Reklaam sulgub sekundi pärast

KODULUGU: Liisi Väli kujundab oskuslikult pisikest 23-ruutmeetrist kodu

Buduaari ajakiri

Merje Miller

Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu

Pisikeste kodude populaarsus on maailmas järk-järgult kasvamas ja üha enam noori eelistavad just väikeseid kodusid. Liisi Väli kujundab oskuslikult enda pisikest 23-ruutmeetrist kodu, kust vaatamata väiksele pinnale leiab palju põnevat. Liisi räägib oma kodu loo ja jagab nippe, kuidas väikest kodu kujundada.

Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu

Juba varases lapsepõlves meeldis mööbeldada

Liisi igapäevatööks on olla tugiisik lastele, kuid sisekujunduse vastu on tal huvi olnud nii kaua, kui kaugele mälu ulatub.

„Juba koolieelikuna meeldis mulle erinevatel tasapindadel esemeid sättida. Minu lapsepõlvekodus oli elutuba ülemisel korrusel ja mul on selge mälestus sellest, kuidas mulle meeldis aeg-ajalt isegi mööblit nihutada ja ümber paigutada,“ meenutab Liisi. Ta mõtiskleb siiani, et kuidas ta suutis väikse lapsena nii raskeid tugitoole ja diivanit liigutada. „Allkorrusel ema ja vanaema ikka kuulsid, kui ma üleval mööblit liigutasin, aga nad ei keelanud mind kunagi,“ lisab ta. Praegu, täiskasvanuna tagasi vaadates, on see naise meelest tegelikult tore, et tal lubati niimoodi tegutseda. „Ju siis tulemus polnud nii jube,“ muigab Liisi.

Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu

Oma sisekujundushuvi jagab ta ka oma Instagrami kontol @liisivali ja blogis byliisi.ee. Ilusate kodupiltide tegemine ja selleks sättimine on naisele teraapiline tegevus. „Ma ei tee seda ainult selleks, et ilusaid pilte Instagrami ja blogisse postitada. Loomulikult on ka minu reaalsuseks aeg-ajalt mustad nõud ja segadus köögis, kuid muu osa minu kodust püsib enamasti korras ja millegipärast ma ei suuda ise nii olla, et voodi on segamini – teen selle alati hommikul korda,“ ütleb Liisi.

Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu

Väikesel kodul on nii miinuseid kui plusse

Enda praeguse kodu leidis Liisi ühte kinnisvaraportaali sirvides. „Esialgu otsisin veidi suuremat pinda kui 23 ruutmeetrit. Samas oli praegusel korteril minu jaoks palju plusse,“ selgitab naine. Talle meeldis kõige enam asukoht kesklinnas, kuna autot Liisil pole. „Hea ühistranspordiühendus teiste linnaosadega on minu jaoks oluline,“ lisab ta. Samuti soovis Liisi ahjuküttega korterit vanas puumajas ja praegune korter täitis selle tingimuse ilusti.

Liisi ütleb, et väikse kodu juures meeldib talle ka, et ei teki võimalust igasuguse kola kogumiseks. Selleks ei ole lihtsalt ruumi. Lisaks on pisema korteri ülalpidamiskulud kindlasti väiksemad ja koristamisele ei kulu väga palju aega.

Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu

Väikese kodu peamiseks miinuseks on panipaigad, mida võiks alati rohkem olla. „Samuti võib külaliste võõrustamine vahel keeruline olla. Õnneks olen külalisi vastu võtnud enamasti ühe- või kahekaupa,“ toob Liisi välja ka miinuspooli.

Panipaikade asemel kasutab naine voodialuseid kaste ning isegi kunstkuusele on koht olemas. Mõne uue mööblieseme soetamisel on siiski vaja tavaliselt ka millestki loobuda. „Kuna ma üldiselt selliseid ostuseid kergekäeliselt ei tee ja toon oma koju vaid esemed, mis mulle tõesti väga meeldivad, siis tahan need alles hoida. Õnneks on mu vanemate kodus ruumi, kuhu saan need hoiule viia ja vajadusel jälle tagasi tuua,“ räägib Liisi asjadele koha leidmisest.

Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu

Kõik sisekujundusvalikud Liisi kodus on väga hästi läbimõeldud

Inspiratsiooni sisustamiseks saab Liisi raamatutest, ajakirjadest ja filmidest. Suurim inspiratsiooni ammutamise koht on aga Instagram. Tema vaieldamatuks lemmikpoeks sisustusasjade ostmiseks on nüüdseks saanud kaupluste kett Sõbralt Sõbrale.

„Veel meeldib mulle sirvida Osta.ee oksjone, eriti antiigikategoorias,“ mainib naine, et taaskasutusleiud on tema jaoks hinnas. Lisaks taaskasutusele meeldib talle kursis olla ka Hemtex'i ja H&M Home'i tootevalikuga.

„Suurem osa esemetest minu kodus on mu lemmikud, sest kõik need valikud on olnud väga läbimõeldud,“ vastab Liisi küsimusele, mis on tema kodu pärliteks. „Näiteks viimase pärli leidsin Osta.ee oksjonilt – vana marmorist ja metallist laualambijalg, millele valmistasin ise lambivarju,“ toob ta välja ühe hiljutise ostu.

Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu

Üheks silmapaistvaimaks ehteks enda kodus peab ta aga magamistoa lühtrit, mille kohta on Liisilt Instagramis palju küsitud. „Enne oma korterisse sisse kolimist juhtusin mööda kõndima ühest väikesest mööblipoest ja see lühter rippus vaateaknal. Kuna olin juba tükk aega midagi sarnast tulutult otsinud, siis astusin poodi sisse, et lambi kohta küsida. Selgus, et lamp oli läbi müüdud ja ainult näidis oli veel alles, aga õnneks mul lubati see ära osta ja nii ma võtsingi selle terves tükis vaateaknalt kaasa,“ räägib ta.

Lemmikuks mööbliesemeks on Liisil hoopis hetkel elutoas kardinatega vitriinkapp, mille sisse on peidetud televiisor. Liisi arvab, et erilisi „ämbreid“ ta hetkel sisustamisel teinud ei ole, kuna ta pole enda sõnul kunagi kõige julgem katsetaja olnud. „Värve ja mustreid olen samuti hakanud alles paari viimase aasta jooksul rohkem sisse tooma,“ lisab ta.

Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu

Nõuanded väikese kodu sisustamiseks

  • Pisemat kodu tasub sisustada heledamates toonides, et luua visuaalset avarust.
  • Avarust ja õhulisust loovad ka peeglid ja klaaspinnad.
  • Mööblit võiks saada kasutada ka panipaigana või mitmel erineval otstarbel – näiteks voodiks lahtikäiv diivan.
  • Tasub kaaluda lahtikäivat või kokkupandavat mööblit – Liisi kodus on näiteks diivani taga metallist aialaud, mida vajadusel diivani ette püsti panna ja linaga katta.
  • Väikest kodu ei pea alati sisustama ainult väikese mööbliga. Pisemas ruumis võib olla pilgupüüdjaks mõni efektne suurem kummut või kapp. See võib küll natuke rohkem põrandapinda enda alla võtta, aga kui see kapp või kummut lisaks oma ilule palju mahutab, on see oma kohta igati väärt.
Liisi Väli kodu
Liisi Väli kodu — FOTO: Erakogu