Reklaam sulgub sekundi pärast

VÄRSKE ISA STIG RÄSTA: beebi kaal alanes, aga rinnapiima ei tulnud

Muusik Stig Rästa ja tema kallim Karina Vesman said oktoobrikuu alguses esmakordselt lapsevanemateks - perre sündis pisitütar, kes sai endale nimeks Lumi. Sünnitusega seonduvad emotsioonid olid mehe sõnul aga kohati üsnagi ebameeldivad ja sellest kirjutas ta lähemalt ka oma blogipostituses.

Muusik Stig Rästa ja tema kallim Karina Vesman said oktoobrikuu alguses esmakordselt lapsevanemateks - perre sündis pisitütar, kes sai endale nimeks Lumi. Sünnitusega seonduvad emotsioonid olid mehe sõnul aga kohati üsnagi ebameeldivad ja sellest kirjutas ta lähemalt ka oma blogipostituses.

Stig meenutab oma blogipostituses esmalt seda hetke, mil oli selge, et sünnitus on peagi käes. "Olin just magama jäänud, kui naine mind öösel kell üks üles ehmatas. Kargasin püsti ja vaatasin, kuidas tal kõik voodi kõrvale maha sorises. Mis nüüd saab, mõtlesin. Mõtlesin uimase peaga natuke aega, siis kukkusin koristama. Ajasime aga hoopis oma ämmaemanda üles ja kuulasime ära ta unised soovitused. Soovitus oli rahulikult magama heita ja oodata tuhude algust. Mõtlesime veel mitu korda, kas peaksime igaks juhuks kontrollis ära käima, aga kuna sünnitushaigla on suhteliselt lähedal, jäime ärevuses koju ootama. Magada soovitati. Katsu sa magada sellisel hetkel! Mina sain sõba silmale, tema vist mitte. Hommikul käisime oma väljavalitud Ida-Tallinna Keskhaiglas kontrollis. Seal soovitati loomulikult kohe haiglasse jääda. Ei teagi, miks, ju siis igaks juhuks. Meie otsustasime teisiti. Läksime koju ja leppisime ämmaemandaga kokkusaamise uuesti haiglas kell seitse õhtul," meenutab ta.

Sünnitus ise kestis üheksa tundi. "Üheksa tundi agooniat, paar asendivahetust ja pressimist – äkki käis plõks ära ja juba oligi põnn ämmaemanda kätel. Too hetk tundus muidugi ühtaegu uskumatu ja imeline. Kuidas on see kõik võimalik? Aga näe on ja on olnud aastasadu ja -tuhandeid ja veel rohkemgi," mõtiskleb värske isa.

Paraku kaasnes selle kõigega ka üsnagi palju negatiivset - Stig nendib, et Ida-Tallinna Keskhaigla töötajad käitusid noorte emadega vägagi isekalt. "Konveiermeetodil noorte alustavate perede eest hoolitsemine jättis ausalt öeldes soovida, seda just inimlikust aspektist. Ma saan aru, et see on nende jaoks kaheksa tuhandes väike loll pereke, kes sinna korrusele saabub, aga meie jaoks oli ju tegu täiesti esmase kogemusega. Mitmeid kordi tabasin ennast mõtlemast, et töötajad tegelevad seal rohkem oma töökeskkonna mugavaks loomise ja probleemide ennetamisega, kui muretsevad uue pere pärast. Arstidel ja ämmaemandakestel on omad normid ja kastikesed, kuhu rist tõmmata ja neid järgitakse jäägitult," kurdab mees.

Kõige närvesöövamaks kujunes aga beebi toitmine, mis esialgu just kõige paremini ei õnnestunud ning arstide käitumine antud situatsioonis oli lausa kohutav. "Kõik rinnaga toitmise jutud ja kaaluprobleemid keerati väga suureks. Põhimõtteliselt anti meile teada, et te ei oska midagi, ei saa hakkama ja teilt on vist parem laps ära võtta. Jah, tõlgendamise küsimus, aga naised omavahel on sellised. Arstike nähvab, et mis, rinnast ei tulegi piima vää ja sa ei saagi hakkama vää? Üldse sõnad ei tohi ja ei saa on nende suust maru kerged tulema. Vastsündinu kaal alanes ja rinnapiima oli vaja anda 40 milliliitrit. Rinnapiima aga ei tulnud ja lisatoidu andmine oli „ei tohi” sildi alla pandud. Kuidas see kaal küll üles saab, küsisin. Öeldi, et rinnapiima peab andma. Vaatasin neile lolli näoga otsa ja ei osanudki rohkem midagi öelda. Sain aru, et targem on ise loogiliselt mõelda ja küsida oma emade kogemusi, kui jääda töötaja abile lootma," tunnistab ta.

Loe Stig Rästa täispikka postitust siin