KEERULINE SUHE – miks see sinuga tegelikult juhtub?

KEERULINE SUHE – miks see sinuga tegelikult juhtub?
Shutterstock

„It’s complicated“ on Facebookis üsna levinud suhtestaatus. Mida see täpsemalt endast kujutab või miks märgivad inimesed end keerulisse suhtesse?

VAIDLUSES VÕITJAKS JÄÄMINE

On paratamatu, et suhtes tuleb aeg-ajalt ette vaidlusi ning väga sageli tekivad need tühistest asjadest. Teatud inimtüüpide puhul on levinud uskumus, et vaidlusest tuleb alati võitjana väljuda, justkui oleks tegu kohtuprotsessiga. Suhtele annab selline käitumismuster aga hoobi, mis ühel hetkel võib saada saatuslikuks. Kui ollakse keskendunud enda seisukoha tõestamisele ning surutakse seeläbi alla partneri nägemus, piserdatakse suhtesse vaid mürki. See mürk tapab iga korraga üha enam usaldust ja sümpaatiat üksteise vahel. Lõpuks võib võit tähendada hoopis kaotust. Selle asemel, et meeleheitlikult enda sõna maksma panna, võiks järgmisel korral keskenduda hoopis oma partneri seisukoha mõistmisele.

PIIRIDE SEADMATA JÄTMINE

Meie elu esimesed suhted on üldjuhul katsetused, mille kaudu õpime tundma iseenda vajadusi ja saame tuttavaks enda erinevate tahkudega. Nii mõistame, mis meile sobib ja mis mitte. On levinud arvamus, et esimene suhe saab kõigi järgnevate lähtepunktiks, mis tähendab, et kui me vigadest ei õpi, võib sama muster edaspidigi korduma hakata.

Selleks, et taolist olukorda vältida, tasub endale selgeks teha, mida suhtelt soovime ning sellest lähtuvalt seada ka piirid. Kui oma soovid lahti mõtestada, on ka armuelu palju lihtsam ja loogilisem.

SUHTEPROBLEEMIDEST SÕBRANNADELE KURTMINE

Kui sinu teismelise aeg möödus vaadates menuseriaali ”Seks ja linn”, siis tõenäoliselt tead täpselt, mida tähendab naiselik klatš sõbrannade seltsis. Iga viimnegi suhtedetail arutatakse Cosmopolitani rüübates läbi ning õhtu lõppedes teavad sõbrannad su mehest rohkem kui ta isegi.

Sellistel auru välja laskvatel vestlustel on aga varjupool. Iga kord, kui oma suhet taga klatšid, kaob suhtest killuke usaldust. Liiga palju välja rääkides reedaksid justkui ise enda suhet. Negatiivsus ei ole produktiivne, pealegi tasub probleemile lahendust otsida sealt, kust see alguse sai, mitte väljastpoolt. Alusta iseendast ja oma partnerist. Kui kaks inimest omavahel ei suuda probleemiga toime tulla, ei saa ka keegi teine seda parandada.

SOTSIAALMEEDIAS NUHKIMINE

Sotsiaalmeedia annab suurepärase võimaluse inimese kohta informatsiooni hankida. Sageli teame piltlikult öeldes kellegi kogu elulugu, ilma teda tõeliselt tundmata. Sellisel uudishimu rahuldamisel on aga kaks poolt. Ühest küljest on tore saada ülevaade inimesest, kellega oled äsja tutvunud. Teisalt võib liigne informatsioon kujuneda segavaks faktoriks, mis tekitab eelarvamusi ega lase asjadel loomulikku rada pidi kulgeda. See, millise mulje loob inimesest näiteks Instagram, on mitmeski mõttes pettekujutelm, mis võib meis teatud ootusi ja väärarvamusi tekitada. Seega ei tasuks kunagi sotsiaalmeedias nuhkimisega liiga süvitsi minna ega kogu sealt peegelduvat informatsiooni ülearu tõsiselt võtta.

SA EI OLE OMA TUNNETE VASTU TÄIESTI AUS

Kui palju kordi oled sina oma tunded enda teada jätnud hirmus, et sulle ei vastata samaga? Kui palju kordi ei ole sa enda vastu lõpuni aus olnud, kuna pole soovinud kellegi tundeid riivata? Kui palju kordi oled öelnud jah, mõeldes tegelikult ei? Tõenäoliselt on enamik meist vähemalt kord elus sarnaste olukordadega kokku puutunud. Kui kaalul on suhe ja inimtunded, ei ole alati nii lihtne olla sada protsenti läbipaistev. Sellegipoolest ei tohiks teha ruumi emotsioonile nimega hirm. Kõlab klišeena, kuid elame vaid korra ning seega on põhjust olla alati siiras nii enda kui ka teiste vastu.

OOTAD OMA PARTNERILT LIIGA PALJU

Tänapäeva maailmas oodatakse oma partnerilt väga palju, nimekiri venib lausa lõputuks. Partner peab olema su parim sõber, kokk, psühholoog, äripartner, tugisüsteem, üleüldse su lahutamatu saatja ja kaaslane ning sealjuures suutma veel ka suhtes sädet hoida.

Kui üks inimene peab endast nii palju andma, siis ei jää tal üle energiat, et tegeleda iseendaks olemise ja enda elu elamisega. Ehk on aeg oma nimekirja kärpida ning tõmmata maha mõned ootused, et oma partneri – ning tegelikult ka enda elu – palju mõnusamaks muuta.

ENDA SOOVIDE TAGAPLAANILE JÄTMINE

Igas romantilises komöödias peitub mõni tõetruu metafoor, millega võib nii mõnigi meist ka enda elus paralleele tõmmata. Üks ehe näide on romantiliste komöödiate filmiklassikasse kuuluv ”Põgenev pruut”. Kes on filmi näinud, see mäletab, kuidas Julia Robertsi kehastatud tegelane Maggie Carpenter muutis oma muna söömise harjumusi iga kord, kui partnerit vahetas. Kord eelistas ta omletti, kord härjasilma jne.

Kuna ta muutis oma eelistusi vastavalt partneri omadele, siis lõpuks ei teadnud ta enam isegi, mida ta ise soovib. Suhe eeldab küll teatud kompromisside tegemist, kuid mitte kunagi ei tohiks kummagi partneri soovid tagaplaanile jääda. Kui oled koos õige inimesega, siis soovib ta aeg-ajalt süüa muna ka nii, nagu sulle meeldib.

TÄIUSLIKKUSE TAOTLEMINE

Sageli lahterdatakse armastus nimisõnade hulka. Me armume, oleme õnnelikud ja eeldame, et armastus on miski, mis lihtsalt juhtub. Tegelikult on armastus aga tegu. Armastus vajab harjutamist.

Mida vähem harjutame, seda vähem seda märkame ja tunneme. Ootame, et kõik juhtuks otsekohe ning siis vihastame, kui nii ei lähe. See aga ei ole armastuse harjutamine. Mida püüdlikumalt täiuslikkust taotleme, seda vähem tunneme armastust. Täiuslikkuse asemel tasuks otsida hoopis arengut. Täiuslikkuseni pole võimalik kunagi jõuda ning tegelikult polegi sel tähtsust, kuna armastus ei ole tulemus. Armastus on segadus, mis hõlmab endas nii naeru kui ka pisaraid, ise samal ajal elu mingil seletamatul moel paremaks muutes.

Sarnased artiklid