Reklaam sulgub sekundi pärast

Psühhiaater Helgi Toomsalu: naise rahateenimisvõime on üle tähtsustatud

Meeste ja naiste vahelised suhted on alati olnud huvitavaks jututeemaks, ent põhjustanud ka tohutult palju probleeme. Kuidas hoida suhtes tasakaalu? Naine ja mees on looduse poolt erinevaks loodud. Kuidas seda paremini mõista ja sellega kohaneda? Suhete teemal arutleb seksuoloog-psühhiaater Helgi Toomsalu.

Meeste ja naiste vahelised suhted on alati olnud huvitavaks jututeemaks, ent põhjustanud ka tohutult palju probleeme. Kuidas hoida suhtes tasakaalu? Naine ja mees on looduse poolt erinevaks loodud. Kuidas seda paremini mõista ja sellega kohaneda? Suhete teemal arutleb seksuoloog-psühhiaater Helgi Toomsalu.

Kas Sinu meelest on tänapäeval naiste ja meeste suhted keerulisemad kui nõukogude ajal?

Mõneti küll. Ühiskondliku korralduse muutumisega muutuvad alati ka suhted. Võiks lihtsustatult öelda ka nii, et omaenese isikuga oleme me tegelema hakanud alles pärast Eesti taasiseseisvumist. Mõelge kas või sellele tohutule hulgale eneseabi- ja esoteerilisele kirjandusele, mis leiab ostjaid-lugejaid; kõikvõimalikele eneseabi- ja teraapiagruppidele, mis käimas on ja millesse alati soovijaid on. Me oleme justkui paisu tagant valla pääsenud ja tutvume lõppeks süvitsi iseenestega, otsime oma missiooni ning ei lepi enam halva enesetundega ega halbade suhetega. Loomulikult muudavad meie eneseotsingud-leidmised ka meie suhteid, sest meie eneseaustus ja -väärikus kasvavad ning nii mõnedki mittetöötavad tõekspidamised ja uskumused saavad välja vahetatud. Lisaks peame paralleelselt toime tulema ka pidevalt muutuvate tingimustega (sest riik ei lahenda neid enam üheselt meie eest) ning otsime vastuseid üha enam enda seest ja usaldame end aina rohkem enese ümber harmoonilist maailma looma.

Kas Sa usud, et ühiskondlik surve olla truu ja elada kogu elu ühe partneriga mõjutab paarisuhte toimimist?

Jah, ma usun, et mõjutab. Hirmu mõjul loome igasuguseid piiranguid, kitsendusi ja seadusi ning siis oleme nendega ise kimpus. Mind hämmastab alati, kui tajun, et inimese mõistust, otsustusvõimet ja pidevat arengut eiratakse ning taandatakse inimesed kanakarja tasandile, keda tuleb piirata territooriumiga, kaitsta iseenda eest jne. Evolutsioon on jätnud mulle mulje inimesest kui läbi tegutsemise arenevast olendist. Mina usun, et truudus saab olla vaid inimese enese valik ning et ükskõik milline kooslus on õnnestav ja arendav ainult siis, kui me tahame teineteise kõrval olla ja koos toimida; kui hommikuti kaaslast oma kõrval nähes nägu vägisi naeratama kisub...

Kui ürgajal tõi mees saagi koju, öeldes seeläbi „ma armastan Sind“, siis tänapäeval on ka paljud naised n-ö saagi kojutoojad. Kas selline sooliste rollide hägustumine on muutunud meeste-naiste omavahelisi suhteid?

Jah, paraku on. Ent ka ürgajalgi tõi naine saaki koju ja pole just kindel, et mammut naise korjatud pähklitest, marjadest, juurikatest või seentest väärtuslikum oli. Mulle näib, et naiste rahateenimisvõime on ületähtsustatud. Naiste sirgumisega on lihtsalt nähtavaks saanud tõsiasi, kui pikad need mehed siis tegelikult on. Mehe ürgloomus on aegade hämus kuidagi kaotsi läinud ja päris paljudes kodudes on nüüd kaeblevad mehed. Kahjuks. Selline soorolliline segadus peegeldub paljudes suhetes.

13. oktoobril toimub Sinu loeng teemal „Mees ja naine – kuidas kogeda kooskõla?“ Kellele see loeng on mõeldud ning miks peaks seda kuulama tulema?

Ei peaks, võiks, kui huvi on. Partnerlussuhetes on enamjagu probleeme pidevas taastekkes või lahendamata seetõttu, et me ei arvesta oma sooliste eripäradega (ei enese ega teise puhul). Ometi on mehe ja naise psüühika sama erinevad kui nende kehad. Sellest me siis koos räägiksimegi.

Huvilised on oodatud 13. oktoobril kell 17.30 Tartusse loengule „Mees ja naine – kuidas kogeda kooskõla?“

Info ja registreerimine:

Telefon: +372 52 11 805

E-mail: [email protected]

 

 

Buduaar.ee