Müsteerium: miks mehed peale seksi eemale tõmbuvad?

"Kui me Taneliga armatsemise lõpetame, siis näib ta alati sisimas taanduvat. Mulle meeldiks rääkida ja talle lähedale pugeda, aga tema muudkui lebab kinnisilmi. Ma tean, et ta armastab mind, aga ma tunnen end kõrvalejäetuna". Tuleb tuttav ette? Kui oled armatsenud kellegagi, keda sa vähe tunned ja kes sind ei armasta, siis võib tema käitumist seletada sellega, et ta sai sinult ainult seksi, mida tahtis, ja nüüd on valmis lahkuma. Kui sa aga koged seda oma abikaasa või boyfriendiga, on asi teistsugune.

 

 

 

 

 

 

“Kui me Taneliga armatsemise lõpetame, siis näib ta alati sisimas taanduvat. Mulle meeldiks rääkida ja talle lähedale pugeda, aga tema muudkui lebab kinnisilmi. Ma tean, et ta armastab mind, aga ma tunnen end kõrvalejäetuna”. Tuleb tuttav ette? Kui oled armatsenud kellegagi, keda sa vähe tunned ja kes sind ei armasta, siis võib tema käitumist seletada sellega, et ta sai sinult ainult seksi, mida tahtis, ja nüüd on valmis lahkuma. Kui sa aga koged seda oma abikaasa või boyfriendiga, on asi teistsugune.

Me teame, kui oluline on meestel tunda, et nad kontrollivad kõike ning see aitab neil end võimsana tunda. Mehed tõmbuvad peale seksi eemale, et püüda tagasi saada enesekontrolli, mille nad orgasmi ajal kaotasid. Kirjanik ja seksuaaltearapeut Michael Gill kirjutab oma artiklis meeste lähedusest ning sellest, miks mehed naistega armastavamad ja avatumad ei ole: “Selle põhjuseks, miks mehed armastavamad ei ole, on see, et nad tahavad säilitada võimu enese üle ja saada võimu teiste üle. Mehed teevad endast saladuse ja on selge, et nad tahavad selle kaudu käskijaks saada. See kontrolliv käitumine ja läheduse puudumine teenib meeste jaoks kahte eesmärki: annab talle võimu, mida ta seostab elus edukusega, ja kaitseb teda tagasiside eest, mis võib paljastada tema puudused.”

McGill jätkab selgitades, et võim ja enesehinnag on mehe jaoks nii olulised, et mõte end avada või kontrolli kaotada tundub talle hirmutavana. Kui mehel on seksuaaltung, siis kaotab ta üha enam kontrolli enese üle, kuni see kaob organismi ajal täielikult. Kontrolli kaotamine käib aga mehelikule kasvatusele vastu ja on seetõttu tema jaoks psühholoogilisest vaatekohast üheaegselt nii õndsalik kui ka hirmutav. Sel moel on seksuaalne andumine meeste jaoks palju võimsam elamus kui naiste jaoks, sest see on vastuolus nende tavapäraste püüetega kontrolli säilitada.

“Suurema osa oma elust pean ma olema juhtiv kuju, see, kes vastutab ja kontrollib. Vahel harva saan ma sellest loobuda. Seks on üks väheseid aegu, mil ma endale kõike luban. Ma olen väga kirglik mees ja kui ma naisega armatsen, teen ma igasuguseid hääli ja minu orgasm on väga võimas. Aga pärast seda on mul peaaegu piinlik, et ma nii äge ja emotsionaalne olin. Ma oleksin nagu seksi ajal naiselikumaks ja alistuvamaks muutunud ja kui see läbi on, pean ma end jälle kokku võtma ja jälle endaks saama, end jälle valitsema, jälle mees olema…”.

Lahendus:

1. Aruta partneriga seda teemat

Kui sa pole alati rahul partneri käitumisega pärast seksi, siis aruta seda temaga. Ta ei pruugi ise ka teada, miks tal on tahtmine eemale tõmbuda. Räägi talle oma tunnetest ja sellest, et tunned end hüljatuna, kui ta nii käitub. 

2. Leppige kokku järelmängus, mis teid mõlemat rahuldab.

Küsi oma partnerilt, mida tema pärast seksi vajab, ja räägi talle, mida sina vajad. Seejärel jõudke kompromissile. Mõned paarid arvavad, et mees vajab “taastumiseks” vähemalt paari minutit ja võib seejärel meelsasti vestelda ja tähelepanelik olla. Leidke lahendus, mis teile mõlemale sobib.

 

 

 

Triin Tisler