Kirg versus kiindumus

imageManager_149207Kunagi ütles mulle üks mees, et tema armastab kahte naist – üheaegselt. Ma ei suutnud seda tol hetkel uskuda. Kuidas on see võimalik? Mõistetav on, et elu jooksul on armastatud enam kui ühte partnerit, kuid et samal ajal kahte – see tundus võimatu.


Katrin Niit
katrin@buduaar.ee

imageManager_149208Kunagi ütles mulle üks mees, et tema armastab kahte naist – üheaegselt. Ma ei suutnud seda tol hetkel uskuda. Kuidas on see võimalik?
Mõistetav on, et elu jooksul on armastatud enam kui ühte partnerit, kuid et samal ajal kahte – see tundus võimatu. Arvasin kindlalt, et ühega ollakse koos harjumusest, teisega uudsuse ja kire pärast. Uskusin siiralt, et see teine on õige ja vana suhe on oma aja ära elanud. Aeg näitas, et eksisin.

Romantiline armumine ja kiindumus

Enamus meist on olnud armunud ja teame hästi, mida see tunne tähendab. Liblikad kõhus, emotsioonide mägiraudtee: iha, igatsus, külgetõmme, sundmõtted, joovastus. Sõltuvalt tunde intensiivsusest, hoiab see suhet koos või viib hoopis lahku, kui armume kellessegi teisesse.

Armastus muutub ajaga. Hullumeelne kirg, igatsus, pidev kallimale mõtlemine – see lahtub pikapeale. Asemele tuleb turvatunne, mugavus, rahu ja kokkukuuluvustunne – kiindumus. Tunne, mis väljendab tõelist sügavat hoolimist kellestki.
 
Mis saab siis, kui armud kellessegi olles juba eelnevalt püsisuhtes?

Loomulikult on armumine intensiivsem ja erutavam aeg, kui rahulikus püsisuhtes vegeteerimine. Paljud inimesed igatsevad joovastavat armumistunnet ja ei suuda pikalt püsisuhtes olla. Ometi on pikaajalises paarisuhtes omad väärtused, mida kardetakse kaotada, seepärast jäävad sellised armumised tihti vaid platooniliseks ja ühepoolseks. Kuid on ka neid, kes ei suuda sellele erutavale tundele vastu panna ja petavad oma kaaslast. Mõnikord varjates ja salatsedes, vahel avalikult ja ausalt tunnistades. Viimaseid on kindlasti vähem.

Eriti rahutud on niiöelda „machomehed“, kel kõrgem testosteroonitase. Nemad abielluvad hiljem, neil on rohkem abieluväliseid suhteid, kuritarvitavad oma abikaasasid sagedamini ja ka lahutavad sagedamini.

34-aastane Mart, turundusjuht, on olnud korra abielus ja pidanud kõrvalt mitut abieluvälist suhet. Nüüd on ta lahutatud ja järjekordselt kõrvuni armunud.
Ta on tõeline machomees: maskuliinne, jõuline, edukas, ambitsioonikas ja rikas.
Mart räägib kõikidest oma naistest hästi: „ Ma olen kõigisse neisse armunud olnud. Kõik nad on olnud armsad ja toredad, ilusad ja targad. Igaühes neist on olnud midagi erilist minu jaoks. Kui peaksin neist ühe välja valima, oleks raske. Armastasin ka väga naist, kellega olin abielus 6 aastat. Kahjuks ei suutnud ta leppida sellega, et armusin kellessegi teisesse. Mina ei tahtnud teda maha jätta, tema jättis minu.“

29-aastane Sergio, välistudeng Balkani poolsaarelt, viibis Eestis aasta ja elas läbi lühikese kuid kirgliku armusuhte kohaliku neiuga.
Teda ootas aga kodumaal tütarlaps kellega ta plaanis abielluda ja kes mehe romaanist Eestis midagi ei teadnud. Sergio rääkis mulle oma eesti kallimast:
 „Armusin temasse täiesti plaaniväliselt. Teadsin eelnevalt, mida elus tahan ja mis minust saab – lähen mõne kuu pärast koju ja abiellun armastatud naisega, kellega olen koos olnud juba mitu aastat. Kuid „tema“ kohtamine lõi kõik segamini. Ta oli imearmas, naiselik ja südamlik. Me tutvus arenes tasapisi sõprusest kirglikuks armusuhteks. Teadsime mõlemad, et see ei jää kestma, sest mina sõidan ära. Mind oodatakse kodus.
Praegu me ei suhtle enam. Nii on parem. Kardan, et ta sai liiga haiget, kui meie suhte lõpetasin, kuid pidin  valima – kahe naise ja kahe kodumaa vahel. Tegin enda jaoks õige valiku, kuigi see polnud lihtne. Ma ei unusta teda kunagi.“

Romantiline ja erutav armumine küpseb ajaga turvaliseks kiindumuseks – armastuseks.  Kuid kui peaksite valima, siis kumma valiksite –  kas turvatunde, stabiilsuse ja tuttavlikkuse või uudsuse, joobumise ning kire?

Mina valisin kunagi uudsuse ja ekstaasi. Nüüd eelistan turvatunnet ja stabiilsust. Teadmine, et mind armastab oma rahulikul moel mulle nii omane ja tuttav mees kõigi oma veidruste, pisivigade ja soovidega, loob minus sisemise rahulolu ja kindla teadmise – temaga olen ma õnnelik.

Subjektiivse valiku teeb aga iga inimene ise. Vähemalt mingi aja möödudes peab tegema. Mitte keegi ei pea kaua vastu jagades end nii emotsionaalselt kui füüsiliselt kaheks.
Valik sõltub inimese vanusest, elukogemusest ja teadmisest, mida elus tahetakse saavutada. Oma osa on ka enesele teadvustamisel, mida võib kaotada. Millegi lõhkumine on alati lihtsam, kui üles ehitamine. Kaotatut ei saa alati tagasi võita ning garantiid ei ole, et uus suhe tuleb parem kui vana.

Kindlasti tuleb mõelda tagajärgedele. Suure tõenäosusega saab keegi väga haiget või purunevad kõigi kolme südamed, kui kõik osapooled üksteise olemasolust teada saavad. Ja kui peres on ka lapsed, siis on kannatajaid veelgi rohkem.