Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuidas aru saada, et sinu töökaaslasel on isiklikud probleemid

Kas oled lugenud seda uudist töötajast, kes lebas surnuna 5 päeva oma kontorilaua taga ilma, et kolleegid teda märganud oleks? Vana tuntud reegel on see, et tööle ei võeta kaasa eraprobleeme ja koju ei viida töömuresid. Aga kui sa veedad 8-10 tundi päevas kollegide seltsis, muutub töökollektiiv sulle teiseks perekonnaks.

Kas oled lugenud seda uudist töötajast, kes lebas surnuna 5 päeva oma kontorilaua taga ilma, et kolleegid teda märganud oleks? Kas sina oled osavõtlikum oma kolleegide murede ja tervise osas?Vana tuntud reegel on see, et tööle ei võeta kaasa eraprobleeme ja koju ei viida töömuresid. Aga kui sa veedad 8-10 tundi päevas kollegide seltsis, muutub töökollektiiv sulle teiseks perekonnaks.

Inimesed saavad oma töö eest palka, sellepärast peaks nende panus ettevõttele olema suurem kui firma kulud, mida töötaja tervise või muu eest kantakse. Kui ikka pereelu või tervis pikemat aega sega tööd, siis tuleb teha elus suuri muudatusi ja langetada otsuseid, millele panustada. Paljud tööandajad on nõus andma ka pikemat palgata puhkust, et inimene saaks oma eraeluprobleemid lahendatud. Kuid lähtuma peab siiski sellest, et konkurents on tihe ja kui sina oma muredega toime ei tule, võib sinu koha täita inimene, kellel on palju vähem probleeme.

Ühest küljest tuleks oma probleemidest rääkida, kuna nii mõistavad inimesed paremini viimase aja muudatusi kolleegi käitumises. Üks enesega rahulolematu ja torisev töötaja võib ära rikkuda kõigi teiste töötajate tööpäeva. Töö produktiivsus langeb mitte ainult toriseval töötajal, vaid kogu kontoril.

Kui keegi töötajatest on pidevalt haige, mõjutab see ka teisi, kes peavad tema eest lisakoormusega tööd rabama.  Kui jääd haigeks, siis räägi kaastöötajatele oma probleemist, nii on nad sinuga kaastundlikumad ja teevad sinu eest ehk meelsamini ülesandeid.

Ajutistele probleemidele lähenetakse teisiti kui püsivatele probleemidele. Inimest, kelle abielu on just kokku varisenud, tuleks kohelda erinevalt sellisest inimesest, kes võitleb pidevalt oma vägivaldse mehega. 

Kuidas aru saada, et töökaaslasel on isiklikke probleeme?

Paljude inimeste puhul ei olegi me teadlikud, milliste probleemidega nad eraelus võitlevad, sest nad ei tule hommikul nutetud silmadega tööle või ei saa töö ajal närvilisi ähvarduskõnesid, mis kolleegide tähelepanu köidaks.
Minnesota ülikool viis läbi töötajate uuringu, mille kohaselt on kurnatud ja probleemide käes vaevleval töötajal järgmised tundmärgid:

- Ta väriseb, tõmbleb või sügab ennast
- Isikliku hügieeni puudulikkus
- Kaalu tõus või langus
- Hingeõhus on tunda alkoholi

Inimestevahelisel suhtlemisel:

• Reageerib töötaja kriitikale eriti tundlikult
• Isoleerib end kolleegidest
• Elab end emotsionaalselt teiste peal välja
• Tal on tujumuutused
• Ta unustab asju
• Käitub tööl ebasobivalt
• Tuleb tööle liiga hilja ja lahkub liiga vara
• Puudub ilma põhjuseta
• Puudub esmaspäeviti ja reedeti
• Tal juhtub tööl palju õnnetusi ja äpardusi

Tööalane käitumine

• Ta raiskab töövahendeid
• Tuleb ette palju vigu
• Töökvaliteet langeb
• Hindab olukordi valesti

Pole küll ülemuse asi töötajat tema isiklikes probleemides nõustada, kuid mõistvat suhtumist võiks ta üles küll näidata. Mõnikord aitab töötaja nõustamine probleemi varajases staadiumis ära hoida suuremaid probleeme. Hea juhi esmane ülesanne on töö inimestega ja seetõttu peaks juht olema mingil määral kursis ka töötajate eraeluga. Kui näed, et sinu alluval või kolleegil on probleeme, siis ära häbene nende kohta küsida ja aidata tal ennast avada. Sama kehtib ka inimese kohta, kellel on eraelus probleeme- kui sa lähened ausalt ja siiralt ning räägid oma probleemidest, siis leiad kindlasti tuge kolleegidelt ja ülemustelt. Töökoht on nagu teine kodu, kus me veedame suurema osa oma päevast. Olgem siis kaaslaste vastu osavõtlikumad ja mõistvamad.

 

 Buduaar.ee