Armasta mind nii, et ma seda tunnen

Armasta mind nii, et ma seda tunnen

„Ma armastan sind“ ütleb mees naisele, suudleb teda õrnalt ja sosistab kõrva kauneid lembesõnu. Naine suudleb vastu ja vastab: „Ma armastan sind ka, aga…“ ja väljendab teatud nukrusenoodiga hääles rahulolematust nende suhte mõne aspekti osas.

„Ma armastan sind,“ ütleb mees naisele, suudleb teda õrnalt ja sosistab kõrva kauneid lembesõnu. Naine suudleb vastu ja vastab: „Ma armastan sind ka, aga…“ ja väljendab teatud nukrusenoodiga hääles rahulolematust nende suhte mõne aspekti osas.

Mees on segaduses ja ei mõista, mida naine tahab. Ta on nende pika ja üldjuhul harmoonilise kooselu ajal selgeks õppinud, et naine ootab temalt kauneid, kirglikke sõnu; talle meeldivad komplimendid ja ta vajab sõnalist kinnitust, et mees teda armastab. Mees näitaks meeleldi oma kiindumust välja kingituste ja väikeste teenetega, kuid näib, et naine ei hinda seda, ja nüüd siis pole ta rahul ka enam mehe lembesõnadega. „Kas naised ise ka aru saavad, mida nad tahavad?“ küsib ta tusaselt ja tõmbub eemale.
„Aga sul pole viimasel ajal üldse minu jaoks enam aega ja sa lähened mulle ainult siis, kui soovid teadagi mida!“ ei jää naine vastust võlgu.

Üks minu parimatest sõbrannadest hülgas kunagi toreda ja asjaliku mehe, sest ta ei tundnud, et mees teda armastab. Mees oli kinnine, sõnaaher ja tundeid peitev tüüp – selline, kes sõidutab sind kuhu tahad, remondib sinu kodu, toob palumata poest mida vaja, ostab sulle hinnalisi kingitusi, peseb sinu autot, sponsoreerib sind igal võimalusel või osutab sulle ükskõik, milliseid teenuseid.  Mõne naise jaoks unistuste mees, kas pole?
Kuid minu kallis sõbranna oli kurb – mees oli küll korralik ja asjalik, aga… Ta oli ka mees, kes ei suuda öelda, mida sinu vastu tunneb, tõmbub eemale, kui oled kurb, puudutab vaid siis, kui soovib armatseda. Midagi olulist oli selles suhtes puudu – tunne, et teda armastatakse.

Tegelikult ei ole ülaltoodud mehetüüpidel ju midagi viga – üks väljendas oma tundeid lembesõnade ja kingitustega, kuid naine ootas mehelt rohkem aega koosolemiseks ja mitteseksuaalseid puudutusi. Teine mees väljendas oma tundeid tegude ja kingitustega, kuid minu sõbranna igatses rohkem kirglikke sõnu, tunnete jagamist ja füüsilist lähedust.

Kuidas näidata, et ma sind armastan?

Armastust saab väljendada viies keeles, väidab psühholoog Gary Chapman. Nendeks keelteks on: lembesõnade kasutamine, koosveedetud aeg, kingitused, head teod ja füüsiline puudutamine. “Enamik paare ei räägi samas keeles, kuid kõige sügavamal tasandil vajame kõik vaid seda tunnet, et me oleme armastatud,” ütleb Chapman.

Alljärgnevalt vaatame, millised need keeled lähemalt on ja kuidas armastuse sõnum partnerile kohale jõuab.

1) Ilusad ja armastavad sõnad
Tavaliselt igatsevad just naised kuulda ilusaid sõnu, komplimente ja tunnustust ning väljendavad ka ise armastust just eelkõige sõnadega, kuid on ka palju mehi, kelle hingele teeb naise armastusavaldus pai.  Armastavad sõnad ei pea tähendama ainult lakkamatut kinnitust, et keegi sind armastab. Hingele mõjuvad palsamina ka järgnevad väljendid: „Sa inspireerid mind“, „Ma olen sinuga väga õnnelik“, „Ma mõtlen sulle“, „Tunnen sinust puudust“, „Sa täiendad mind“, „Oled minu jaoks tähtis“, „Ma hindan sind“, „Aitäh, kallis“ jne. Verbaalne armastaja lausub ja tahab kuulda ise kirglikke, kauneid armuvandeid. Kui ta neid ei kuule, ei tunne ta, et teda armastatakse.

2) Ühine aeg
Armastaja, kelle jaoks on oluline ühiste hetkede jagamine, tahab sinuga võimalikult palju koos olla. See ei pea olema vaid üksteise embuses kudrutamine ja armatsemine – selleks sobib kõik, mida koos teete, olgu selleks kas või ühine telekavaatamine, õhtusöök, koos sportimine, reisid, pikad sisukad vestlused või jalutuskäik. Peaasi, et te võtate midagi koos ette, et teil on teineteise jaoks aega – nii rõõmude kui murede jagamiseks ja lihtsalt elu nautimiseks. Kui sa ei leia tema jaoks piisavalt aega, siis ei aita ka kaunid sõnad ega kingitused, sinu armastuse sõnum ei jõua temani.

3) Meened ja kingitused
On inimesi, kellele meeldib teha ja saada kingitusi. Sünnipäev, sõbrapäev, nimepäev, aastapäev, jõulud – kõik need päädivad väikeste või suurte kingitustega. Igalt reisilt toob ta sulle midagi – ta näitab niimoodi oma armastust ja tema jaoks on väikeste kingituste saamine sinult samuti armastuse märgiks. Ühine aeg, kaunid sõnad ja armuavaldused ei avalda mõju, kui sa näiteks pead paljuks talle poest möödaminnes šokolaadi osta või vahel lilli kinkida. Jah, naised armastavad kingitusi ja tegelikult enamikule meist lilledest ja šokolaadist täiesti piisab, et tunda, et meid peeti meeles. Kingituse suurus ja maksumus pole nii oluline, oluline on armastav žest ise.

4) Teod räägivad rohkem kui tuhat sõna
Tegudeinimene näitab oma armastust tegudega – ta ei räägi palju, kuid sa võid alati temale loota. Tema jaoks võivad sõnad olla petlikud, kuid teod räägivad enda eest. Kui sa teda vajad, on ta sinu jaoks olemas, ta peab oma lubadusi, märkab, kui vajad abi ja ootab sama ka sinult vastu – tema jaoks on see armastus. Armusõnadel ei ole tähtsust, kui sinu teod neid ei kinnita. Kui sinu sõna ei maksa, kui murrad oma lubadusi, siis tegudeinimese jaoks tähendab see reetmist ja näitab, et sa ei armasta teda. Tegudega armastajad on enamasti mehed.

5) Armastav puudutus
Vahel on igasugustest kaunitest sõnadest, ühistest tegevustest, kingitustest ja muust välisest, kõige oodatum armastusavaldus siiski vaid lihtne puudutus: käehoidmine, õrn suudlus, pai, avalikus kohas käe ümberpanemine, tervitus- ja hüvastijätu musid ning kallistused. Eriti armastavad naised selliseid lembehetki – füüsilist puudutust, mille eesmärk ei ole suunduda voodisse, vaid mis on lihtsalt soe ja armas kiindumusväljendus.

Gary Chapman väidab ka, et igale inimesele on omane ainult üks neist keeltest, kuid mina praktikuna julgen väita, et siiski vaid ühe armastuse väljendusviisiga leppimine on väga piiratud suhtumine. Parimad armastajad valdavad või vähemalt püüavad õppida väljendama oma armastust kõigis neis keeltes.

 

Katrin Niit