Nõudepesumasin või käsitsi pesemine: tõhususe, hügieeni ja keskkonnasäästlikkuse võrdlus

Sisuturundus

nõudepesumasin
1a.ee

Kuigi võime mäletada lapsepõlvest hetki, kus ema või vanaema nõusid kuskil puupliidi peal suures potis või pesukausis pesi, on see nüüdseks haruldane nähtus. Suuremas osas kodudest on olemas nõudepesumasin või vähemalt voolava veega kraanikauss. 

Selles artiklis võrdleme nõudepesumasinat ja käsitsipesu, mõeldes neile, kes alles kaaluvad nõudepesumasina soetamist või soovivad veenduda ühe või teise eelistes.

Kuna kestlikkuse teema on väga aktuaalne, võib öelda, et peamine argument nõudepesumasina kasutamise vastu on arvamus, et see raiskab palju rohkem vett kui nõude käsitsi pesemine. Kas see vastab aga ka tegelikult tõele? Ning kumb pesemisviis on tõhusam või hügieenilisem?

Nõudepesumasina ja käsitsipesu veekasutuse võrdlus

Kuna tundub, et nõudepesumasinad pritsivad konstantselt nõusid veega, võiks arvata, et need kulutavad palju rohkem vett kui kulub nõusid käsitsi pestes. Lähemal uurimisel selgub aga, et see tegelikult tõele ei vasta.

Saksamaa Bonni ülikooli aastatetagusest nõude käsitsi või masinas pesemist võrdevast uurimusest selgub, et suurem nõudepesumasin kasutab täistsüklis 9–12 komplekti nõude pesemiseks kuni 15–22 liitrit vett. Sama koguse käsitsi pesemisel kulub uuringu põhjal keskmiselt 103 liitrit vett. Samas võib käsitsi pesemisel vee kogus pesijast sõltuvalt suuresti erineda. Selgub, et hooletu veekasutuse korral võib käsitsi pesemisel kuluda koguni kuni 440 liitrit.

Kuid arvesse tuleks võtta ka asjaolu, et nõudepesumasin töötab kõige säästlikumalt siis, kui ta on nõusid täis. Seega pole mõtet ühe nõudekomplekti pärast masinat tööle panna. Selliste pooltühjade masinatäite akumuleerumisel võib pika peale masina veekulu olla isegi suurem kui käsitsipesu korral.

nõudepesumasin
1a.ee

Miks käsitsi pestes nii palju vett kulub?

  • Kraanikausi maht – suuremas kraanikausis pestes ja seda pesemiseks vett täis lastes kulub loomulikult rohkem vett kui väiksemas kraanikausis. Eriti kui pesed näiteks ainut ühte komplekti nõusid.
  • Vee vahetamise sagedus – vett kulub rohkem kui selle asemel, et kõik nõud ühe veega läbi pesta mitu korda vett vahetada.
  • Nõude loputamine – nõude voolava vee all loputamine või loputusvee mitu korda vahetamine toovad kaasa suuremale veetarbimise.
  • Samuti võib voolava vee all pestes veekulu mõjutada lihtsalt pesija aeglane tempo.

Kas nõudepesumasin on tõhusam kui käsitsipesu?

Kaasaegsed kodumasinad on loodud aega ja ressursse säästma. Nagu eespool selgus, on nõudepesumasinad tõendanud tõhusamat veekasutust, kasutades erinevates etappides pikemalt sama veekogust, näiteks esmase loputamise, pesutsüklite ja viimase loputuse ajal.

Nõudepesumasina tõhususele aitab kaasa ka loputusvahendi kasutamine, mis aitab vähendada vee pindpinevust, mis tähendab, et vesi pääseb kergemini pooridesse ja määrdunud kohtadesse, puhastades nõusid veelgi põhjalikumalt.

Kui sinu kodus soojendab vett boiler, on nõudepesumasin tõenäoliselt ka energiatõhusam. Nii säästad elektrikuludelt, sest käsitsi pestes kulutad ära väga suure koguse sooja vett, mille boiler uuesti soojendama peab. Nõudepesumasin võtab sisse oluliselt väiksema koguse külma vett ja soojendab seda pesutsükli käigus ise.

Nõudepesumasinatel on sageli kuivatamisfunktsioonid, nt soojendusega kuivatuselemendid või kuuma õhu puhurid. See aitab tagada, et nõud kuivavad kiirelt ja üldjuhul ilma veeplekkideta ning neid pole vaja täiendavalt rätikuga kuivatada.

Ei tohiks unustada, et nõudepesumasin säästab ka sinu aega. Selle asemel, et kraanikausis nõudega maadelda, saad minna muid toimetusi tegema või nõud ka ööseks pesema panna, nautides samal ajal ise magusat und.

Hügieen nõude pesemisel

nõudepesumasin
1a.ee — FOTO: Pexels.com – Cottonbro studio

Kodumasinad, nagu nõudepesumasinad, külmkapid ja kohvimasinad, millel on otsene kokkupuude meie söömisega nõuavad ka kõrgemat hügieenistandardit. Kas nõud saavad puhtamaks masinas või käsitsi pestes?

Nõudepesumasina eelised

  • Kõrge temperatuur – pesutsükli käigus on vee temperatuur tavaliselt 55–75°C. See aitab hävitada enamiku baktereid ja mikroobe.
  • Nõudepesu- ja loputusvahend – spetsiaalsed vahendid aitavad eemaldada kangekaelsed toidujäätmed ja bakterid.
  • Ühtlane puhtus – masina kasutamine tagab ühtlase puhtusstandardi, juhul kui masinat ennast ka puhtana hoitakse. Puhtuse tasemes on võrreldes käsitsi pesemisega vähem kõrvalekaldeid.

Käsitsi pestes

  • Temperatuur kõigub – käsitsi pestes võib vee temperatuur kõikuda, ning vesi ei pruugi sama kuum kui nõudepesumasinas olla.
  • Nühkimine ja loputamine – käsitsi pestes ei pruugi me alati ühtemoodi hoolikad olla, mistõttu võib nõude puhtus veidi varieeruda, sõltuvalt sellest, palju me parajasti mingit nõud lapiga nühkisime ja loputasime.
  • Hügieeni mõjutab ka köögi puhtus tervikuna – köögi keskkonna puhtus ning ka pesusvammide ja lappide puhtus võivad mõjutada käsitsi pesemisel hügieeni mõjutada ning näiteks mustad nõudepesulapid võivad kaasa tuua saasteaineid.

Nii nõudepesumasina abil kui ka käsitsi pestes hoolikas olles võivad tulemuseks olla hügieeniliselt puhtad nõud.

Hügieen ja kohvimasinad

Kui kohvitass saab nii käsitsi kui ka nõudepesumasinas kiirelt puhtaks, siis kohvimasinad on sageli just sellised kodumasinad, mille juppe igapäevaselt pesta ei tihka, kuid kus on soodne pinnas mikroobide tekkeks. Kuna kohvimasinas valmistatud joogi kallame endale otse kõhtu, tuleks hügieeni tagamiseks võimalusel masina lahtikäivaid osi nõudepesumasinas pesta, et nad kõrge kuumuse käes mikroobidest puhtaks saaks.

nõudepesumasin
1a.ee

Kodumasinad teevad meie elu mugavamaks

Kokkuvõttes on nõudepesumasin eriti suure koguse nõude puhul tõhusam ja säästab aega ja vett, mistõttu suure perega majapidamises on see kindlasti väga praktiline ost. 

Sellel, millised kodumasinad me enda abimeesteks valime, on suur mõju meie igapäevaelule. Olgu selleks siis nõudepesu-, kohvimasinad, külmkapid või kuivatid. On oluline leida tasakaal mugavuse ja keskkonnasõbralikkuse vahel, tehes teadlikke otsuseid, mis teevad head nii meie majapidamistele kui ka keskkonnale.

Külasta 1a.ee e-poodi, kus sind on ootamas lai valik nõudepesumasinaid ja palju muud tarvilikku!