Miks mehed abielluda ei taha

\"imageManager_181202\"Mees ei kiirusta tänapäeval püsisuhtesse naisega, kuid osad naised otsivad siiski viise, kuidas meest enda külge "aheldada". Samas teised naised on küllastunud sellisest tagaajamisest ja enam ei üritagi. Need naised on võtnud endale seisukoha, et see on meeste probleem, las nemad maadlevad sellega.

\"imageManager_181202\"Mees ei kiirusta tänapäeval püsisuhtesse naisega, kuid osad naised otsivad siiski viise, kuidas meest enda külge "aheldada". Samas teised naised on küllastunud sellisest tagaajamisest ja enam ei üritagi. Need naised on võtnud endale seisukoha, et see on meeste probleem, las nemad maadlevad sellega. Meie, naised, peame oma eluga hakkama saama kas siis meestega või ilma nendeta.

Paljud naised arvavad, et ainult meestele on lubatud eksperimenteerida erinevate partneritega  enne kui nad kolmekümneselt ennast seovad, kuid tegelikult on see sellest palju keerulisem. Kui naised pööraksid rohkem tähelepanu sellele, mis mehed ütlevad ja teevad, siis taipaksid nad peagi, kui valed on mõnikord nende arusaamad meeste kohta.  Kuigi meestele meeldib külvata oma "metsikut" seemet, siis peagi tüdinevad nad sellest ja hakkavad igatsema rahuliku elu järele koos partneriga.

Kuid milline sotsiaalne muutus on toonud meestele selle uue käitumistava? Miks ei ole mehed õhinal valmis minema ja otsima oma unistuste naist, et jääda paikseks ja abielluda?  Lühike vastus oleks, et nad ei pea. Kui meestelt küsida miks, siis toovad nad välja erinevaid põhjuseid, miks nad ei ole selleks veel valmis. Kuid on siiski neli peamist põhjust, mis mõjutavad meeste suhtumist tähendusrikkalt enda sidumise suhtes.

1. Mehed kohtavad üliharva sotsiaalset survet abiellumisele, sest mida aeg edasi, seda lihtsam on mehel saada seksi ütlemata altari ees "jah". Naised ei saa enam efektiivselt seksi lubamise eesmärgil mehi meelitada nendega abielluma. Miks?  Sest mehed saavad seksi (number üks põhjus, miks mehed minevikus abiellusid) paljudelt meelsasti valmis olevatelt naistelt tihtipeale ilma kohustusteta.

2. Mehed tunnevad kartust võimalike tagajärgede suhtes, kui suhe ei õnnestu. Lahutusest tulenev emotsionaalne kannatus võib olla mehe jaoks laastav ja samas tunnevad mehed ka suuremat muret rahalise kaotuse riski üle, mis ohustab neid lahutuse korral.

Meelis (31-aastane autojuht) on juba korra abielus olnud ja enda sõnul seda viga ei tee ta enam kunagi. "Olin 25-aastane, kui minu ellu tuli Jaana. Ta oli ilus, igati naiselik ja väga tark. Võttis mul kohe jalad alt ja armusin temasse ülepeakaela. Tunne oli vastastikune ja ei läinud kaua aega, kui me abiellusime. Algul oli kõik korras. Ma viisin talle iga nädal lilli ja ei väsinud ütlemast kuidas teda armastan, aga siis mingi hetk Jaana muutus. Ta hakkas mu kallal norima ja ütles mulle vähemalt kord päevas halvasti, seksi ta ka enam mulle ei andnud. Kui küsisin mis viga on, sain kuulda vaid sõimu ja seda kui äpu mees ma olen ning kui vaene ma olen. Jah, ma ei ole miljonär, aga enda arust teenisin päris hästi ja puudust tundma me ei pidanud. Selline vaimne terror viis meid aga lahutuseni ja meie ühisvarast võttis Jaana suurema osa endale. Ega ma vastu ei olnud, las siis võttis, kui tal neid asju vaja läks. Igatahes naistes pettusin ma kohutavalt ja püsisuhtet ma enam ei otsi. Naistest on väga inetu olla algul üks ja siis abielludes hoopis teine inimene. Ole see, kes sa tegelikult oled. Ehk kunagi armastan ma kedagi uuesti, aga siis juba ilma abieluta."

3. Meeste loomuses on lükata edasi kõike seda, mis nende elu järsult muuta võib. Kuigi mehed on alati teadlikud olnud muutustest, mis abielu toob, aksepteerivad nad seda kui osa elust. Öeldakse, et kui mees abiellub, siis tema mured algavad, ja paistab, et tänapäeva mehed on selle ütlusega vägagi kursis. Mehed ei ole valmis, et nad nende mugavast maailmast välja kistakse ja visatakse ellu, kus on olulised vastutus, kompromissid ja ohverdused.

Kaarel (28-aastane ehitaja) pole enda elu armastust veel kohanud. Suhteid on olnud küll ja küll, kuid abieluni ei ole ta veel jõudnud. "Minul on naistega alati üks ja sama jama. Kas olen ise rumal, et valida ei oska, või tõmbab selliseid minu poole. Nimelt satun alati selliste naiste otsa, kes mind muuta tahavad, kui suhe tõsisemaks läheb. Peale mõnekuulist tutvust hakkavad naised minu elu korraldama. Mulle on aga äärmiselt vastumeelne, kui armsast naisest saab ohtlik türann. Lihtsalt siis ei paku naine mulle enam huvi ja kõik. Mina olen selline, nagu ma olen ja kui naine mind sellisena ei taha, siis on see tema viga. Jah, kompromisse võin ma teha küll, aga oma elu kardinaalselt ühe naise pärast ma muutma ei hakka. Kunagi tahan kindlasti abielluda, aga naisega, kes mind iga hinna eest muuta ei taha ja võtab mind sellisena nagu olen."

4. Enne kui mehed sukelduvad lõplikusse otsusesse, tahavad nad kindlad olla, et on teinud parima valiku. Nagu üks mees on öelnud:" Mõtle mida ma tunneksin, kui mulle keegi parem vastu jalutaks ja ma oleksin juba püsisuhtes?"

Kui teadvustad mehe hirmu püsisuhte ees, siis oled teinud esimese sammu teel arusaamisele, mida on vaja, et anda mehele seda, mida ta tahab suhtest sinuga saada.  Kui antakse valida, siis enamus inimesi, teeb seda, mida tahab ja millesse nad usuvad neile kõige rohkem kasu toovat. Mees ei lasku püsisuhtesse, kui ta ei ole veendunud, et ta saab, mida tahab koos mõistlike ootustega tulevikuks. Naiste õnneks sisaldub selles, mida mehed tahavad ka armastus, usaldus, emotsionaalne toetus ja enese sidumine.

Tee mehe südamesse võib olla kergem, kui arvatagi oskad. Aga kui pead meest sundima end sinuga siduma, siis oled kindlasti koos vale mehega.
Mees ei lasku suhtesse, kui ta ei ole selleks valmis.


Välisajakirjanduse põhjal
Anneli Allikas