Kaunitar ja koletis – kas nad ikka sobivad kokku?

Kaunitar ja koletis – kas nad ikka sobivad kokku?

Kas ta on Sinu jaoks liiga ilus või ehk liiga nägus? Häh! Välimus ei ole partneri juures esmatähtis. Või siiski on?

Kas ta on Sinu jaoks liiga ilus või ehk liiga nägus? Häh! Välimus ei ole partneri juures esmatähtis. Või siiski on?

Mehelikult nägus mees istub baarileti teises servas. Ilmselgelt liiga kena, st ei mingeid võimalusi temaga… Kuid lõppude lõpuks ei peaks ju välimus tähtsat rolli mängima – või kuidas? Armusid ju ka kaunitar ja koletis teineteisesse – ja vastandid võluvad.

Tegelikult on aga asi just vastupidi. California ülikoolis läbiviidud uuringust selgus, et valime endale partneri selle järgi, et tema atraktiivsus oleks meie omaga tasakaalus. Ka vähem võluvamad isikud valivad endale partneriks inimese, kes on vähem atraktiivne.

Populaarsed eelistavad teisi populaarseid

Partneri valimine ei toimu siis pimesi. Valime endale kallimaks inimesi, kellega meil on ühiseid jooni. Suhte alguses on neist ühistest joontest kõige olulisemaks välimus.

Samas liigas olevad inimesed viivad siis usutavamalt suhte sügavamale tasandile kui eri liigas olevad isikud. Uuring näitas, et mida populaarsem inimene oli, seda enam tõmbas ta ligi teisi populaarseid isikuid. Ta valis ka kõige tõenäolisemalt partneri, kelle sotsiaalne/majanduslik taust oli tema omaga sarnane.

Vähem populaarsed omakorda teisi sarnaseid

Kõige üllatuslikum oli fakt, et mitte nii populaarsed inimesed valisid endale partneriks teisi vähem populaarseid isikuid. Vähem atraktiivsemad valisid siis tahtlikult endale kallimaks inimese, kes oli vähem ilus.

California ülikooli teadlased uurisid internetis tegutseva kohtinguportaali kliente ja nende eelistusi. Uuring avaldati Personality and Social Psychology Bulletin teaduslikus väljaandes.

 

Anneli Allikas-Parv