Mis põhjustel inimesed üksteist petavad?

12 kommentaari

Kahjuks pole sellele küsimusele ühest vastust. Põhjuseid võib olla erinevaid. Inimesed on keerulised ja etteaimamatud. Siin on siiski mõned levinumad põhjused, miks inimesed petavad. Ehk annab neid põhjuseid teades hullemat ennetada ja end veidi parandada?

Kadri Põldma
kadri@buduaar.ee

Kahjuks pole sellele küsimusele ühest vastust. Põhjuseid võib olla erinevaid. Inimesed on keerulised ja etteaimamatud. Siin on siiski mõned levinumad põhjused, miks inimesed petavad. Ehk annab neid põhjuseid teades hullemat ennetada ja end veidi parandada?

– Mõned inimesed petavad, sest nad ei saa antud suhtes oma kõiki vajadusi rahuldada. Nad arvavad, et ainus viis saada seda, mida nad tahavad, on teha väike kõrvalhüpe.

– Mõnedel juhtudel petavad inimesed sellepärast, et nad ei tunne austuse ja aususe piire. Ehk pole keegi neile piire varem tutvustanud? Nad teavad, et piirid on olemas, aga nad ei tunneta kust need piirid algavad.

– Mõned inimesed otsivad igal sammul põnevust. Nad ei suuda öelda ei põnevale kõrvalhüppele ja võtavad seda kui ellu värvi lisamist. Nad üritavad tabudest üle olla ja teha pidevalt midagi äärmuslikku.

– Mõned mehed näiteks arvavad, et nad pole piisavalt mehelikud, kui ütlevad seksile ilusa naisega „ei”.

– Osadel inimestel on madal enesehinnang (nad arvavad, et keegi ei ihalda neid)  ning kui keegi neid ihaldab või neist hoolib, siis lähevad nad sellega kaasa.

– Osadel juhtudel on ühel partneril seksuaalsed fetišid, millega nende oma partner pole nõus kaasa minema. Nad otsivad rahuldust kelleltki teiselt.

– Kõige levinum põhjus, miks inimesed petavad, on aga see, et nende partner ei pane neid enam tundma erilisena.

Meeste puhul kehtib tihti selline asi, et nad ootavad naiselt alati 100% ausust. Kui naine on teinud kõrvalhüppe, peab ta sellest mehele rääkima. Sellest, mis mehed ise teevad ei soovi nad aga ausalt ja avameelselt rääkida. Kui sinu mees on sind petnud ja sa saad sellest siiski teada, siis arvatavasti kuuled esmalt palju õigustavat juttu. Sa pole talle piisavalt tähelepanu pööranud või oled seda, teist või kolmandat valesti teinud. Lõpuks tunned end juba süüdlasena. Siiski pead olema sellest üle ja mõtlema, miks tegelikult petmine aset leidis. Tegelikult on kõige olulisem jõuda omavahel arusaamani, mida sa sellelt suhtelt vajad ja kas see toimib ka peale petmist.

Ega petjal samuti kerge pole. Siin on ära toodud need emotsioonid, millega petjapool silmitsi peab seisma.

Süütunne.

Kui oled oma partnerit petnud, oled ka kindlasti mõnda aega süütunde käes vaevelnud. Enamuse jaoks algab süütunne juba enne seda kui nende partner asjast teada saab. Kui teed haiget inimesele, kellest hoolid, siis tekitab see sinus suurt süütunnet.

Häbi.

Häbitunnet tekitavad üldised ühiskondlikud moraalinõuded. Sa oled käitunud valesti ja tunned, et oled ühiskonna silmis teinud koleda teo. Sa tunned teiste inimeste ees häbi.

Hirm.

Sa kardad oma tehtud teo pärast kaotada endale kallist inimest. Sul on hirm, et ta ei andesta sulle enam iial. See hirm on ka igati põhjendatud.

Viha.

Arvatavasti oled enda peale vihane, et sa nii alatult käituda võisid. Võibolla on sul ka tunded selle inimese vastu, kellega sa oma partnerit petsid. Siis oled vihane selle peale, et elu nii ebaaus on ja et sul sellised tunded peavad olema.

Lootusetus.

Arvatavasti oled nii mures, et sa ei oska oma suhte paranemisele isegi loota. Kui oled nii lootusetus seisus, siis püüa märgata pisemaidki muutusi, mis teie suhet tugevdaksid. Väikesed sammud viivad edasi suuremateni.

Andestamatus.

Sa tunned arvatavasti, et sulle ei andestata selle teo eest iial. Paljud tunnevad seda isegi siis, kui nende partner on neile ammu andestanud. Ole enda suhtes kaastundlikum ja ära piina end liigselt. Kui sa endale iial ei andesta, siis ei mõju see ka teie edasisele suhtele hästi.

Ükildus.

Peale petmist pole su partner sinuga eriti kaastundlik ja sa oled oma muredega üksi. Sellise emotsionaalse isolatsiooniga on raske toime tulla, aga pead siiski kuidagi hakkama saama. Otsi keegi, kellega rääkida. See inimene ei tohiks sind arvustada ega hukka mõista.

Kui sa neid tundeid vältida tahad, siis on parem oma partnerit mitte iialgi petta :)