tookord, kui neid sõnu kuulsin, olime äsja abiellunud ja mõtlesin, et appi, kui ebaromantiline, kui ebaspontaanne, kui igav see võib olla. Nüüd, paarkümmend aastat hiljem, saan aru, et väga hea nõuanne.

Milline võiks olla parim viis kallimaga leppimiseks?

PREPi paarisuhtekoolitajana soovitan väikestest asjadest ruttu üle saada ja neid mitte suure kella külge panna. Päris leppimine toimub siis, kui haigettegija on vastutuse võtnud ja käitumist muutnud ja kui haigetsaaja on talle andestanud ja usaldus haigettegija vastu on taastunud. Leppimine on andestamine ja usalduse taastumine.

Naised on erinevad, mõnele lohutuseks sületäis lilli, mõnele teatrikülastus, mõnele seks, mõnele kodutööde ärategemine. Üldiselt oleks vast hea naises tekitada turvatunnet ja näidata üles hoolt tema vastu ja olla hästi suurte kõrvadega.

Kas usute, et mees ja naine võivad olla lihtsalt sõbrad?

Mina usun, et mees ja naine võivad vabalt lihtsalt sõbrad olla. Kui kummalgi mingeid salaambitsioone pole, siis on see nagu iga teine sõprus. Kui aga suhe kipub romantiliseks muutuma, siis eelnev sõprus on ainult hea.

Millised on need viis asja, mida iga naine peaks meeste kohta teadma?

TÜ uuringute kohaselt 64% Eesti meestest peab armastust kõige tähtsamaks. Nad tahavad armastust!

Mehel on ruumi vaja.

Mehe ego on vaja poputada, tahab teine tunnustust.

Mees tajub seksi läbi lähedust.

Meest võiks endiselt võrgutada.

 

*Paarisuhte Rahulolu Edendamise Programm

Tekst: Triin Tisler
Artikkel ilmus ajakirjas Buduaar talv 2015