4 tüüpilist suhteprobleemi ja kuidas neid vältida

4 tüüpilist suhteprobleemi ja kuidas neid vältida

Suhteprobleeme esineb meil kõigil ning mõnikord korduvad ühed ja samad asjad mitmeid ja mitmeid kordi. Kus aga peituvad lahendused? Siinkohal annab vastuse Washingtoni Ülikooli emeriitprofessor ja Gottman Institute’i kaasasutaja dr John Gottman.

Suhteprobleeme esineb meil kõigil ning mõnikord korduvad ühed ja samad asjad mitmeid ja mitmeid kordi. Kus aga peituvad lahendused? Siinkohal annab vastuse Washingtoni Ülikooli emeriitprofessor ja Gottman Institute’i kaasasutaja dr John Gottman.

Dr Gottman on oma karjääri jooksul uurinud tuhandeid paare ning avastanud seeläbi neli tüüpilist probleemi, mis osa paaride suhetes korduvad ikka ja jälle, samas kui õnnelikud paarid neid teadlikult väldivad.

1. Arvustamine.

Selle all mõtleb doktor seda, et üks partneritest osutab teisele kui kurja juurele, et tema isiksus või iseloom on probleemiks. Gottmani tulemuste põhjal on see enamasti naiste probleem, mida tuleks endale teadvustada.

2. Kaitsepositsioon. 

See on täiesti loomulik vastureaktsioon arvustamisele. 

3. Solvamine. 

Solvamine on häbiväärne käitumine, mis seisneb selles, et partnerit peetakse endast halvemaks.  

4. Suhte tõkestamine.

See on passiivne viis öelda oma partnerile, et sa ei hooli. Gottmanile tuginedes teevad seda 85% ulatuses mehed. 

Kuidas neid probleeme lahendada ja vältida?

1. Tunne oma partnerit. 

Õpi oma partnerit läbi ja lõhki tundma. See võtab aega ning väga paljud paarid loobuvad enne, kui on jõudnud üksteist tegelikult tundma õppida. Salasõnad: rääkimine, jagamine. 

2. Ettepanekutega nõustumine. 

See on nagu punktide lugemine. Iga kord, kui nõustud mõne ettepanekuga, saad punkti. Kui ettepanek sulle huvi ei paku ja sa seda eirad, kaotab ka suhe ühe punkti. Mida rohkem plusspunkte, seda suurem on sul võimalus luua tugev suhe. Salasõnad: positiivsus, huumor.

3. Imetlus. 

Kas oled kunagi kuulnud värskelt armunuid üksteisest rääkimas? Kõlab, nagu oleks nad mõlemad üksteise jaoks superkangelased. Uuringud on näidanud, et selline suhtumine ongi imeline ja nii peaks see olema ka suhte jooksul, mitte ainult alguses. Salasõnad: imetlus, austus.

Suhte kvaliteedi ennustamine

Seda on väga lihtne kontrollida: küsi esmalt endalt, kuidas kirjeldaksid oma suhte ajalugu, teiseks, küsi teistelt, kuidas su partner teie suhet on kirjeldanud. Kumb on ülekaalus, kas positiivsus või negatiivsus? Või langes see tasandile, milles seisneb probleem? See lihtne lugu võib üsnagi täpselt ennustada, kas suhe õnnestub või mitte. 

Samuti rõhutab ta siinkohal suhte algust, kas see sai alguse positiivses või negatiivses võtmes, ning seda, et suhte edukuse määrab, kui hea kuulaja sa oled. Muuhulgas toob ta välja, et 69% paaride probleemidest on igavesed ning neid ei saagi lahendada. Paluda kellelgi totaalselt muutuda, ei õnnestu mitte kunagi, vaid tekitab probleeme veel juurdegi. 

Kokkuvõtteks

1. Neli asja, mis suhte tapavad: arvustamine, kaitsepositsioon, solvamine, tõkestamine.

2. Kolm asja, mis ennetavad suhte lagunemist: tunne oma partnerit, nõustu partneri ettepanekutega, imetle oma partnerit.

3. Suhte edukuse parim ennustaja on see, kuidas te “oma lugu” räägite.

4. Suhte algus on oluline. Selle algus negatiivses võtmes muudab olukorra keerulisemaks. Hoia pea selge ning ära lase oma tunnetel mõistusest võitu saada. 

Lõpetuseks võtab Gottman teema kokku sellega, et õnnelikud inimesed otsivad kõiges positiivseid jooni ning on selle eest tänulikud, samal ajal kui õnnetud inimesed leiavad kõiges vaid negatiivset. Sama dünaamika on ka suhetes. 

Allikas: businessinsider.com