Mis paneb suhte kestma?

34 kommentaari
Mis paneb suhte kestma?

Teaduslik meta-analüüs paljastab, mis uuringukohaselt on suhte säilitamise seisukohast oluline ja mis mitte. Loe ja üllatu, kirjutab Rakkaudeksi.

Teaduslik meta-analüüs paljastab, mis uuringukohaselt on suhte säilitamise seisukohast oluline ja mis mitte. Loe ja üllatu, kirjutab Rakkaudeksi.

USA teadlased tegid meta-analüüsi kohaselt 137 uuringut rohkem kui 30 aasta jooksul. Meta-analüüs on protseduur, mis sünteesib ja tõlgendab paljude uuringute tulemusi. Kombineerides ja uuesti analüüsides eelnevate uuringute tulemusi aitab meta-analüüs laiendada üksikute uurimistööde tulemusi ja jõuda üldistusteni.

Kuidas näiteks rahulolu mõjutab kooselu kestvust? Aga suhtele pühendumine ja panustamine? Suhte kestvust mõjutavate tegurite järjekord on üllatavam, kui seda usuks.

Rahulolu

Rahulolu ei ole üllatavalt kõige olulisem tegur koospüsimisel. Inimesed püsivad suhtes paljudel muudel põhjustel kui seetõttu, et neile meeldib tunne, mis kaaslasega koos olles tekib.

”Inimesed võivad oma suhtega täiesti rahul olla, kuni kohtavad kedagi paremat,” selgitas meta-analüüsi üks tegijatest Benjamin Le.

Suhte vanus

Meta-analüüs näitas ka, et suhte iga ei ole eriti määravaks teguriks.

Pühendumine

Analüüsi kohaselt on nende paaride liidud vastupidavad, kes usuvad, et nende suhe kestab ja on teineteisele pühendunud. Pühendumine on kolmandaks oluliseimaks teguriks suhte püsima jäämisel.

Positiivsed ettekujutused

Mitmel paaril on suhtest liiga optimistlikud arusaamad. Optimism on hea, sest optimistlikud paarid püsivad koos kõige kindlamini. Positiivsus aitab neil toime tulla raskustega, mida iga suhe mingil hetkel kohtab. Positiivsed ettekujutused aitavad suhtel kaua kesta, isegi rohkem kui pühendumus ja armastus.

Lähedaste toetus

Pere ja sõprade toetus mõjutab väga palju, kas suhe jääb püsima või mitte.

Investeerimine

Suhtesse investeerimine mõjutab suhet samamoodi nagu lähedaste toetus.

Sõltuvus

Sõltuvus on analüüsi kohaselt siduvam tegur kui lähedus.


Anneli Allikas-Parv

Sarnased artiklid