LIINA STEIN plagiaadisüüdistusest: võtan seda laimu komplimendina

Moelooja Ülle Suurhans-Pohjanheimo süüdistab Liina Steini ideevarguses ning asjasse on seotud ka Kristiina Viirpalu, kelle body'sid Liina väidetavalt kopeerib. Nimelt disainivad nii Liina kui ka Kristiina üsnagi sarnase tegumoega seksikaid body'sid, mida teadupoolest patendeerida ei saa, seega on iseenesest igal huvilisel õigus sarnast toodet disainida.

Moelooja Ülle Suurhans-Pohjanheimo süüdistab Liina Steini ideevarguses ning asjasse on seotud ka Kristiina Viirpalu, kelle body‘sid Liina väidetavalt kopeerib. Nimelt disainivad nii Liina kui ka Kristiina üsnagi sarnase tegumoega seksikaid body‘sid, mida teadupoolest patenteerida ei saa, seega on iseenesest igal huvilisel õigus sarnast toodet disainida.

Tüli sai alguse Facebooki postitatud fotost, kus Liina poseerib enda disainitud body‘ga ning foto alla kirjutas Ülle üsnagi terava kommentaari: “Ilmselt on see tunnustus Kristiina Viirpalu heast tööst, et peaks tegema odava copy-paste. Liina Stein, kas sa oled disainer või oled tootja, kes varastab teisest hoovist idee?”

Loomulikult ei jäänud Pohjanheimo kommentaar vastuseta. Liina Stein Fashion Facebooki lehel vastati järgmiselt: “Ülle, kas sinu arvates tähendab see, et Viirpalu on teinud tikanditega body‘sid automaatselt talle monopoli? Sel juhul on ka sinu jumpsuit‘id ja kookonmantlid häbematu ideevargus, sest sa ei ole esimene inimene maailmas, kes sellise kontseptsiooni peale tuli. Mõistad vast isegi, et selline loogika on võrdlemisi absurdne… Kui aga väidad, et oleme Viirpalult varastanud konkreetse disaini, ole hea, too näide!”

Täna tegi Liina oma Facebooki lehele postituse, kus ta selgitab tekkinud tüli tagamaid ning tõe väljaselgitamiseks pöördus Liina ka Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskuse direktori Marius Kuningase poole. 

Liina kirjutab oma Facebookis nii: “Olen piisavalt andekas, et luua oma disainid ise. Seoses konkurentide meelevaldsete ja pahatahtlike süüdistustega nagu oleks minu looming liiga sarnane Kristina Viirpalu sama kategooria tootega, mis täna jõudsid avalikkuse ette Kroonika skandaali õhutavas loos, pöördusin objektiivse hinnangu saamiseks ja valeväidete kummutamiseks Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskuse direktori Marius Kuningase poole. 

Tema hinnangul ei ole antud juhul tegemist Kristina Viirpalu autoriõiguste ega ka tööstusomandi õiguste rikkumisega. 

Minu senine töö ja saavutused moeloojana tõestavad, et olen piisavalt võimekas, et luua oma disainid ise ega vaja selleks kõrvalist abi. Minu kollektsioonid on hooajast hooaega pälvinud nii moeasjatundjatelt kui klientidelt positiivseid hinnanguid. 

Äärmiselt kurb ja ootamatu on sattuda sellise pahatahtliku rünnaku alla ja seda inimeste poolt, kelle loomingut olen alati imetlenud ja kõrgelt hinnanud. Kristina Viirpalu ja Ülle Suurhans-Pohjanheimo tõelised motiivid minu tööd laimata on mulle teadmata, ent kindlasti ei mõju sel viisil konkurentide avalik halvustamine hästi nende kummagi mainele.

Võtan seda hetkel ebameeldivat olukorda kui kaudset komplimenti, sest päris põhjuseta kaks valdkonna tugevat tegijat igasugust eneseväärikust kaotades kollast ajakirjandust appi võttes mind rünnanud ei oleks.”

Liina Facebooki postitust näed siin