Kallim kaugel maal

{:297353 width=150 height=102 align=left}Kui paljudel meist elab kallim kuskil välismaal? Kaldun arvama, et see protsent on päris suur. Kelle kallim õpib välismaal, kellel töötab ja kelle kallim elabki välismaal. Kuidas aga hakkama saada ning mida on vaja, et kaugsuhe vastu peaks? 

{:297353 width=150 height=102 align=left}Kui paljudel meist elab kallim kuskil välismaal? Kaldun arvama, et see protsent on päris suur. Kelle kallim õpib välismaal, kellel töötab ja kelle kallim elabki välismaal. Kuidas aga hakkama saada ning mida on vaja, et kaugsuhe vastu peaks?

Kehtib ütlus, et vahemaa on armastusele nagu tuul lõkkele: väikse kustutab ära ja suure puhub veel suuremaks. Ilmselt on see tõsi. Kui armastus on väike, siis leitakse endale uus, aga kui armastus on suur, siis vahemaa tundeid ära tappa ei suuda vaid muudab suuremaks. Vahel on ju igatsus positiivnegi. See hoiab suhte värskena ning täis sädemeid. Iga kord kui kaugsuhtes olijad üksteist näevad, on tunne nagu kohtuks esmakordselt. Liblikad lendlevad kõhus, peopesad higistavad ja suu lihtsalt venib kõrvuni. Ikka ja jälle tekib uuesti armumise tunne. Kas pole mitte armas? Kindlasti on, kuid enamus suhteid siiski sellist asja üle ei ela, eriti nooruses. Sa ei tea millega Su kallim vabal ajal tegeleb, kellega parajasti seltsib ning selline armukadedus suudab peagi hea suhte kihva keerata. Mis teha? Selline see elu lihtsalt on. Mida aga oleks vaja, et kaugsuhe vastu peaks?

Armastus
Kindlasti on ühes toimivas suhtes kõige olulisem tegur armastus. Kui seda ei ole, siis ei ole ka suhet. Armastus aitab kaugsuhtes vastu pidada. Ainuüksi teadmine, et Sind armastatakse ja Sina ise armastad, annab inimesele juba väga palju jõudu, et olla tugev. Nii, et enne kui astud kaugsuhtesse, mõtle väga hoolikalt läbi, kas Sa ikka armastad oma partnerit piisavalt. Kui jah, siis kaugsuhe on Sinu jaoks.

Usaldus
Armastus ja usaldus käivad käsikäes. Usaldus on selline asi, mis ei maksa midagi, aga kui teda ei ole, on väga raske suhtes olla. Pidev kahtlustamine ja näägutamine sööb lihtsalt närvid seest. Kaugsuhtes olija peaks aga oma partnerit usaldama. Usaldus on väga väärtuslik, kuid tihti läheb selle saavutamiseks kaua aega. Kui see aga saavutatud on, siis niisama lihtsalt usaldus ära ei kao.

Truudus
{:297341 width=120 height=90 align=right}Jällegi üks väga oluline tegur. Kaugsuhe on juba oma olemuselt selline, et tihti näeb paar teineteist vaid korra kuus, kui sedagi. Olen näinud selliseid suhteid, kus naispool läheb välismaale õppima ja meespool leiab endale esimesel võimalusel naise, kellega magada. Sellises suhtes pole truudus kohe kindlasti au sees. Paraku aga on sedasi, et inimene, kes oma partnerit näeb vaid kord kuus, peab teda väga palju usaldama, et üldse sellises suhtes olla saaks.

Head sõbrad
Häid sõpru läheb kaugsuhtes olles väga vaja, sest teinekord, kui meel on nukker ja igatsus südames, on hea sõpradele külla minna, et oma muret natuke leevendada. Hea sõber kuulab Su ära ning vajadusel lohutab ning juba tunned, kuidas meel läheb paremaks ning eesootavad nädalad lühemaks.

Raha
Jah, et olla kaugsuhtes läheb vaja ka raha. Näiteks kui lähed välismaale õppima, peab Sul olema raha, et osta kas laeva-või lennukipilet, et tulla koju oma kallimat vaatama. Tihtipeale ei piisa vaid teadmisest, et Sul on keegi. Tahaks ju ka koos olla ning, et koos olla, lähebki vaja raha.

25- aastase Juta peigmees läks välismaale tööle, kui Juta veel keskkoolis käis. Enam kunagi pole Juta nõus sedasi elama, sest kaugsuhe on väga keeruline. "Esiti ei olnudki raske ega midagi. Leppisin sellega, kui paratamatusega. Inimesele ju kätt ette ei pane ja kui tal nii väga oli vaja välismaale tööle minna, no las ta siis läheb. Minul oli kool ja sõbrad. Olin siis noor ka ja tegevust jätkus. Kui nägin teisi paare, siis hing ikka kripeldas ja igatsus oli metsik. Miskipärast oli alati ka sedasi, et koos oldud aeg möödus kiiremini, kui see, mis lahus olime. Jah, eks silmarõõme oli ka, kuid lõpuks jäin ikka oma mehele kindlaks ja truuks. Lihtsalt ei tahtnud teisi ja ootamine tasus end alati ära. Hiljem hakkasin koolivaheaegadel mehel külas käima, et võimalikult palju koos olla saaks. 12. klass oli minu jaoks kõige raskem. Ei tea senini, mis mulle siis sisse läks, aga järsku ei saanud ma enam ilma temata elada. Mõtlesin ei tea mitu korda, et jätan 12. klassi pooleli, aga õnneks tuli aru pähe tagasi ja selle tembu jätsin tegemata. Istusime ka ööd otsa messengeris ja rääkisime, rääkisime. Nii palju, kui siis, ei olnud me kunagi rääkinud. Kaugsuhe on selles mõttes hea, et tunded paneb ta paika. Sa kas armastad piisavalt ja ootad selle aja ära, mil teine eemal on või ei," räägib Juta. Nüüdseks elab Juta juba 4 aastat mehega koos ja varsti on neil plaanis pulmad pidada.

Ei ole lihtne selline suhe, kus üks elab ühes riigis ja teine teises, kuid tihtipeale on selline eemalolek suhtele heaks proovikiviks. Paljud elavad lahusoleku üle ja õpivad sellest midagi juurde, kuid paljud suhted jooksevad ka karile. Vahel lihtsalt on suhted nii keerulised asjad, et kaugsuhe on liiast.

Anneli Allikas
anneli@buduaar.ee