Reklaam sulgub sekundi pärast

Elu kuldreeglid: Eve Kallaste

Buduaari ajakiri

Eve Kallaste Buduaarile

Eve Kallaste
Eve Kallaste — FOTO: TV3

Teleekraanilt tuttav saatejuht Eve Kallaste usub, et ilusasti elamise eelduseks on hea suhe iseendaga – selleks tuleb aga endaga esmalt tuttavaks saada!

Õpi ennast tundma

Kuidas nii, mida siin enam õppda? Ma ju tean, kes ma olen! Aga kas sa ikka tead? Võibolla jutustad endale mingit lugu selle kohta, kes sa oled ja võibolla on sul mingi turvatunnet pakkuv mask, mille teistega suheldes ette paned ja mis aitab teistele teatud kuvandit näidata? Noh, see pole ju sina!

Elasin kaua aega nii, et kohe üldse ei püüdnud avastada, kes olen ja mismoodi minu tugevused-nõrkused elus rolli mängivad. Tegutsesin suuresti kas teiste ootustele vastates või hetkeimpulsi ajel ning takkajärgi vaadates ei olnudki emotsioonist lähtumine täiesti vale, sest see juhatas mind ka inimeste, olukordade ja asjadeni, mis mulle sobivad.

Aga see teekond ei olnud teadlik. Olin endale võõras ja ise seda ei teadnudki. Ajaga muutub meel aga rahulikumaks ja tekib oskus näha inimeste ja olukordade sisse, ka enda sisse.

See ei teki päris iseenesest, aga elumustrina joonistatut uurides ning enda ümber olevat rahulikult vaadeledes hakkasin tasapisi aru saama, missugusest tähetolmust siis mina koosnen ja see enda sisekosmose avastamine on erakordselt põnev. Tõdesin, et olen olnud (kapi)introvert. Pikalt meediamaastikul keereldes pidasin aktiivset suhtlust endale omaseks, ehkki märke sissepoole elamisest oli ju kogu aeg. Näiteks kasutan sotsiaalmeediat minimaalselt ja üritustel või rahvarohkemaid projekte tehes otsin aeg-ajalt vaikse koha, kus inimestest ja melust puhata. Ka koroonaaeg aitas mõista, et eelistangi üpris privaatset olemist.

Muidugi ei tunne me ennast kunagi päriselt ega saa kunagi ju ka päriselt valmis. Aga mulle näib, et mida paremini ennast tunnen, seda vähem ennast kahjustan, mida paremini proovin tunnetada teisi, seda paremini oskan neid hoida – tulemuseks on harmoonilisemad suhted iseenda, lähedaste ja üldse kõigi ning kõigega.

Olen tähele pannud, et minu laste põlvkond jõuab enda tundmaõppimise vajaduse teadvustamiseni üpris varakult. Võib-olla isegi paarkümmend aastat varem ja see on metsikult suur hüpe. See annab lootuse meie kõigi paremaks tulevikuks nii induviduaalselt kui ka laiemalt.

Näed, tasub ju ennast päriselt tundma õppida! Aga teine elutõde, mida soovin jagada, on mul veel ja see kõlab nii:

Maga selili!

See on koondpealkiri tõdemusele, et tervislikud ja turgutavad eluviisid on päriselt ka rohkemat kui sõnakõlks. Oletame, et kõik tundub jubedalt nõme ja mõttetu. Iga ekspert ütleb ja miljonid inimesed kinnitavad, et esimesteks sammudeks parema enesetunde teel on hea uni, piisav liikumine ja tervislik toit. Mõtled, et mis jutt, aga kuula spetsialiste ja praktikuid ning söö korralikult hommikust, mine pärast tööpäeva kõndima ja enne südaööd magama. No hakkab ju parem!

Sellest samm edasi on selili magamine, siis oled ilusam ka. Viimast soovitust ei ole ma ekspertide suust kuulnud, aga see tundub igati loogiline, et näed hommikul parem välja, kui öö otsa kõhuli magades näkku kurde ei produtseeri.