HELEN ADAMSON AVALDAS, miks ta liha söömisest loobuda otsustas

Ajal, mil ka taimedest saab mitmekülgselt ja tasakaalustatult toituda, on üha enam tuntud inimesi otsustanud liha söömisest loobuda ning hakata taimetoitlaseks. Ka saatejuht, laulja ja blogija Helen Adamson teatas eelmisel nädalal oma Instagrami kontol, et otsustas täielikult lihast loobuda. Helen rääkis Buduaarile, millest selline otsus sündis ja kuidas ta ennast nüüd tunneb. 

“Suur põhjus, miks ma otsustasin lihast loobuda, on minu armastusel loomade vastu. Hakkasin ühel hetkel lihtsalt teadlikult mõtlema, keda ma parajasti söön ja see muutis emotsionaalselt liha söömise väga ebameeldivaks. Kuna ma ei ole kunagi liha armastanud ja minu veregrupidieeti silmas pidades ei sobi punane liha mulle üldse.

Ma tunnen ka ise seda, sest liha ei maitse mulle ning otsustasin, et ma eemaldan oma menüüst selle toiduaine täielikult, mis mulle tegelikult ei sobi ega maitse. Muidu juhtus ikka, et mõnel üritusel proovisin või sõin väikeses koguses ka toitu, mis sisaldas liha ja paar korda kuus oli liha minu menüüs. Nüüd suhtun oma valikusse teadlikult ja kui ma saan päästa oma lihavaba eluga kasvõi mõne looma, siis olen oma otsuse üle igati õnnelik,” rääkis Helen. 

Naine on ka varem liha söömisest loobunud – kuskil kümme aastat tagasi oli ta viis aastat taimetoitlane, kuid hakkas siis uuesti liha tarbima. “Umbes kümme aastat tagasi olin ma tõesti viis aastat taimetoitlane. Kuna mõte liha söömisest ajas mul südame pahaks, siis ei tundnud ma lihast üldse puudust. Seda kuni ajani, mil ma reisisin Kuubale, kus toiduvalikud on üsna kesised ning kui olin kuu aega ainult riisi ja ube söönud, oli minu kehal ilmselt tohutu toiteainete puudus ning pealinna jõudes tuli mul ühtäkki grillrestoranis šašlõki isu ning alates tollest ajas tuli liha minu menüüsse ka tagasi, küll väga väikestes kogustes ja mitte igapäevaselt.”

Need, kes lihast loobunud, väidavad, et peale seda on nende enesetunne tunduvalt parem ja kergem. Mida arvab selle kohta Helen? “Ma arvan, et seda ei saa niivõrd üheselt võtta, sest ei ole olemas dieeti ega toitumiskava, mis ühtselt sobiks sama hästi kõikidele inimestele. Ma tean, et on inimesi, kes söövad ainult liha. See tähendab, et nad ei söö mitte midagi muud, ei piimatooteid, puuvilju ega juurvilju ehk siis peavad nemad vastupidiselt n-ö lihadieeti.

Ja nad on vabanenud sellega artridiist, autoimmuunhaigustest, kaotanud kehakaalus 30, 40 või veelgi enam kilogramme. Nii palju, nagu on inimesi, on ka neile sobivaid toiduaineid. Igaüks peaks lähtuma toidu valikul siiski iseendast. Kuna minu organismiga liha ei sobi, siis mina tunnen tõesti ennast paremini juba pärast seda kolme nädalat lihavaba elu. Mul on kergem olla ning ei teki seesugust söögiuima tunnet, mida tundsin aeg-ajalt pärast liha söömist. Justkui keegi oleks mind energiast tühjaks pumbanud ning tekkis meeletu raskustunne,” lisas ta.