Margus Vaher: eestlane peab suhtevälist seksi petmiseks

Margus Vaher: eestlane peab suhtevälist seksi petmiseks

Nii petmine kui ka armukadedus võivad paarisuhtele hävitavalt mõjuda, ent sellegipoolest esineb mõlemaid tänapäeval isegi rohkem kui aastakümneid tagasi. Laulja Margus Vaher, kellest saab peagi ka suhtekoolitaja, teab mitmeid paare, kes on läinud lahku just nendel samadel põhjustel.  Millest armukadedus tuleb? Kas seks ilma tunneteta on petmine ja kas suhet, kus üks osapool on teist petnud, saab päästa? Margus kommenteeris neid teemasid meile lähemalt.

Nii petmine kui ka armukadedus võivad paarisuhtele hävitavalt mõjuda, ent sellegipoolest esineb mõlemaid tänapäeval isegi rohkem kui aastakümneid tagasi. Laulja Margus Vaher, kellest saab peagi ka suhtekoolitaja, teab mitmeid paare, kes on läinud lahku just nendel samadel põhjustel.

Millest armukadedus tuleb? Kas seks ilma tunneteta on petmine ja kas suhet, kus üks osapool on teist petnud, saab päästa? Margus kommenteeris neid teemasid meile lähemalt.

Margus teab paljusid suhteid, mille purunemisel on armukadedus põhirolli mänginud. “Armukadedus on oma olemuselt väga inetu ja destruktiivne, ja kuna see tuleneb egost, siis käib see käsikäes omamissoovi ja kontrollivajadusega oma kaaslase suhtes. Armukadedusel puudub igasugune side tõelise armastusega. Minu silmis tähendab tõeline armastus teise inimese tingimusteta aktsepteerimist, hindamist ja talle täieliku vabaduse andmist,” kommenteerib Margus.

Kas füüsiline petmine ehk siis seks ilma tunneteta on petmine? “Usun, et selle mõõdupuuks on iga inimene eraldi ning see, milline on tema ettekujutus paarisuhtest. Samuti oleneb see sellest, kas inimene on monogaamne või polügaamne, millises kultuuriruumis või ühiskonnas ta elab. Kui rääkida meie kultuuriruumist, siis mina usun, et enamik eestlastest peab suhtevälist seksi petmiseks. See lõhub suhtes naise ja mehe loodud armastuse ruumi ning pärast seda on raske usaldust taastada,” tõdeb Margus.

Kui üks osapool on teinud kõrvalehüppe, siis kas sellest suhtest on võimalik veel asja saada? “Selle kohta on ütlus, et armastus tahab anda ja ego võtta. Usun, et inimest armastades on võimalik petmist andestada küll. Iseasi, kas monogaamne suhe, milles esineb petmist, on päästmist väärt. Kui üheskoos jõutakse järeldusele, et on ning otsustatakse, et soovitakse koos edasi olla, siis puudutab see küll ainult kahte inimest, ning kui nad suudavad edasi õnnelikud olla, on ju kõik hästi,” räägib Margus.

Margus saatis meile armastuse teemal ka ühe luuletuse, mille autoriks on tema lemmikkirjanik, müstik Kahlil Gibran: 

“Armastage teineteist, aga ärge põimige armastusest kütket;

olgu armastus pigem voogav meri teie hingede kallaste vahel.

Kinkige oma süda, aga mitte teineteisele hoida.

Sest ainult Elu kätte mahub ära teie süda.

Ja seiske kõrvuti, ometi mitte liiga tihedalt koos;

sest templisambadki seisavad eraldi,

 

Ja tammepuu ning küpress ei kasva mitte teineteise varjus.”

 

Karin Karu