Reklaam sulgub sekundi pärast

REISILUGU: Campania – Itaalia ehedus

Buduaari ajakiri

Merje Miller

Mägised linnad tunduvad kaugelt kui vahukoorekuhjad
Mägised linnad tunduvad kaugelt kui vahukoorekuhjad — FOTO: Erakogu

Campania – Itaalia ehedus, kus kohtuvad vanalinn, modernne suurlinn ja traditsioonilised mägikülad

Campania piirkond Itaalias on kindlasti avastamist väärt. Üks tuntumaid ja suuremaid linnu Campanias on Napoli, mis on paljudele eestlastele tuttav – tegu on ju suurima Lõuna-Itaalia linnaga, ühe vanima Euroopa asulaga üldse. Aga kui suurlinnamelust väsid, tasub minna avastama ka linnast välja, sest Campania peidab endas ajalugu, toitu, romantilist päikeseloojangut Vahemere kohal ja küpsevaid sügisesi sidruneid.

Kõrgustest on vaated hingematvad
Kõrgustest on vaated hingematvad — FOTO: Erakogu

Napoli linn

Üks, mis kindel – kui otsustad jääda ainult Napoli linna, siis jäta auto rentimata. See, mis toimub selle ajaloolise suurlinna liikluses, on raske sõnadesse panna. Ka jala liigeldes tasub alati valvel olla. Tihedas liikluses, tuututamises ning valjult žestikuleerivates itaallastes on aga võlu, mida Napoli endas kannab.

Jalutades keset seda kunstilist kaost, tekib see õige Euroopa ajaloolise suurlinna tunne – rollerid, autode signaalid, sigaretti mahvivad ülikonnas itaallased, iga nurga pealt tulev värske pitsa lõhn. Siit kindlasti ka tungiv soovitus külastada Antica Pizzeria Port’Alba pizzeria’t. Tegu on maailma esimese pizzeria’ga, mis avati aastal 1830 ning tegutseb aktiivselt edasi tänase päevani.

Pitsa on Itaalias kohustuslik
Pitsa on Itaalias kohustuslik — FOTO: Erakogu

Kui soovid seda kõike Napolis mitu päeva järjest nautida, siis esimene soovitus on valida hotelliks romantiline, suurepärase asukoha ja vaatega Grand Hotel Santa Lucia. Luksuslik, kuid taskukohane hotell asub kahe kilomeetri kaugusel Spaccanapoli tänavast, mida mööda jalutades võib saada osa kogu Napoli kultuurist ja ajaloost. Kes aga hindab rohkem kunsti ning ei soovi tänavakultuuriga tutvuda, võib sama kaugelt hotellist leida Museo Cappella Sansevero.

Itaalias pakub iga nurgatagune midagi põnevat
Itaalias pakub iga nurgatagune midagi põnevat — FOTO: Erakogu

Vesuuvi vulkaan ja Pompei linn

Kui maailma esimene pizzeria Napolis külastatud, siis on aeg liikuda Euroopa ainsa aktiivse vulkaani Vesuuvi juurde. Kõigest 15 km kaugusel Napolist asub ajalooline Vesuuvi rahvuspark, mille põhiline vaatamisväärsus, Vesuuvi vulkaan, mattis enda alla terve Pompei ning Herculaneumi linna. Kuna kogu ala on väga suur ning tegu on ajaloos ühe väga olulise paigaga, siis on soovitatav võtta giidiga külastus.

Kui Napoli pitsadest isu täis söödud, on Vesuuvi lähistel söögikohasoovituseks Ristorante Douce Atmosphere. Nii, nagu nimi ka ütleb, siis pakub restoran Vahemere atmosfääri – mereannid, pasta, tiramisu ja muu Itaalia köögi ehedus.

On müüt, et lapsevankritega mägesid avastada ei saa – saab, ja väga mugavalt
On müüt, et lapsevankritega mägesid avastada ei saa – saab, ja väga mugavalt — FOTO: Erakogu

Amalfi rannik

Napoli kohta käinud soovitus autot vältida kaotab nüüd kehtivuse. Amalfi ranniku avastamiseks ja täiselamuse saamiseks on auto rentimine oluline. Alusta oma retke Positano külast ning märgi sihtkohaks Amalfi. Pooletunnise sõidu jooksul avaneb sulle maaliline vaade merele, koos Vahemere lahtede ning imeilusate pankrannikutega. Ehkki Amalfi ranniku kitsastel valgustamata teedel pimeda peale jääda võib tunduda hirmutav, soovitan siiski sihtida sõitmiseks ka päikeseloojangut, sest vaated on hindamatud!

Kui päikeseloojang jääb nägemata, on sama kaunis merelt peegelduv päikesetõus. Amalfi ranniku lähedus on ideaalne koht, kust otsida mõni villa või majake, kus imetleda hommikukohvi juues vaadet ning õhtul kohaliku poe või turu värskete hõrgutiste kõrval lõõgastuda .

Kui kaunid vaated on mälupiltidesse salvestatud, on võimalik liikuda poolsaare tippu, kust lühikese praamisõiduga saad avastada enamikule tuttavate Capri pükste sünnisaart, millel on oma võlu nii suvel kui talvel. Suvel on saar täis uudistavaid turiste, kuid avatud on kõik poekesed ja restoranid, väljaspool hooaega on aga enamik söögikohti suletud, ometigi pakub väljaspool hooaega külastus võimalust imetleda rahvamassideta saare loodust ja ilu.

Kokkuvõtteks on Napoli ja seda ümbritseva piirkonna näol tegu eheda Itaaliaga, mis ei väsi üllatamast. Iga kord Itaalia erinevaid provintse külastades on tunne, justkui oleksid täiesti uuesti riigis!

Capri saare kristallselge vesi
Capri saare kristallselge vesi — FOTO: Erakogu