Reklaam sulgub sekundi pärast

EKKE LAINSALU: PARTNER PETTIS SIND! Kuidas edasi?

Minu hea tuttav sai hiljuti teada, et ta naisel on armuke. Tema oli sellist tüüpi mees, kes keskendus pigem tööle ja hobidele ning ei teadnud oma naise paralleelelust midagi. Kui see mull ükskord siis suure pauguga lõhki läks, tabas teda täielik šokk.

Ta oli oma naist kinnisilmi usaldanud ja midagi taolist ei osanud ta ka kõige hullemas õudusunenäos ette kujutada! Tänaseks on nende perekond purunemas, kuna ta ei suuda selle teadmisega enam edasi elada. Kas see aga peaks nii minema? Ja kas siin peitub mõni õppetund, millest areneda? Ma tahan sulle rääkida täna sellest, kuidas nii traagilise olukorra kaudu iseennast tugevamaks arendada ja sellest võitjana väljuda.

Kuhu jäi meie usaldus?

Niisiis, su partner pettis sind. See teadmine valgub nagu jäine kosk su peale. Ta pettis, tal oli keegi teine! Kuhu jäi meie usaldus? Kuidas ta sai nii teha?! See tunnetelaviin, mis sind tabab, halvab kogu su elu. Sa ei suuda keskenduda tööle, hobidele, toidutegemisele, kodule, perele, mitte millelegi. Peas vasardab ainult mõte – kuidas see võimalik saab olla ja kuidas ta ometi sai teie seni nii kindlana tundunud suhet nii kergekäeliselt petta!?
Ei ole kahjuks eriti palju suhteid, kus petmist ei esineks. Paljud mehed petavad oma naisi, nii et mitte keegi peale lähedaste sõprade ei tea seda ja paraku pole see sugugi ainult meeste pärusmaa. Mul on mitmeid tuttavaid naisi, kes peavad armukesi või harrastavad üheöösuhteid. Tundub, et see justkui olekski meie heitlikus ühiskonnas, kus pereväärtused ei ole enam võrreldavad sajanditagusega, muutunud omamoodi vaikivalt aktsepteeritud normiks. Kuid las teised olla. Räägime sinust. 

Kas andestada või lahku minna?

Ma eeldan, et sul on siiani olnud suurepärane suhe ja kõik toimib… ja siis sa saad ootamatult teada, et su armsamal on kellegi teisega intiimne lähedus. Räige hoop kõige tundlikumasse kohta! Mida edasi teha? Kas andestada või lahku minna?

Kõige esimene samm

Kõige esimene asi, mida peaks enne süüdistustelaviiniga pealelendamist tegema, on küsida endalt järgmist: miks ta nii tegi? Mis oli see ajend? Kas selles on oma osa ka minul? Kui, siis milline?
Oluline on sellises olukorras aru saada toimunu taustast. Olen õppinud elu jooksul seda, et midagi ei juhtu lihtsalt niisama. Alati on kuskil põhjus ja see põhjus ei pruugi peituda alati just teises inimeses. Loomulikult on kõige loomulikum reaktsioon vihapurse, süüdistamine, asjade kokkupakkimine või nendega elukaaslase loopimine, iseendasse kapseldumine, tagasitegemise planeerimine või mis iganes. Aga õige oleks küsida – miks ta üldse nii tegi? Ei ole alati üks must nagu septembrikuu öö ja teine lumivalge nagu pulmakleidi pits. Alati ei ole petmise põhjus seks, tihti otsivad inimesed hoopis emotsionaalset sidet, enesetunde parandamist, enesehinnangu taastamist. Kas võib olla nii, et olemasolev suhe ei ole seda pakkunud? Ka võib olla nii, et su kaaslane ei ole tundnud emotsionaalset lähedust, ka võib olla nii, et voodielu pole olnud piisavalt põnev? Me ei tea seda enne, kui ei ole järele uurinud. Tasub küsida, miks selline asi juhtus, tehes seda rahulikult ja mittesüüdistavalt.

Andestamine

Kas andestada? Pead arvestama sellega, et osad petmisega vahele jäänud partnerid ei vääri andestamist. Sul tasub esitada järgmised küsimused: kas ta on oma eelmisi partnereid petnud? Kas ta on enne sind petnud? Kui see nii on, siis suur tõenäosusega hakkab see muster korduma ja siis on asja ainus mõistlik lahendus järgmine – vallanda ta. Sa tead, et siit ei tule enam midagi head ja teie suhe ei saa enam iial olema endine. Anna talle koondamisteade, et seoses tööeetika räige rikkumisega on suhe lõpetatud.

Kui aga tahad andestada, siis kuidas? 

Emotsioonide vabastamine selle olukorra juures on ülimalt tähtis. Ja ma ei räägi nende allasurumisest või väljaelamisest, ma räägin nende minnalaskmisest. See võib tunduda võimatu ja raske, aga on õnneks õpitav. Mina võtan selliseid kogemusi justkui võimalust iseennast paremini tundma õppida ja endast negatiivsed tunded minema lasta. Ja kui need on vabastatud, siis saabub rahu, mõistmine ja andestamine. Kui mitte partnerile, siis olukorrale.

Aga keskendume nüüd küsimusele, et kuidas anda selline teguviis andeks? Kui sa oled enda sisse vaadanud ja leidnud, et jah, ka sina oled selles suhtes teinud vigu ja võimalik, et see on põhjus, miks partner kas kõrvale hüppas või armukest pidama hakkas, siis mis edasi? Mina esitan endale küsimuse: kas selline asi võib korduda ka tulevikus? Kui see on tõenäoline, siis on mul kaks valikut: ma kas aktsepteerin seda või mitte.
Kui teie suhtes on olnud enne lahkhelisid, siis on andestamine kergem. Kui suhe on olnud laitmatu ja täis usaldust ning sa oled olnud lõputult õnnelik, siis on see väga raske. Ja tihti võibki olla ainsaks lahenduseks, mis täieliku meelerahu taastab, selle suhte lõpetamine ja uue alustamine.

Usalduse taastamine

Kui oled valmis andestama, siis on järgmine samm usalduse taastamine. Usalduse taastamine peale petmist on väga keerukas, kuid mitte võimatu. Selleks peaksid sa olema kindel, et su kaaslane katkestab kõik suhted inimesega, kellega ta sind petnud on. Nõua seda temalt! Aga jällegi, kui on tegu näiteks töökaaslase või kellegagi, kellega igapäevaselt kokku puututakse, on asja kordumine enam kui tõenäoline. Sel juhul võid arvestada, et usaldust ei saa olema ja elad edasi pidevas stressis ning sel juhul on suhte taastamine hukule määratud. Kui ta ei soovi katkestada kontakte sellega, kellega ta vahele jäi, siis anna oma petisest mehele jalaga tagumikku.
Usalduse taastamine võtab aega ja sel juhul peab su partner tegema kõik, et seda tekitada. Kui ta ei pinguta selleks piisavalt, siis ei pruugi olla välistatud analoogse asja kordumine juba lähitulevikus.

Õppetunni leidmine ja tugevamaks saamine

Nii palju elukogemust on mul ajaga tekkinud, et teiste süüdistamise asemel peaksin pigem otsima esimeses järgus põhjust iseendast. Mul on endal elus olnud üsna mitmeid samu kogemusi. Tavaliselt küsin endalt järgmist: kas ma olen midagi tegemata jätnud või valesti teinud, olen ma tahtlikult teisele tekitanud hingehaavasid ja ta võtab suhte teisega ette madala enesehinnangu tõttu, mis minu poolt talle tekitatud on? Ma võin ju reaktiivselt peale lennata ja tekitada meeletu skandaali, sõimata näo täis ning kõik oma emotsioonid partneri peale välja valada, kuid see teeb ju asja ainult hullemaks ja situatsiooni see ei lahenda. Teine saab lisaks kindlust, et ta käitus õigesti ning see oligi see, mida oli vaja teha. Siiski on mõistlik esitada esimene küsimus iseendale: mida siiski mina valesti olen teinud, et ta nii käitus? See on see, mida paljud ei tee ja keskenduvad selle asemel süüdistamisele. Taoline tegevus on aga hävitava iseloomuga ja mingit head nahka sealt ei tule. Sellised olukorrad on õppetund iseendale. Suhtesse tuleb panustada pidevalt, et armastus, tunne, hoolimine ja kõik muud vajalikud komponendid püsiksid. Alustame aga asjatute olmetülide või teise inimese süüdistamisega, kordame neid pidevalt ja pole kaua vaja oodata, kuni me sarved pähe saame.

Egoga tegelemine

Ühest küljest on petmise juures kõige destruktiivsem just hoop egole: „Kuidas ta sai minu asemel kedagi teist eelistada? Kas ma siis tõesti pole nii hea?”. Ja sealt hakkab pihta mõtete ja komplekside kaos, mis võib enesehinnangule hävitavalt mõjuda ja sind ennast lömastada. Antidepressandid, alkohol, põgenemine valusa reaalsuse eest… Kui äkki kannataks alternatiivse variandina vaadata asjale hoopis teisiti: kas meil on teise inimese üle ikka alati nii palju kontrolli vaja omada? Ma tean paare, kes on kokku leppinud, et teistega suhtlemine on okei, ainuke tingimus on ausus. See, mida keegi oma kehaga teeb, on teoreetiliselt võttes iga inimese enda asi. Noh, tahaks vastu vaielda, kuid meie peremudelid on tänaseks palju muutunud ja need asjad, mis olid kunagi tabud, on täna ühiskonna poolt heakskiidu leidnud. Meie ego on see, mis paneb meid tundma end alandatuna, kuid kui me suudame end sellest olukorrast taandada, on võimalik valu mitte tunda. Jällegi põhjus oma sisemaailmaga tegelemiseks.

Kokkuvõtteks tasub meelde tuletada, et suhetesse tasub panustada pidevalt. See ei ole mingi asi, mis kasvab iseenesest, selle eest hoolitsemata ja seda kastmata-väetamata. Kui ei panusta, siis tekib su kaaslasel mingil hetkel tühimik ja ta läheb seda kompenseerima mujale, kui seda aga hoida ja oma armastust välja näidata, mitte ainult sõnade, vaid ka tegudega, muutub see ajaga ainult tugevamaks. Tegelegem oma suhetega ja pettasaamise oht kahaneb!

 

Ekke Lainsalu on üks tuntumaid müügikoolitajaid Eestis. 

Ilmunud ajakirjas Buduaar