Petja soovib vahele jääda

Petja soovib vahele jääda

Su kallima mobiiltelefonis leidub sõnumeid, mis tõendavad, et tal on keegi teine. Lahkuminek ei ole alati ainus või isegi parim variant, kirjutab Iltalehti.

Su kallima mobiiltelefonis leidub sõnumeid, mis tõendavad, et tal on keegi teine. Lahkuminek ei ole alati ainus või isegi parim variant, kirjutab Iltalehti.

Kui keegi jätab oma mobiiltelefonisse salasuhet paljastavaid sõnumeid, on ta teadmatult soovinudki vahele jääda. Nõnda ütleb psühhoterapeut Irmeli Laitinen. Tal on seljataga kümnete aastate pikkune kogemus petmislugude kuulamisest ja abielupaaride abistamisest. Info kallima petmisest tuleb Laitineni sõnul harva nagu välk selgest taevast.

”Väga paljud petetuks tulnud isikud ütlevad, et nad oleksid pidanud juba ammu aimama, kuidas asjalood tegelikult on. Kahtlustest vaid ei julgeta valjult rääkida. Mõte petmisest on nii hirmutav.”

Armukese olemasolust räägivad sageli muutused, mis võivad olla väga väikesed. Näiteks peab tööl kauem olema, sagenevad tööreisid ja jõusaali külastamine. Muutus võib olla nii positiivses kui ka negatiivses suunas.

”Naisel oli ääretult hea meel, kui mehest sai ootamatult väga õrn armastaja. Naine mõtles, et suhe on uuesti õitsele puhkenud. Tõde oli aga teine. Mees oli armunud teise ja kandis need tunded üle ka oma naisele,” räägib Laitinen ühest tõsielujuhtumist.

Laitineni sõnul suudavad mõned täiesti loomulikult kaksikelu elada. Nad elavad kui kahes erinevas maailmas, mis nende meelest ei puutu üksteisesse mitte mingil viisil.

”On neid, kes on tõsiselt seisukohal, et pere on kõige tähtsam, kuid komandeeringus olles võib neil vabalt armuke olla.”

Kui pikaajaline salasuhe ilmsiks tuleb, on paaridel põhimõtteliselt kolm valikuvõimalust.

Esimene võimalus on lasta asjadel olla nii nagu nad on. Laitineni sõnul vaatavad tihtipeale eriti naised läbi sõrmede sellele, et mehel on armuke.

”Põhjuseid on mitmeid. Lahutus läheb mitmel moel kulukaks. Lahkumineku puhul on kaalul vara, staatus, suhted sõprade, kolleegidega ja perekonnaga. Sügavam põhjus koos edasi minna on see, et ei taheta tunnistada oma ebaõnnestumist abielus.”

Teine võimalus on lahkuminek. Kolmas tee on jätkata koos nii, et petmine jääb minevikku.

Pärast petmist võib kooselu jätkuda ja sellest võib isegi uuesti tervik tulla, ka pärast pettumust ja piinlikkust. Murrang on aga siiski olnud nii suur, et aega uue suuna võtmiseks võib minna paar aastat.

”Kõike ei pea truudusetuse kaela ajama. Inimlikkuse juurde kuulub eksimine. On hetki, kus armuandmine on omal kohal,” ütleb Laitinen.

Hiinas on olemas kirjamärk, mis tähendab samaaegselt kriisi ja uut võimalust. Selles märgis peitub Laitineni järgi suur tarkus.

Kui petetud osapool saab küsimusi selle kohta, kuidas ta võiks andeks anda ja suhet jätkata, on Laitinenil hea nõu anda.

”Võib vastata, et suhe polnud väärt lahkuminekut. Meie suhe ja pere on palju rohkem väärt.”

 

Anneli Allikas-Parv