Õnneliku suhte 3 elementi

Meie  – kaks inimest oma ainukordsete arengulugude ja isiksustega – loome ühist elu elades kolmanda olemusliku üksuse – meie suhte.
Meie suhe on kahe armastaja vaheline intiimne seos, vaimne dimensioon. Sel pole füüsilist kuju, kuid ometi teame, et ta on olemas. See on meievahelises ruumis ja meie hinges. Ta on tajutav nagu aeg, õhk ja elu me ümber. Me ei mõtle sellest, vaid elame selles – naudime kui see on hea ja kurvastame kui see meile haiget teeb.

Katrin Niit

katrin@buduaar.ee

Meie  – kaks inimest oma ainukordsete arengulugude ja isiksustega – loome ühist elu elades kolmanda olemusliku üksuse – meie suhte.
Meie suhe on kahe armastaja vaheline intiimne seos, vaimne dimensioon. Sel pole füüsilist kuju, kuid ometi teame, et ta on olemas. See on meievahelises ruumis ja meie hinges. Ta on tajutav nagu aeg, õhk ja elu me ümber. Me ei mõtle sellest, vaid elame selles – naudime, kui see on hea ja kurvastame, kui see meile haiget teeb.

Hea suhe on nagu hea vein, tema tõeline kvaliteet avaldub ajaga – õrnalt ja aeglaselt. Tema maitseomadused paranevad aastatega, lõhn on herk ja meie meeleelundid muutuvad järjest tundlikumaks ja vastuvõtlikumaks sellele.
Hea suhe toob meis esile parima – nii inimeste, isiksuste kui armastajatena. Kui meie parimad omadused, millest meil endal vahel aimugi pole, leiavad väljendusvabadust, realiseerimist ja heakskiitu meie lähisuhetes, siis muutume aastatega järjest soojemaks ja südamlikumaks, tolerantsemaks ja avatumaks. Me kasvame palju suuremateks inimesteks, kui üksinda eales võiksime.

Kuid kui suhe meid ei rahulda, kui potentsiaal kasvada isiksusena kängub, siis muutume ajaga jäigemaks, rahulolematumaks ja pahuramaks. Isegi kui me ei taha seda tunnistada, sest kes tahab tunnistada eksimust partneri valikul, tajume siiski oma rahulolematust. Tihtipeale me ei mõtle sellele, pigem põgeneme selle hirmutava mõtte eest. Põgeneme töösse, lastevanema ja abikaasa rollidesse, oma huvialadesse, sõpraderingi.
Põgenemine on lihtsam kui tunnistada – olen teinud vea ja läbikukkunud.

Kaaslase valik, kellega jagada oma elu ja armastust, on sama oluline kui töö valik. Me ei anna endast parimat, ei ole nii produktiivsed, edukad ja nautivad, kui meie reaalne valik ei ühti hinges elavate soovide ja unistustega. Sellepärast on peaaegu eluliselt vajalik teha õige valik.

Kuidas aga aru saada, kas keegi on meie jaoks see õige? Kuidas ära tunda edupotentsiaal?

Eduka suhte aluse moodustavad kolm elementi:

1. Vastastikune armastus. Me anname üksteisele armastust, mida mõlemad vajame.
2. Sobivus. Me sobime oma partneriga kokku.
3. Ühine eesmärk elus. Me tahame areneda partneriga samas suunas ja enam-vähem samal kiirusel.
 
Eduka suhte esimene element –  armastus, on iga  intiimsuhte alus. Ilma selleta ei ole tulevikku – vähemalt mitte õnnelikku, täisväärtuslikku ja kirglikku suhet.
Armastav suhe tähendab seda, et sind armastatakse ja vajatakse, oled kellelegi väga oluline ja kallis, sinuga arvestatakse ja sinust peetakse lugu.

Valus on olla suhetes kellegagi, kes „peaks“ meid armastama ja hindama, kuid ei tee seda või ei näita oma tundeid välja nii palju nagu me vajame.
Me võime oma kaaslasega väga hästi sobida ja tal võivad olla meiega seotud ühised tulevikuplaanid, kuid kui me ei saa kogu armastust mida vajame, siis sellest ei piisa. Südamesse jääb nälja ja rahuldamatuse tunne.

Põhjuseid miks me armastust alati ei saa, on mitmeid. Mõnikord meie kaaslane ei oska seda lihtsalt välja näidata. Vahel ei saa me armastust meie vastu suunatud allasurutud tunnete, pahameele ning minevikuhaavade pärast. Sellisel juhul aitab vaid  vahetu suhtlemine – sügav, ennastavav ja intiimne.
Kui me aga ei saa armastust sellepärast, et me lihtsalt ei sobi omavahel või me ei meeldi oma partnerile piisavalt, siis pole midagi teha. Rääkimine siin ei aita. Pole võimalik  kandilist pulka ümarasse auku suruda.
Siis tuleb tunnistada – see suhe pole meie jaoks õige, on aeg edasi liikuda ja otsida keegi, kes meile paremini sobib, kes armastab meid nii nagu me vajame ja väärime.

Eduka suhte teine element – sobivus
Õnnelike suhete kujundamiseks on vaja kindaks teha, kas meie partner sobib meiega.
Kui me armume, siis me ei mõtle, kas see inimene sobib meie keskonna, elustiili ja isiksusega. Kuid enamik edukaid suhteid põhineb sarnasusele, samadele  põhimõtetele ja arusaamadele elust ning armastusest.
Selleks, et teada millist kaaslast me tahame, peame väga hästi teadma, kes me ise oleme ja mida tahame. See teadmine ei tähenda, et meie kaaslane peaks olema täiuslik. See tähendab, et meie olulised väärtushinnangud ja vajadused peaksid kattuma, et meie suhe oleks rahuldust ja rõõmu pakkuv meile mõlemale.

Küsi endalt:
Millised on sinu kaaslase huvid, tervislikud harjumused, moraalsed hoiakud, seltsielu? Kas ta on sulle sobiv kaaslane vanuse ja hariduse poolest? Millised on tema tööalased eesmärgid? Kas talle on oluline perekond, lapsed, kodu? Kuidas ta armastab? Kas ta väljendab tundeid vabalt? On  toetav ja ustav? Suhtub seksi elutervelt ja hellalt? Väärtustab pühendunud suhet?
Kui sulle kõige olulisem kattub sinu kaaslase oluliste vajadustega paarisuhtes, siis te sobite. Kui lisaks sellele armastate teineteist ja teil on ühine suund, siis on teie suhted edukad ja õnnelikud.

Loomulikult on igas suhtes vaja teha ka kompromisse. Me ise teame kõige paremini kust jookseb piir, kust edasi enam järele anda ei saa, ilma, et satuks vastuollu iseenda ja oma põhimõtetega. Jääme ka hätta ja oleme õnnetud, kui tahame ise kedagi kuidagi sobitada oma pilti. Ära palu ka oma partneril muutuda, kui see on talle vastumeelne ja loomuvastane. Kui ta tahab siis ta muutub ise teie suhte pärast nii palju, et ta endast midagi olulist ei kaota või alla ei suru.
Kui aga muutumine on liiga vastuoluline  – teie väärtushinnangud, harjumused ja soovid on lihtsalt liiga erinevad, siis te pole õiged teineteise jaoks.

Eduka suhte kolmas element – ühine eesmärk elus
Tõeliselt edukas suhetes on midagi rohkemat kui armastus ja sobivus – sellel on suund. Kui suhtel on suund, saab suhe areneda ning me ise saame areneda. See muudab suhte põnevaks muutumis- ja arenemisprotsessiks. See võib olla nagu kõrgem eesmärk elus ja me jagame seda.

Mis suuna suhe võtab, sõltub teist endist.Ühine eesmärk võib olla mis tahes ühine suund. See võib olla loova täiuse suunas: mõlemad püüate väljendada täit potentsiaali kirjanike, kunstnike või muusikutena. Suund võib olla ka ühiskonnale andmise suunas: mõlemad soovite parandada ühiskonda oma ande, aja ja elukutsevalikuga. Võite liikuda ka hingerahu suunas: ihkate leida sügavat hingelist sidet mingi usuühingu kaudu või spirituaalsete või meditatiivsete harjutustega. Võib liikuda ka füüsilise meisterlikkuse suunas: pühendute mõlemad suurepärase tervise ja füüsilise vormi saavutamisele, aidates teisel sama teha. Ühine suund võib olla ka rahu loomine planeedil – te annate oma panuse rahu ja harmoonia saavutamisele oma perekonnas ja sõpruskonnas ning parandate teid ümbritseva elu kvaliteeti. See võib olla mistahes tegevus või siht, mis teid ühendab ja annab mõlema elule sügavama tähenduse.

Kui suhtel on suund, saab see uue mõõtme. Suunaga suhte energia liigub väljapoole ja paarile tagasi. Kui paaril on mingi ühine eesmärk, siis ei juhtu seda, mis juhtub tihti inimestega, kes kaua koos elanud  – avastatakse äkki „ me oleme lahku kasvanud”.
Ühine eesmärk inspireerib paari jätkuvalt koos arenema ja edasi liikuma ka siis, kui lapsed juba suured ja kodust lahkunud.

Armastus on imeline. Kuid ta avaneb kogu oma eheduses ja ilus siis, kui me kõrval on kaaslane, kellega me jagame vastastikku armastust, sobime omavahel ja meil on ühine suund elus.
Kui suhtes on olemas kõik need kolm eeldust, oleme tõenäoliselt koos oma hingesugulasega ja meie armastus areneb, kasvab ja muutub koos meiega. Ta ei kao, vaid süveneb ja rikastub aastatega. Vahel võib ette tulla probleeme, kuid need tulevad teadmatusest, kuidas hoida armastust elus, mitte aga sellest, et me pole õiged teineteise jaoks.