Reklaam sulgub sekundi pärast

IRIS TOMSON: enne abielu tehakse vereanalüüs ning pulma eelõhtul puhastatakse pruut kehakarvadest

Sel nädalal meediale oma abielu lahutamise tagamaadest rääkinud stilist ja turundaja Iris Tomson oli 2011 aastal Buduaari ajakirja kaanestaar ning siis rääkisime hoopis sellest, kuidas Iris oma araabia kõrgklassi kuuluva mehega tuttavaks sai ning mida hindab kaunis naine araablaste juures. Iris rääkis põnevalt araablaste ja eurooplaste erinevustest ja sarnasustest ning saime tol korral väga palju positiivset tagasisidet. Seetõttu avaldame uuesti mõned mõtted sellest intervjuust.

Sel nädalal meediale oma abielu lahutamise tagamaadest rääkinud stilist ja turundaja Iris Tomson oli 2011. aastal Buduaari ajakirja kaanestaar ning siis rääkisime hoopis sellest, kuidas Iris oma araabia kõrgklassi kuuluva mehega tuttavaks sai ning mida hindab kaunis naine araablaste juures. Iris rääkis põnevalt araablaste ja eurooplaste erinevustest ja sarnasustest ning saime tol korral väga palju positiivset tagasisidet. Seetõttu avaldame uuesti mõned mõtted sellest intervjuust ja Irise mälestusi araabia pulmast.

Aastatel 1998–2001 elas Iris Tomson Araabia Ühendemiraatides Dubais, kus tegeles peamiselt modellindusega. 2001. aastal kolis reisimist armastav noor daam elama Bahreini kuningriiki, kus töötas kuni oma mehega tutvumiseni Gulf Airi stjuardessina. Irise abikaasa Zuhair on Bahreini kuningriigi väga mõjuka perekonna liige ning neil on ühine poeg Adam. Araabia Ühendemiraatide kuninglik perekond kuulub juba aastaid kaunitari sõpruskonda ning selle pere šeikadest ehk Euroopa mõistes printsessidest said aastate eest Irise lähedased sõbrannad. “Tänu neile sain algusaastatel väga tugeva ettevalmistuse elementaarsetest käitumisreeglitest kuni araabiakeelsete viisakusväljenditeni Araabia riigis vastupidamiseks,“ pajatab kaunis eestlanna oma teekonna algusest islamikultuuris. Iris veetis aega nii Zabeel palees kui maal farmides, millest üks kuulus populaarse lennufirma omanikule, šeik Ahmed Bin Saeed Al Maktoumile. 

Irise tutvus Zuhair Habib Awachiga algas tormiliselt. “06.06.2001 pärastlõunal maandus Frankfurdi-Bahreini lennuk, mul olid kotis uued kingad, mis ilmtingimata vajasid väljaminemist, ning suundusin Itaalia restorani sõpradega kohtuma. Seal ta oli, minu tulevase lapse isa. Tema esimesed laused olid pisut veidrad, et “teil on samasugune telefon nagu minul ja kas ma võiksin sinna saata kutse lõunale“.“ Edasi käis kõik väga kiiresti – usuline abielu ning lapse sünd. Irise sõnul abiellumisega naise nimemuutust ei kaasnenud, küll aga sai ta omale araabiakeelse eesnime, milleks oli Zahra (araabia k "lill"). 

Iris suhtus mitmenaisepidamisse väga mõistvalt. "Ma olen palju kuulnud negatiivset suhtumist polügaamiasse ehk mitmenaisepidamisse ja tihti kostab negatiivseid vastulauseid õhtumaalaste seast," räägib Iris. "Mis on aga seadusliku polügaamia ja ebaseadusliku polügaamia vahe? Tihtipeale on inimeste elud erinevad ning selle asemel, et mees peaks oma loomuse tõttu kasutama prostituute või pidama armukest, võib tal olla seaduslikult teine naine. Islamiusus on mehele lubatud seaduslikult neli naist, keda ta peab võrdväärselt kohtlema. Polügaamia on kohustus ja vastutus, näiteks on paljudes araabia riikides juba vaja eriluba – mees peab suutma tõestada, et on võimeline ülal pidama rohkem kui üht naist. Keegi kedagi vägisi ei sunni, sest kõik naised peavad sellega nõus olema, nad on legaalsed ning kasvatavad oma lapsi turvaliselt. Miks teha sellest probleemi läänemaailmas, kui nendel on kõik osapooled rahul? Pigem leian, et probleem on hoopis õhtumaalastel oma armukestega, kes jäävad tihtilugu murtud südamega kaotajaks."

Milline näeb välja araabia pulm? Selles on nii mõndagi üllatavat, mida tänu Irisele teada saime.

Prohvet Muhammed on öelnud: naised ja mehed on nagu teineteise kaksikpooled, nad vajavad teineteist, et olla täiuslikud. Seda päeva, kui teineteisele öeldakse jah-sõna, võiks nimetada täiuslikkuse sünniks, sest mees vajab naist ja naine vajab meest, ilma teineteiseta ei saa nad täisväärtuslikku elu elada!

Islami pulmad on nagu muinasjutt ning vaatamata sellele, et pulmapeoga ei tohi liialdada ja igaüks peaks selle korraldama vastavalt oma võimalustele, on need siiski tõusnud elus märkimisväärsele kohale ning paraku ägab nii mõnigi raske võlakoorma all, et uhkeldada suursuguse üritusega.

Kõigepealt peetakse kihlus väljavalituga, kus kuulutatakse välja, et see naine on võetud ja teised ei tohi naisele ettepanekuid teha. Kihlus on faas, kus mehe ja naise elus tegelikult midagi ei muutu, sel ajal õpitakse teineteist väga primitiivsetel alustel tundma. Käiakse restoranis, kinos, kuid alati on noorpaariga kaasas kas naise vend või muu järelevalvaja (ei kehti kõigi kohta). 

Kui tegemist on jõukama perekonnaga, on tavaline, et kaasaks eelistatakse kedagi, kes kuulub suguvõsasse, et varandus jääks perekonda. Kuninglikus perekonnas tuleb tihti ette, et abiellutakse naaberriigi kuningliku perekonnaliikmega – selle eesmärk on tugevdada riikidevahelisi suhteid. Vaesemates perekondades jätkub vana traditsioon, et ema hakkab pojale või tütrele sobivat kandidaati otsima esialgu suguvõsast, siis lähemate tuttavate kaudu. Kuna araabia pered on paljulapselised, õige kandidaadi leidmisega kaua aega ei lähe.

Sobiv pruut valitud, minnakse perekonnaga rääkima ning positiivse otsuse korral toimub kihluspidu. Vastavalt peigmehe jõukusele kingitakse pruudile kulda ning nii kihlus- kui pulmapeo eest tasub tavaliselt mees.

Enne abielu tehakse vereanalüüsid, et ei sünniks vigaseid järeltulijaid, ning uuritakse mõlema tervislikku seisukorda, et hiljem ei tekiks ebameeldivaid üllatusi. Kihlus peetud, kokkulepped varanduse ja edaspidise elu osas ehk abieluleping sõlmitud, kodu soetatud – pulmad peetakse alles siis, kui kõik vajalik tulevaseks eluks olemas –, tutvumisfaas edukalt läbitud, jääbki järele suur sündmus ehk pulmad. Juhul kui pruut kihluse tühistab, peab ta peigmehele kogu kulla tagastama, kuid kui juhtub vastupidi, jääb see pruudile valurahaks. Edasine sündmus ei ole tähtis mitte ainult noorpaarile, vaid seda võiks nimetada kahe perekonna ühinemiseks.

Pulmadele eelneval õhtul puhastatakse pruut kõigist kehakarvadest, välja arvatud juuksed ja ripsmed/kulmud, ja pruudi jalad-käed kaunistatakse hennaga. Hennaõhtule on kutsutud vaid naised ning seda võib pidada tagasihoidlikuks versiooniks õhtumaalaste pulmaeelsest tüdrukuteõhtust.

Pulmapäeva hommik algab nagu igal pruudil üle maailma meikimise ja juuksuriga. Kuna pulmade rituaal on väga lai, siis räägin sellest traditsioonist, mida järgib minu abikaasa suguvõsa. Mõlema jaoks on kutsutud meessoost tunnistaja ja paaripanija ning seaduslik abielu kinnitatakse allkirjadega. See on moment, kus naisel on viimast korda võimalus esitada oma tingimused edaspidiseks eluks (näiteks et lahutuse korral tuleb maksta teatud summa või et lapsed jäävad naisele või hoopis, et talle ei tehta takistusi õppida ega töötada jne) ning need kirjutatakse tunnistajate juuresolekul üles ja kinnitatakse allkirjadega. Tseremoonia võib läbi viia kas kohtus või vaikselt elamisruumides, kus loetakse koraani ja küsitakse mõlema nõusolek Allahi ees, sest on patt sundida kedagi vägisi abielluma.

Tavaliselt toimub pulmapidu meestele ja naistele eraldi ning peole kutsutakse peaaegu kõik tuttavad, sugulased ja muidu lähedased inimesed. Olen olnud väga paljudes traditsioonilistes pulmades, mis on tõesti välja näinud nagu muinasjutt ning panevad iga pruudi ennast tundma printsessina.

Viimati käisin ühe araabia moelooja tütre pulmas, kus pidu algas moeshow’ga ning lõpus tuli lavale pruut, kes kõndis seal edasi-tagasi – see pidavat õnne tooma. Saalis lendasid linnud ja värvilised liblikad, mis on sealses ühiskonnas eriti eksootiline. Lava oli ehitud erinevate lopsakate lilledega ning iga külaline sai kingituse (see on laste sünnipäevadel ja pulmades tavapärane, et kingid külalistele ise midagi). 

Pruutkleitide hinnad on kõrgklassis utoopilised ja sellest ei armastata rääkida. Pruuti kaunistab mehe kingitud ehtekomplekt (kõrvarõngad, kaelakee, käevõru ja loomulikult unistuste sõrmus). Pärast väikest etteastet tuleb pruuti tervitama peigmees. Suures pulmaruumis on näha sigimist-sagimist, et kõik naised oleks peigmehe saabumise ajaks kaetud, sest enamikul on seljas maailmakuulsate moeloojate uhkematest uhkem haute couture ning see on tihtipeale silmatorkavalt paljastav. Kuid just selleks, et särada saaks, on sellised üritused teretulnud.

Noorpaar tervitab teineteist ning rohkete rõõmuhõisete taustal teevad nad oma esimese lähestikuse tantsu. Loobitakse raha, palvetatakse noorpaari eest, tervitatakse, õnnistatakse, kuni peigmees lahkub. Seejärel algab rikkalik õhtusöök ja mitmekülgne programm, mis kestab hommikutundideni.

Loe ja vaata täispikka ajakirjas ilmunud intervjuud SIIT.