Reklaam sulgub sekundi pärast

Kust algab petmine?

Mõni inimene leiab, et suudlus on süütu flirt. Teine leiab, et sellist asja nagu süütu flirt ei ole olemas. Kust algab petmine ning kas sellel on olemas mingi määratletav piir?
/Tekst: Kadri Põldma/

Diana (23-aastane tudeng) ütleb, et tema ei suudaks iial oma meest petta. Diana on unes näinud, et tema juurde tuleb seksikas võõras mees, kes Dianat puudutada tahab. Naine aga hüppab eemale ja ütleb, et tal juba on mees olemas. Isegi unes on Diana mehele truu. Sama ootab ta ka oma mehelt. Paljud arvavad, et salaja võib oma partneri selja taga ikka veidi nalja teha. Diana nii ei arva. „Asjad ei käi nii, et petmiseks võime nimetada midagi alles siis kui see välja tuleb. Kas varas pole sel juhul varas kui tema tegu välja ei tule?” arutleb Diana.

Hanna (30-aastane dermatoloog) aga pajatab, et talle flirt meeldib. „Nii mõnus on võõraste meestega flirtida, lähen neile ligi, kallistan, vaatan oma kassisilmadega neid meelalt ja urisen midagi seksikat kõrva. Mõne härraga vahetame erutavaid sms`se. See ei ole ju ometi petmine? Flirt on minu jaoks suhtlusvorm. Olen juba selline elav ja seksuaalne inimene. Ma ei maga kõigi meestega, lihtsalt teen oma elu põnevaks.”

Kust algab petmine? Kas telefoni teel seksikate sms`ide vahetamine on süütum kui üks kirglik suudlus võõra mehega?

Kõik algab suhtest. Kui suhtes on kõik korras, võib isegi riivatum mõte tunduda petmisena. Kui suhtes on midagi mäda, siis lubatakse üksteisele flirti ja ehk isegi enamat. Fakt on see, et mida lubad endale, lubad ka oma partnerile. Kui suudled võõraga, siis ei saa sa ka oma partnerilt oodata, et ta sind kummardaks ja sulle truu oleks.

Kui inimesed on suhte alguses piirid paika pannud ja omavahel on kokku lepitud, et võõra inimese suudlemine on petmine, siis seda ta ka on. Aususele ei saa ju ometi järeleandmisi teha! Mõnedel inimestel on nn „vabasuhe”, kus üksteisele antakse vabadus käituda nii nagu hing ihaldab.

Paljud vabasuhtes olevad inimesed on teineteisega kokku leppinud, et teineteisele antakse vabadus, ent ollakse samas ausad. Kui suudled naabri Kaidoga, siis pärast räägid sellest oma mehele ja asi ants. Ei mingit armukadedust ega viha, lihtsalt aus mäng. Selline asi võib küll mingi hetk toimida, ent kunagi saabub ikka aeg kus su partner leiab, et sul on liiga palju kõrvalisi suhteid ning hakkab sind piirama. Siis tunned end ahistatuna ja tekib tüli. Üldiselt on väga raske leppida sellega kuidas partner teistega on. Tihti tekib vabasuhe nii, et üks partner tahab lahku minna, teine aga esitab kompromissi- oleme vabasuhtes, sina võid teha mis sa tahad, mina võin teha mis mina tahan, eeldusel, et oleme ausad.

Oma kogemusest võib 39-aastane juuksur Raina öelda, et vabasuhe ei toimi. „Olime mehega õnnelikult koos kuni päevani, mil avastasime, et meil pole enam teineteise vastu erilisi tundeid. Lahku ei tahtnud me ka minna, koos oli siiski hea, pealegi oli meil mitu ühist ettevõtet. Leppisime siis kokku et alustame nüüdsest peale vabasuhet. Tõmbasime siis mõlemad niiöelda ringi ja elasime end välja. Asi näis alguses hästi toimivat. Lõpuks hakkas aga selline elu häirima, mõtlesin pidevalt, kellega mu mees seksinud on, kas mõne minu töökaaslasega, kas mõne minu sõbrannaga? Nägin öösel unes kuidas ta teistega oli. Mul tekkis tohutu armukadedus ja tülgastus. Kogu see jama tundus kohutava teineteise petmisena. Ometigi me ju ei petnud teineteist, meil oli vabasuhe. Või siiski petsime?”

Raina suhe läks lõhki ning nüüd on ta truult koos oma uue mehega, kellega ta samasugust olukorda enda sõnul iial tekkida ei lase.

Paistab, et petmine on nendele inimestele, kel suhtes probleeme, aga nendega tegeleda ei viitsi. Üksteisest tüdinetakse, otsitakse midagi uut ja põnevat. Seda, kust petmise piir läheb on raske öelda, aga kas seda ongi vaja defineerida? Petmine on petmine ja põhimõtteliselt algab see inimese peast? See, kas suudlus on võrdne kellestki fantaseerimisega või kellegagi seksikate sms´side vahetamisega, on tegelikult ebaoluline. Oluline on see, et inimese peas on olemas mingi alge oma partneri reetmiseks. Kui suhe on tugev, siis inimesed nii ei tee.

Paljud väidavad, et nende suhe on nii tugev, et nad andestavad teineteisele kõrvalhüpped ja igasuguse flirdi. Võib-olla on need inimesed just kõige nõrgemad? Miks otsida kergemaid väljapääse ja valida ahvatlevamad teed kui võiks olla tugev, uskuda endasse ning lahendada parem need probleemid, mis panevad sind petma või petmisest mõtlema?

Valetamine ja petmine pole ilusad teod. Olgu tegu ise kuivõrd tühine, annavad sellele tähenduse patustusega kaasnevad kaudsed teod, näiteks valetamine, varjamine, ütlemata jätmine. Nii võib ka päris väike asi muutuda üsna suureks.

 

Kadri Põldma
[email protected]