Reklaam sulgub sekundi pärast

Nõuandeid suhte toimimiseks

Mõiste „hea suhe“ on iga inimese jaoks erineva tähendusega. Ent kuidas igaüks meist hea suhte olemust ka ei tõlgendaks, on ometigi selge, et täiskasvanute vahelise partnerluse toimimiseks on vaja kaht inimest, kes austavad teineteist, suudavad ja oskavad omavahel suhelda, kel on suhtes võrdsed õigused, võimalused ning vastutus.

Mõiste „hea suhe“ on iga inimese jaoks erineva tähendusega. Ent kuidas igaüks meist hea suhte olemust ka ei tõlgendaks, on ometigi selge, et täiskasvanute vahelise partnerluse toimimiseks on vaja kaht inimest, kes austavad teineteist, suudavad ja oskavad omavahel suhelda, kel on suhtes võrdsed õigused, võimalused ning vastutus.

Enamik meist ootab suhtelt eelkõige armastust enda ja kaaslase vastu, aga ka intiimsust, seksuaalseid väljendusi, pühendumust, kokkusobivust ja lähedust.

On ju loomulik ja enesestmõistetav, et kõik paarid soovivad, et nende suhe oleks edukas (igaüks mõistab sõna „edu“ muidugi omamoodi) ning rahuldust pakkuv.

See kõik ei juhtu aga niisama: hea suhte nimel tuleb tööd teha.

Alljärgnevaid lihtsaid soovitusi järgides oma suhte parendamist keegi garanteerida ei saa (kõik sõltub ikkagi sinust ja su kaaslasest), kuid sammuke paremuse suunas on kindlasti astutud.

Hea suhte toimimise nipid:
• Rääkige üksteisega – see, et te üksteist armastate, ei tähenda tingimata seda, et te suudate teineteise mõtteid lugeda ning automaatselt omavahel alati hästi suhelda. Õppige üksteist kuulama ning leidma partneri jutust üles tema soovid ning vajadused. Suhtes pole vaja mängida äraarvamismängu, vaid rääkida ja suhelda otse ning vahetult.
• Veetke koos nii palju aega kui võimalik. Teie suhe olgu mõlema jaoks prioriteet number üks.
• Tundke teineteisest rõõmu – see aitab teil ikka ja jälle taasavastada seda, mis teie suhtele kunagi aluseks sai ning rasketel hetkedel headele asjadele mõtlemine toob päikese pilvede tagant välja.
• Igaüks on erinev – aktsepteerige ning hinnake seda, et te erinete nii üksteisest kui ka kõigist teistest inimestest.
• Olge paindlik ja kohanemisvõimeline – laske oma suhtel areneda ning arenege ise sellega kaasa.
• Tehke koos plaane – seadke oma suhte tulevikule ühised eesmärgid ning plaanid.
• Olge toetav – proovige mitte arvustada, kritiseerida ega süüdistada teineteist, sest me kõik oleme ju kõigest inimesed (seega ka ekslikud).
• Õppige tülidest – tülid suhtes on paratamatus, tuleb õppida otsima neile mõlemat osapoolt rahuldavaid (ja ka austavaid) lahendusi.
• Arvestage kaaslase seksuaalseid vajadusi – olge oma armastatu suhtes tolerantne ning arvestage tõsiasjaga, et kahel koos elaval inimesel võivad olla erinevad seksuaalsed tahtmised ja tujud. Seks suhtes on küll väga oluline, ent – mitte kõige olulisem! Pea meeles, et iga terve ning õnnelik püsipartneritevaheline seksuaalsuhe vajab kestmiseks aeg-ajalt südamest südamesse läbirääkimisi.
• Olge hoolitsev ja tähelepanelik – näidake oma kaaslasele oma pühendumust teie suhtele ning partnerile.
• Jätke hingamisruumi nii endale kui ka partnerile – koosveedetud aeg on küll oluline, kuid sama tähtis on võimalus olla soovi korral omaette.

Pikaajalistes suhetes olijad arvavad tihtilugu ekslikult, et tunnevad oma armastatut läbi ja lõhki. Paraku on nii, et aeg muudab kõike, sealhulgas ka inimesi: nii meid ennast kui ka meie partneritki.

Suhe on kui võrrand kahe muutujaga, mistõttu katsu aeg-ajalt ennast, kaaslast ja teie suhet hinnata ning jälgida distantsilt. Võid avastada, et kaaslane, kellesse kunagi armusid, on muutunud hoopis teistsuguseks (mitte vähemmeeldivamaks) inimeseks, keda tuleb suhte püsimajäämise nimel uuesti tundma õppida. Niisiis, olge alati uudishimulik (heas mõttes) oma kaaslase suhtes ning tundke tema vastu huvi.

Tülidki kuuluvad normaalse suhte juurde, sest meil kõigil on omad tõusud ja mõõnad. Kuid erimeelsused ning väljakutsed on selleks, et neid ületada ning neist üle saada, mistõttu tuleb terve ning õnneliku suhte nimel ka tülidega rinda pista.

Kui teie suhtes on probleeme (kellel neid siis vahel poleks!), millest teil on omavahel raske rääkida, kaaluge kindlasti võimalust jagada muret suhtenõustaja/terapeudi juures. Kolmanda, erapooletu ja asjatundliku inimese pilk asetab nii mõnedki valulised küsimused hoopis teise perspektiivi, mis võib pakkuda üsna ootamatuid (positiivseid) lahendusi.

Pealegi on nii, et kui omavaheline tüli kasvab üle pea, on kolmas inimene objektiivseks vahekohtunikuks, kes ei lase teil probleemi sasipundart harutades teemast kõrvale kalduda.


/Liis Bekker/