Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas sinu mees pakub sulle seda mida vajad?

Taban end mõnikord keelt teritamas ja salvavaid märkusi pildumas oma kõige kallimale inimesele. Seepeale ta ehmub ja ei saa aru, mida ta valesti on teinud. Vahel ei mõista ma isegi piisavalt hästi, et probleemi selgelt formuleerida oskaks. Kuigi olgem ausad, alatealikult ma tean, miks ma torisen – ma ei saa nii palju tähelepanu ja armastust kui vajan. Täpsemalt öeldes ei saa ma armastust sel moel nagu vajan.

Katrin Niit
[email protected]

 

Taban end mõnikord keelt teritamas ja salvavaid märkusi pildumas oma kõige kallimale inimesele. Seepeale ta ehmub ja ei saa aru, mida ta valesti on teinud. Vahel ei mõista ma isegi piisavalt hästi, et probleemi selgelt formuleerida oskaks. Kuigi olgem ausad, alatealikult tean, miks ma torisen – ma ei saa nii palju tähelepanu ja armastust kui vajan. Täpsemalt öeldes ei saa ma armastust sel moel nagu vajan. See muudab mind aeg-ajalt pahuraks ja tigedaks, endalegi vastumeelseks fuuriaks.
Olen aru saanud, et meil kõigil on oma põhivajadused, mis peavad saama rahuldatud, et suhe toimiks. Aja möödudes olen ka mõistnud, et kui ma ei saa seda, mida vajan, pean otse küsima. Näägutamine ja torisemine ei aita.

Alljärgnevalt toon välja põhilised naiste ootused meestele, olles eelnevalt oma vajadusi analüüsinud ja tutvusringkonna naiste seas väikese uuringu teinud.

Kallis, palun räägi minuga ja kuula mind!
Naiste vajadus suhelda on palju suurem kui meestel (naine räägib päevas keskmiselt 25 000 sõna, mees ainult 12 500). Paljud naised kurdavad, et nende mees ei räägi nendega piisavalt. Peale tööd vahetab vaid üksikud sõnad, sööb, vaatab telekat ja loeb lehti. Naise küsimuste peale vastab vaid „ei, ja, mhmh“. Vajadusel kommunikeerib ta vaid olmetasandil. Naine üritab ja üritab, kuid kaua sa ikka üksi räägid, pole ju mõtet teist rääkima sundida, kui too ei taha. Kui vajadus suhelda on nii suur, et rääkimata ei saa, tuleb helistada sõbrannadele või oma suhtlemisvajadus kusagil mujal kellegi teisega rahuldada. Kuid teatud mõttes on see asendustegevus, mis ei kaota põhivajadust  – sügaval hingetasandil oma mehega intiimselt vestelda.
Mees ei tohiks kunagi oma naist tõrjuda, kui too suhelda tahab. See, kui mees matab end ajalehtedesse või telekasse, sel ajal kui naine püüab temaga rääkida, mõjub suhtele väga halvasti. Naine tahab väga tunda end kõige tähtsamana oma mehe elus. Ta tahab mehega jagada oma elu: nii rõõmsaid sündmusi, kurbi seiku, hirmu kui ka kahtlusi. Naine lihtsalt vajab intiimseid vestlusi ja seda, et mees „aktiivselt“ kuulaks. Siis naine tunneb, et mees on „tõeliselt“ temaga.
Kui mees ei kuula oma naist, tunneb naine end tähtsusetuna, sest tema mured ei ole mehe arust märkimisväärt. Ja kui suhtlemisvajadus on kodus blokeeritud, otsib naine teisi inimesi, kellega rääkida. Hea on kui selleks ei osutu teine mees – osavõtlik, tähelepanelik ja aktiivne kuulaja!

Rohkem romantikat, õrnusi ja hellitusi!
Mehe jaoks on seks ülitähtis. Naine vajab seksi nagu meeski, kuid tähtsam seksist on lihtsalt hellitused, kallistused, silitused. Ja seda ilma vihjeta seksile. 70-80% naise füüsilistest vajadustest on lihtsalt olla puudutatud ja hoitud. Isu seksi järele tuleb alles siis, kui naise vajadus õrnuse järele on täidetud. Mitteseksuaalsed hellitused peaksid olema igapäevaelu osa, kuid kahjuks suhte arenedes jäävad sellised hellitused meeste poolt üha harvemaks.

Üks minu sõbranna igatseb taga aega, kui ta oma mehega alles hakkas kohtamas käima. Ta mäletab romantilisi käsikäes jalutuskäike, kallistusi, õrnu suudlusi, seda kuidas mees armastas mängida ta juustega, puudutas teda tihti lihtsalt niisama. Nüüd, kus nad pikemat aega koos elavad, on mehe puudutused enamjaolt otsene vihje seksile. Mõnes mõttes see tüütab ja kurvastab, sest mees ignoreerib tema vajadust helluste järele ka väljaspool magamistuba. Nii tunneb naine end vahel ärakasutatuna ja see tekitab temas pigem vastupanu kui vastutulelikkust seksile. 

Mehed teevad sageli vea, et unustavad romantika, niipea kui koos elama hakatakse. Kuid romantika on naisele väga oluline. See tugevdab suhet ja toob koosellu soojuse ning õrnuse.
Kui mees teeb oma naisele komplimente, toob lilli, kallistab, viib välja sööma, avab autoust, aitab mantli selga, abistab kodutöödes, siis see kõik näitab naisele, et mees austab ja mõistab teda, peab teda tähtsaks. Naine tahab vahel minna välja sööma või kontserdile mitte sellepärast, et talle meeldib kulutada või et ta ei viitsi kodus süüa teha, vaid tal on vaja argitoimetustest ja perekonnarutiinist pääseda, olla vaba sellest, et tema peab teiste eest hoolitsema, ja nautida tunnet, et tema eest hoolitsetakse. See aitab tal tunda end ihaldusväärse ja armastatud naisena ja suurendab kirge mehe vastu.

Kallis mees, palun ole alati usaldusväärne ja aus!
Kõige suurem suhtelõhkuja on mehe ebaaus ja naisega mittearvestav käitumine. Kui mees ei pea kinni oma lubadustest, varjab olulisi asju (naise jaoks sama, mis valetamine) ning pidevalt valetab (mis sest, et põhjenduseks on see, et naise ei muretseks), siis naisel on väga raske sellise mehega koos olla, isegi kui tunded on suured.
Naisel on vaja, et ta saaks oma meest usaldada, temale alati toetuda – see annab turvatunde, mida ta nii väga vajab. Usaldust on palju kergem säilitada, kui seda hiljem uuesti üles ehitada, seepärast peaks mehed olema ausad ka näiliselt tühistes asjades. Pole mõtet varjata oma tegusid, käike ja moonutada tegelikku tõde.
Üks mees sattus suurtesse võlgadesse, kuid naisele sellest ei rääkinud. Selle asemel laenas raha kokku, et perele harjumuspärane elustandard säilitada, ja sattus veel suurematesse võlgadesse. Kui naine sellest hiljem teada sai, oli ta väga pettunud ja vihane, et mees sellist asja varjas.

Veel, mida naised ei kannata, on sõnapidamatus. Kui mees ei pea oma sõna, on teda väga raske usaldada. Kui mees ütleb, et tuleb kell kuus, siis see ei peaks tähendama, et ta jõuab umbes kell üheksa või mingil muul suvalisel ajal.
Üks minu naistuttavatest kohtus kena mehega, kes oli hooliv, südamlik ja meeldiv, kui välja arvata see, et ta pidevalt hilines kokkulepitud kohtumistele, eelnevalt teatamata, et ta ei saa õigeks ajaks tulla. See ajas naise väga närvi. Naise jaoks tähendab see seda, et mehe sõna ei maksa midagi. Kuidas saab sellisele mehele edaspidi toetuda, kui tuleb ette tõsine olukord? Sellise mehega ei saa ju arvestada! Hetkel plaanib naine mehega tõsiselt rääkida ja kui sellest pole kasu, siis ta maha jätta, kuigi väga kahju on.

Miks raha naistele nii tähtis on?
Kindlasti on paljud naised kuulnud mehi kibestunult konstateerimas, et naistele on ainult rahakoti paksus tähtis.
Ei ole mõtet väita, et raha ei ole naistele tähtis. On küll, ja kuidas veel! Kuid mitte see, palju mees teenib ja palju naine sellest endale saab, vaid mehe suhtumine rahasse üldse.

Üks tuttav naisterahvas kurtis mulle, et nende perel on tihti näpud enne palgapäeva põhjas. Probleem pole selles, et nad vähe teeniksid, vaid selles, kuidas mees rahaga ümber käib. Ta teeb tihti spontaanoste, ilma naisega konsulteerimata ja mitte odavaid, üsna kalleid nt lumelauavarustus, uus teler, jalgratas jne. Mees ei ütle ka kunagi ära sõpradele, kes laenu küsivad või vennale, kes tihti tagasi ei maksagi. Veel on mehel eksnaine, keda ta aegajalt tolle nõudmisel „toetab“, kuigi neil ühiseid lapsi pole (eksnaisel teise mehega küll). Nii juhtub, et naine peab pidevalt muretsema, et nad rahaliselt hakkama saaksid. Ja kurvastama selle pärast, et nad mehega nii vähe koos olla saavad, kuna viimane rabab selle võrra rohkem tööd teha, mis ta laiali jagab või lihtsalt laiaks lööb. Raha teemal on neil olnud tihti inetuid tülisid ja naine kaalub aegajalt isegi lahutust, kuigi ta leiab, et mees on muus osas parim.  

Naised vajavad üle kõige turvatunnet ja seda ka materiaalsetes asjades: et perel on kodu, kust keegi ei saa neid välja tõsta, et maksud, mis on vaja maksta, saavad makstud, et toit on laual. Finantssurve, eriti kui perel on võlad, on igale naisele väga raske. Tegelikult ei peaks naine üldse tundma muret, kas üür saab makstud või kas lastel on täisväärtuslik toit, sest see on mehe ülesanne. Naine ideaalis tahaks keskenduda kodu hoidmisele ja laste kasvatamisele ja kui tal on ka võimalik (mitte kohustus) tööl käia, on see suurepärane. Kuid kui naine peab ise muretsema ja vastutama selles eest, et maksud saaks makstud ja toit oleks laual, siis ei ole ta eriti õnnelik, mitte selle mehega.

Pühendumus perele
Kuna naisele on suhted ja perekond kõige tähtsam, siis hindab ta väga, kui mees on pühendunud perele. Pühendumus peaks tähendama, et naine on kindel, et mees jääb perega nii heas kui halvas ja tema sõnad ja teod näitavad, et pere on talle väga tähtis. Mitte nii, et kui midagi ei meeldi kõnnib uksest välja.
Üks väike poiss on vahel väga kurb, sest tema ema ja isa tülitsevad tihti, kusjuures isa ähvardab pidevalt ära minna. Poiss on kurb, et isa ei armasta teda enam, sest kuidas muidu ta saaks nii rääkida.

Pühendumus perekonnale tähendab ka nendega koos veedetud aega. Tänapäeva kiire elutempo juures on peaaegu kõigil aja defitsiit. Aga oma töö, äri, sõprade ja hobide kõrvalt peaks iga mees võtma aega et olla perega. Tuleks regulaarselt midagi koos ette võtta: sõita maale, minna matkale, suusatama, ujuma, lastega rääkida, nendega lihtsalt tegeleda jne.
See on loomulik, et igaühel on oma huvid, aga pered, kes on teinud otsuse võtta regulaarselt midagi koos ette, on palju lähedasemad, kui need kes väga harva midagi koos teevad.