Kuidas peale tüli jälle ära leppida?

Lisaks õnnelikele aegadele on igal paaril ka tulisemaid ja krõbedamaid aegu. See on loomulik, sest kaks inimest ei saagi alati ühel nõul olla. Omavahel võitlemine ei ole küll kena tegevus, aga leppimine on enamasti sellest parim osa. Kuidas jõuda leppimiseni?
/Tekst: Kadri Tulev/

Tihti aitab teineteisele aja andmine. Kui olete kohutavalt tülis, veetke veidi aega omaette, mine teise tuppa ja pane uks kinni. Mõne aja pärast olete mõlemad maha rahunenud ja tüli tundub teile tagantjärgi tobe. Kõige olulisem on peale tüli saavutada füüsiline kontakt. Kallistage, tehke musi ja leppige ära. Rahulikult ja avatult rääkimine aitab alati tüli lahendada.

Merje (34-aastane meditsiinitöötaja)

Üks hea viis üleüldse tülisid vältida on teha koos midagi füüsilist. Mina ja mu poisssõber käime näiteks koos tantsutrennis. Meil pole sellist aegagi, et üksteise kallal võtta. Trenn väsitab ja vajume mõnusalt õhtul teineteise kaissu magama.

Laura (24-aastane tudeng)

Kui ma oma mehe peale pahandan, siis teeb ta mulle alati igasuguseid lolle nägusid ja ütleb :”Kallis, ära ainult naerma hakka, vaata, et sa nüüd kindlasti naerma ei hakka, sa oled ju nii tõsine riidleja, naermine ei sobiks sulle mitte mingil juhul!” Kogu see komejant teeb mulle lõpuks nalja ja purskan naerma, kallistame ja lepime ära.

Silja (21-aastane klienditeenindaja)

Kõigepealt me karjume teineteisega nagu segased, siis rahuneb asi natuke maha ja me ei jaksa enam karjuda. Siis me istume maha ja räägime sotid sirgeks. Lõpuks on asjalood nii kaugel, et oleme kenasti leppinud ja leiame end voodis meeletult seksimas. Millegipärast on peale tüli seks alati imehea! Päris mõnus lepitus või mis? Mulle tundub, et peale igat tüli läheb meie suhe aina paremaks.

Hanna-Kreet (28-aastane reisikonsultant)

Kui meil on tüli, siis istume maha ja arutame asjad rahulikult läbi. Me arutame asjad tõesti üksipulki läbi nii, et seda teemat enam üles võtma ei peaks. Minu arust on mõttetu asi seksiga lahendada kui probleem ikka õhku jääb. Rääkimine ja teineteise kuulamine on ainus viis, mis tõesti probleemi lahendab.

Stella (35-aastane kokk)

Kui tülitsete, siis ärge kunagi minge voodisse vihasena. Enne magama heitmist püüdke leida ikka mingigi kompromiss, sest vihasena magama minemine kasvatab viha ja lõhub lõpuks suhte. Leppige omavahel kokku, et kui tülitsete, siis lahendate selle probleemi enne õhtut ära. Kui olete nii osavad inimesed, et oskate tülitseda, siis osake ka leppida!

Leenu (29-aastane veebidisainer)

Iga kord peale tülitsemist lähen istun veidi omaette ja mõtlen asjad läbi. Mõtlen alati kas käitusin õiglaselt ja kas minu abikaasa käitus õiglaselt. Kui kainelt järgi mõtlen, leian mõnikord, et olen olnud tema vastu ebaõiglane olnud ja palun andeks. Ütlen talle, et armastan teda ja mõlemad anname teineteisele andeks.

Reet (35-aastane massöör)

Kui oleme abikaasaga tülis, siis püüan vähemalt korra tüli jooksul saata välja signaali, et armastus on tugevam kui valu. Ka minu abikaasa nõustub sellega ja tavaliselt me suurtesse tülidesse ei laskugi. Oleme mõlemad täiskasvanud inimesed ja teame, et armastus võidab alati! Tuleb mõelda sellele põhjusele, miks üldse koos ollakse, mitte nendele, millest tüli tekib.

Siiri (25-aastane sekretär)

Tülitsemise käigus ära kunagi püüa punkte skoorida sellega kui palju argumente sul enda kasuks on. Püüa pigem leida kompromisse. See on minu nõuanne tülide lahendamise kohta.

Jana-Kai (36-aastane copywriter)

Kui inimesed on paarissuhtes ja arvavad, et võivad aastaid ilma pisemategi tülideta elada, on nad väga ebarealistlikud. Tülisid tuleb ette ja kuidas veel. Oluline on see, et ka karvase ja okkalise viha käigus üksteise häid omadusi meenutatakse. Kui häid omadusi on rohkem, on ka tõenäoline, et suhe püsib.

Dina (45-aastane majandusanalüütik)

Vaadake lähemalt põhjust, mille üle te vaidlete. Öeldakse, et inimesed ei tülitse kunagi selle asja pärast mis nad arvavad. Tavaliselt on põhjus hoopis muus- allasurutud pingetes, väsimuses, stressis jne. Võtke aeg mõelda selle üle, mis võib olla tegelik põhjus.

Gerda (30-aastane küünetehnik)

Kadri Tulev
kadri@buduaar.ee