Reklaam sulgub sekundi pärast

Õpime “Seksi ja linna” suhtevigadest!

Kui mitu aastat oleme pidanud Carriet, Samanthat, Charlotte’i ja Mirandat oma suhtealasteks iidoliteks, kelle kummalised seiklused lõppevad alati mingit sorti fiaskoga? Lugematul hulgal mehi, intriige, seksi, suudlusi ning pisaraid ja küsimusi. Vaatame koos tunnustatud paariterapeudi ja raamatu “5 Simple Steps to Take Your Marriage from Good to Great“ autori Terri Orbuchiga, mida need neli naist oma suhetes valesti tegid.


 

 

Kui mitu aastat oleme pidanud Carriet, Samanthat, Charlotte’i ja Mirandat oma suhtealasteks iidoliteks, kelle kummalised seiklused lõppevad alati mingit sorti fiaskoga? Lugematul hulgal mehi, intriige, seksi, suudlusi ning pisaraid ja küsimusi. Vaatame koos tunnustatud paariterapeudi ja raamatu “5 Simple Steps to Take Your Marriage from Good to Great“ autori Terri Orbuchiga, mida need neli naist oma suhetes valesti tegid.

CARRIE

1. viga: ebarealistlikud ootused suhtele
Näiteks “Seksi ja linna“ viimases linateoses valmistas Carriele pettumuse Mr. Big, kes soovis väljas pidutsemise ja restoranis söömise asemel tellida koju valmistoitu ning naisega koduses miljöös aega veeta. Selle asemel, et mehega kompromissile jõuda, põrutas Carrie sõbrannadega Abu Dhabisse, kus kohtas oma eksmeest Aidanit. Loomulikult lõppes reis Aidani ja Carrie ootamatu suudlusega.

Analüüs: “Carriel on ebarealistlikud arusaamad sellest, kuidas suhted aja jooksul muutuvad,“ ütleb paariterapeut Terri Orbuch. “Põhjus, miks paljud paarid on õnnetud ja lähevad lahku, on seesama – pettumus. Pettumus just nimelt selles, mida sa tahaksid, et su suhe oleks, ja mida see tegelikult on.“

Lahendus:  “Kõik me oleme uue suhte arenedes elevil, kuid pärast kaht aastat see elevus kaob – ja seda juhtub kõigis suhetes. Siis on õige aeg lisada oma suhtele vürtsi, et taaselustada kirge, mis teie vahel oli suhte algul,“ ütleb Terri Orbuch. “Kui sa loodad nagu Carrie, et kirg tärkab iseenesest, on viga sinus eneses!“ Dr Orbuch soovitab vaadata kallimaga õudukaid või minna koos rolleriga sõitma. Kõik adrenaliinisüsti pakkuvad tegevused aitavad värskendada suhet ja taaselustada kirge. Lisaks võiks koos uusi asju proovida – külastada uut restorani, mängida uut lauamängu või maitsta uut veinimarki. “Uued asjad ja nende proovimine äratab teis need tunded, mida tundsite suhte algul, tõrjudes igavuse ja tüdimuse.“

2. viga: pidev vajadus seikluse järele
Sarja kuuendas hooajas, pärast põgusat tutvumist kuulsa vene kunstniku Aleksandr Petrovskyga, võtab Carrie vastu kutse kolida koos Pariisi. Kuigi naisel pole seal töökohta, sõbrannasid ja kindlat sissetulekut, pakib Carrie kohvrid ja sõidab Pariisi. Kui aga selgub, et Aleksandr on tööga väga hõivatud ja nad peaaegu ei kohtugi, lõpetab naine mehega kõik suhted ning kolib solvununa tagasi New Yorki.

Analüüs:  “Carrie on väga impulsiivne ning tal on suur nälg seikluste järele. Kui miski tundub talle põnev, siis ta ei mõtle kaugemale kui järgmisele viiele minutile,“ ütleb psühholoog ja raamatu “Sex for Grownups“ autor Dorree Lynn. Lynni sõnul on suurim probleem see, et Carrie ignoreeris kõiki kolimisega kaasnenud ohumärke ning läks otseteed tundmatusse.

Lahendus: “Carrie ja Aleksandr ei ole tegelikult kordagi arutanud, kas ja kuidas kooselu Pariisis võiks toimida,“ ütleb dr Orbuch. “Kui sa oled kellelegi pühendunud ja temaga suhtes, tuleks ühised suured otsused ka koos vastu võtta.“ Enne teise linna kolimist tasuks sul veidi maad kuulata – panna end kirja keelekursustele või suhelda teiste naistega, kes on oma suhtes samasuguse muudatuse teinud. Nii säästad end valusast pettumusest ega pea olema sõltuv oma kallimast. See koormaks teid mõlemaid.

3. viga: põnevus on tema narkootikum
Pärast lugematuid kokku-lahku kolimisi Mr. Bigiga sarja kolmandas hooajas, leiab Carrie end ilusas suhtes Aidaniga, kes kohtleb teda jumalikult. Kuid siiski allub Carrie Mr. Bigi flirtimiskatsetele, kuigi mees on abielus.

Analüüs: “On inimesi, keda ma kutsun põnevusenarkomaanideks. Ja Carrie Bradshaw on üks neist!“ ütleb dr Orbuch. “Ükskõik kui jumalikus suhtes nad ka ei oleks, on nad lummatud sellest, mis neile on keelatud.“

Lahendus: “Carrie käitub järjepidevalt nii, nagu tema oleks ohver. Selle asemel peaks ta tegema muudatusi oma käitumises ning vastutama oma tegude eest,“ ütleb dr Lynn. “Selline see naise elu kord juba on. Sa ei saa teha midagi nii, et sa tagajärgedele ei mõtle.“ Alati on meie teel kiusatusi ja flirtivaid eks-boyfriend’e, kuid see on sinu teha, kas sa annad kiusatusele järele või mitte, mõeldes ka tagajärgedele.

CHARLOTTE

4. viga: ta ei kuula oma südant
Pärast kolmandas hooajas esimesest silmapilgust armumist lummavasse Trey MacDougalisse kiirustab Charlotte juba pulmaplaane tegema. Kuigi mees on hea väljanägemisega, edukas ja rikas, on pinna all peidus probleemid, mis lõpuks viivad lahutuseni.

Analüüs: “Charlotte ei oska teha eeltööd, et lõpptulemus oleks selline, nagu ta tegelikult ootab,“ ütleb dr Lynn. “Ta armus kergesti, kuna Trey tundus olevat tema unistustemees. Nii ei osanud Charlotte oodata tagasilööke ja ebaõnnestumisi.“

Lahendus: “Armastus esimesest silmapilgust ei ole iseenesest halb alus pikaajalisele ja tugevale suhtele. Ka uuringud on näidanud et 20 protsenti pikaajalistest suhetest on alanud just nii,“ ütleb Linda Young, PsychologyToday.com blogija. Naudi seda tunnet, mis esimene armumine sinus tekitab, kuid jää kindlaks oma isiklikele kriteeriumidele, et tema partneriks sobivust hinnata. Dr Young julgustab paare vestlema südamest südamesse oma ootusest ja lootustest, vajadusest ja tahtmistest.

5. viga: ta ei mõtle enne, kui ütleb
Viiendas hooajas Harry Goldenblattiga kohtudes on mees kõike muud kui see, kellesse Charlotte võiks armuda: kiilakas, õllekõhuga ja nagu sellest veel vähe oleks, ka juudiusku. Kui kannatamatu Harry suust kostuvad legendaarsed sõnad: “Kas sa tuleksid mulle naiseks?“, küsib Charlotte: “Kas sa tead, kuidas sul on vedanud, et sa minuga saad olla? Mida inimesed küll mõtlevad kui meid koos näevad?“

Analüüs: Charlotte viga on see, et kasutab liiga otsest kõnepruuki seal, kus seda teha ei tohiks. Ta ei mõtle enne, kui ütleb. Kui sa ütled oma partnerile suhtes midagi, mis teda väga haavab, ei saa seda nii lihtsalt enam olematuks teha. Sageli ei piisa isegi andekspalumisest.

Lahendus:  “Ma usun sellesse, et suhtes on vaja vahetevahel teha mõtlemispause. Olles pinevas olukorras, on täiesti normaalne öelda partnerile, et sa lähed jalutad veidi, et pead selgeks saada. Palju raskem on tagasi võtta paar sekundit hiljem vallandunud vihapurset, mille käigus öeldi valusaid asju. Alati on võimalus end väljendada nii, et sa kedagi ei solva,“ räägib dr Orbuch. “Selle asemel et teha sarkastilisi ja solvavaid märkusi oma partneri kehakaalu kohta, minge parem koos trenni. Nii saate mõlemad teineteist motiveerida.“

MIRANDA

6. viga: ta tegutseb liialt omakasupüüdlikult
Teises hooajas kutsub Miranda endaga välja tagasihoidliku baarmeni Steve’i. Kui ta avastab, et Steve’i ainus esinduslik riietus on kuldne ülikond, otsustab ta mehega koos šoppama minna. Valinud Steve’ile välja perfektselt istuva disainerülikonna, selgub kassas, et Steve’il ei ole kaardil vajalikku summat. Nii pakub Miranda, et maksab mehe eest ise. Häbistatud ja end silmanähtavalt ebamugavas olukorras halvasti tundval Steve’il ei jää muud üle, kui nõustuda. Hiljem ei anna Miranda “kingitus“ Steve’ile rahu, mees tagastab ülikonna poodi ning tunnistab naisele, et ta ei saa seda siiski endale lubada ja et naine peaks kohtuma kellegagi, kes oleks rohkem tema seisuses.

Analüüs: See, kuidas Miranda oma partnerit avalikult häbistas ja tema uhkust haavas, oli äärmiselt isekas. “Ta tahab näidata mehele oma hoolivust, tehes suuremeelseid žeste, kuid tegelikult peitub selle taga omakasupüüdlikkus,“ ütleb dr Young.

Lahendus:  “Palgaerinevused ei tohi suhet lõhkuda!“ räägib dr Lynn. “On muid võimalusi ja viise panustada suhtesse, jättes raha mängust täiesti välja. Et mitte teise inimese uhkust haavata, tuleks privaatselt sel teemal vestelda.“

7. viga: ta ei tunnista probleemi
Kuuendas hooajas hakkas Miranda kohtamas käima Robert Leedsiga, kuigi tal olid ikka veel tugevad tunded Steve’i vastu. Ta üritas oma tundeid alla suruda seni, kuni Robert kinkis talle suure šokolaadisüdame kirjaga “I love you“. Naine ei suutnud talle samaga vastata ning selle asemel et oma tunnetest Robertiga rääkida, tänas ta meest karbi eest ning lasi kommidel hea maitsta.

Analüüs: Miranda on kurikuulus mitteverbaalne inimene. Ta kasutab ükskõik millist meetodit, et mitte asju selgeks rääkida. Ka eelmise näite põhjal võib öelda, et ta ei tunnistanud mehele oma segaseid tundeid, kuna ei teadnud, kas ta on valmis temaga järgmist sammu astuma. “Me kõik uputame vahel oma tundeid alkoholi, sööki või töösse,“ seletab dr Orbuch.

Lahendus: “Küsimus, mida endalt sellises olukorras küsida, oleks: kas ma suudan jälle usaldada ja teisest inimesest hoolida? Kui vastus ei ole “jah“, ei ole sa uueks suhteks veel valmis,“ põhjendab dr Orbuch. Miranda, ja kõik teised naised, kes kaaluvad suhtesse astumist, peaksid kõigepealt pidama dialoogi iseendaga, et säästa end ja oma partnerit.

SAMANTHA

8. viga: parim kaitse on rünnak
Kuuendas hooajas, kui Samanthal tekkisid tõsisemad tunded noore näitleja Smith Jerrodi vastu, lükkas naine haiget saamise kartuses mehe endast eemale. Samal ajal kui Smith oli talle täielikult pühendunud, keelas Samantha mehel avalikus kohas käest kinni hoida ning magas isegi oma eksi Richardiga.

Analüüs: “Enne Smithiga kohtumist oli Samantha suhtes Richardiga kõvasti haiget saanud. Nüüd kohtudes ja uuesti armudes oli parimaks kaitseks rünnak,“ ütleb dr Orbuch. “Ma usun, et Samantha soovis väga Smithi enda kõrvale, kuid oli pidevalt valvel, kartes uuesti haiget saada,“ lisas Orbuch.

Lahendus:  “Samanthal vedas Smithiga, sest mees oli väga kannatlik, rahulik ja mõistev. Inimesed, kes oskavad pakkuda vaid seksuaalset lähedust, ei tea intiimsusest midagi. Selle asemel, et väljendada oma tundeid ainult seksiga, ole avatud ja aus suhtlema oma kallimaga. Seda kutsutakse intiimsuseks!“ seletab suhtevea lahti dr Orbuch.

Välismeedia põhjal Triin Tisler;
Buduaar Shopping talv 2012