Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuhu kaob kooselus kirg

Armuda on lihtne, kuid palju raskem on jääda armunuks ja kanda seda imelist tunnet endas ka aastate möödudes. Mida teha siis kui pikaajalises kooselus armastust enam näiliselt ei tuntagi? Kaaslane on läbi ja lõhki tuttav ning tema käitumine etteaimatav.

Armuda on lihtne, kuid palju raskem on jääda armunuks ja kanda seda imelist tunnet endas ka aastate möödudes. Mida teha siis kui pikaajalises kooselus armastust enam näiliselt ei tuntagi? Kaaslane on läbi ja lõhki tuttav ning tema käitumine etteaimatav. Kõik on nii turvaline ja kindel. Kas kire kadumine on paratamatu?

Enamus kaua koos elanud paare leiab, et kire ja põnevuse kadumine suhetest on loomulik. See juhtub tahes-tahtmata ja asemele tuleb sügav kiindumus ja lugupidamine, vahel isegi nagu õe-venna või sõbra suhe. Kuid on ka selliseid paare, kes näivad armunutena ka peale pikka kooselu. Mis neil siis teistmoodi läheb?

Millised peaksid olema suhted, millel on suur tõenäosus püsima jääda ka peale esimese armutuhina möödumist? Isegi peale seda kui lapsed on suureks kasvanud ja kodust lahkunud? Kas püsivamad on eelkõige suhted, mis on rajatud sõprusele, austusele ja vastastikustele kokkulepetele?

Suhted, millest kaob rõõm ja erutus

Paarid, kes kunagi ei tülitse
Kindlasti olete kõik näinud „ideaalseid“ paare, kes kunagi ei tülitse. Nad näivad alati rahulikud, vaoshoitud ja ühel nõul. Kui sellised paarid lahutavad, tuleb see kõigile üllatusena. „Miks, kuidas, mis juhtus”, võivad paljud küsida. Tegelikult on vastus lihtne. Ei juhtunudki midagi erilist. Sellistel paaridel pole juba aastaid midagi erilist juhtunud. Nad ei suhtle enam pikka aega kui isiksused, vaid kui abikaasad, lapsevanemad ja sõbrad. Neil on justkui vaikiv kokkulepe, et neil pole kunagi eriarvamusi. Nad ei vihasta, jaga valu ega räägi seksuaalprobleemidest. Näiliselt on nendega kõik korras. Sellise „rahuliku” kooselu hinnaks on aga tõelise iseenda hülgamine, millega kahjuks kaob suhetest ka rõõm, erutus ja seksuaalsus.

Ta on nii kinnine!
Nii ütlevad kindlasti paljud naised oma meeste kohta. Tunnete väljendamine on meeste arvates omane naistele. Naised arutlevad suhete üle, naeravad ja nutavad koos ning jagavad teisi emotsioone. Tõeline mees on tugev, napisõnaline ja kindlameelne. Ainus tunne, mida ta vahel väljendab, on viha.
Mul on üks tuttav paar, kes pidevalt nääkleb ja tülitseb. Mees on tihti vihane ja tõrges, naine aga näägutav ja nukrameelne. Probleem on selles, et naise arvates on mees liiga tuim ja kinnine. Kui naine puudutab mõnda „negatiivset” teemat, tõmbub mees eemale, või ignoreerib teemat. Mees aga arvab, et naine reageerib pidevalt üle ja on liiga tundlik. Tema arvates ainus lahendus naise emotsionaalne mäss kuidagi üle elada, on sellest mitte välja teha. Nii nad elavadki teineteisest mööda – nääklevad, tülitsevad, aeg-ajalt ähvardavad lahutusega ning lepivad taas, kuni järgmise tülini.

Kirglikud suhted – jagatud tunded ja kvaliteetaeg
On ka teistsuguseid paare. Küsisin teise tuttava paari käest, kes on õnnelikult koos elanud juba peaaegu 20 aastat, mis neid koos hoiab, mis on nende eduka suhte saladus.
Mõlemal olid sarnased, kuid lihtsad vastused: seks, huumor, kummalgi põnev karjäär, koos veedetud kvaliteetaeg. Naine lisas veel austuse ja hingelise läheduse - võimaluse olla suhtes „mina ise“.

Psühholoogide arvates on pikaajalise kirgliku suhte eelduseks tunnete jagamine ja ühised romantilist laadi põnevad ettevõtmised.

„Mina ise” olemine – tunnete jagamine
„Mina ise” olemine tähendab võimalust väljendada end vabalt, jagada kõiki tundeid – nii rõõmu, seksuaalsust, kui ka kurbust ja viha. Kõik tunded on omavahel seotud. Kui me surume alla mõnda negatiivset tunnet, siis kaotavad ka positiivsed tunded oma eheduse. Inimene ei väljenda enam siis oma tõelist loomust. Pole võimalik olla kirglik ja erutav, kui ei saa väljendada oma kurbust ja viha. Sellega kaob ka erutus, loovus, kirg, vaimustus ja elevus.
Tunnete jagamisega kaaseneb alati risk, et meid ei mõisteta või kritiseeritakse. Kui mõlemad partnerid riskivad ennast põhjalikult tundma õppida ja väljendada, siis nende suhtes säilib lähedus ja värskus. Iseenda ja teise inimese sisemaailm on lõputu, alati on mida avastada, tuleb ainult julgeda elada „süda peopesal”.

Kvaliteetaeg – põnevad ja erutavad tegevused
Nii nagu patarei vajab ka meie keha laadimist. Alles siis on meil ka teistele midagi anda.
Laadimine on nautimine ilma eesmärgita. Nauditav võib olla tunnetada nii oma agressiivset kui pehmemat poolt. Selleks võib olla tantsimine, mõni spordiala, massaa