Sõpruse võimalikkusest mehe ja naise vahel

Sõpruse võimalikkusest mehe ja naise vahel

Kas mehe ja naise vahel on võimalik ainult sõbrasuhe? Paljud inimesed väidavad, et ei ole, aga  samas ei suudeta ka vastupidist tõestada. Kõigil on väga häid vastassoost tuttavaid ja sõpru, kellega ei ole seksuaalset ligitõmmet , läbisaamine on aga väga hea. Olen kuulnud arvamust, et mehe ja naise vahel ei saa olla sõbrasuhet.

Kas mehe ja naise vahel on võimalik ainult sõbrasuhe? Paljud inimesed väidavad, et ei ole, aga  samas ei suudeta ka vastupidist tõestada. Kõigil on väga häid vastassoost tuttavaid ja sõpru, kellega ei ole seksuaalset ligitõmmet , läbisaamine on aga väga hea.

Olen kuulnud arvamust, et mehe ja naise vahel ei saa olla sõbrasuhet sellepärast, et kui mehe ja naise vahel puudub see säde, siis voodisuhe ei ole võimalik ja  sellise naisega  ei näe mehed põhjust üldse suhelda. Tavaliselt ikka sõprade vahel mingi sümpaatia  või säde on, mis tähendab, et mingi hetk võib sõbrustamine minna üle ka seksuaalseks ligitõmbeks. Inimesed elavad erineval emotsionaalsel ja vaimsel tasandil ning tavaliselt kõrgemal tasandil olijaid ei mõisteta. Just selle pärast ei kannata mees endast targemat naist.
Võibolla siis hoopis küsida, kes on üldse sõber?

Väidetakse, et kõikjal me ümber on energia ja see on armastuse energia. Kuid sageli on väidetud, et armastus on kunst nagu iga teinegi ja paljud inimesed armastamise kunsti ei valda. Armastus inimese vastu on kindlasti ka kunst ja ilmselt jäävad sõbrata need, kes on selles vallas andevaesed.  Pole keeruline mõista, et sellisel juhul ongi inimesel vähe sõpru, sest vaid armastades inimest saab leida endale hingesugulase, mis on eriti vanemate inimeste arvates suur õnnistus.

Meil kõigil on kindlasti palju tuttavaid: töökaaslasi, juhututtavaid, koolikaaslasi, perekonnatuttavaid, naabreid. Sõber peaks olema see, keda saab usaldada, kellele võib rääkida oma saladusi ning muresid – ta ei reeda sind ja sa tunnetad tema poolehoidu enda vastu. Sõbraga tahad koos olla tihedamini kui teistega ja sa eelistad sõbra seltskonda mõne teise seltskonna asemel.

Naiste mured tiirlevad põhiliselt pere ja suhete ümber. Meestel on see asi  natukene teisiti. Enamus mehi peavad elus kõige primaarsemaks oma tööd ja hobisid – (mis muidugi ei tähenda, et pere tähtis ei ole). Siiski ei räägi mehed nii palju oma isiklikust elust ja suhetest.  Loomulikult on see kõik individuaalne, aga tõsi on see, et naised ja mehed ei erine mitte ainult füsioloogiliselt.

Kindlasti suudaksid mehed väga head sõbrad olla naisele, kellega tal mitte midagi rääkida ei ole, aga olemas on seksuaalne tõmme. Siis ei saa seda paraku sõpruseks nimetada, kuna tegelikult on ju mehel suhtlemises tagamõte.
Mehed arvavad sagedamini, et sõprust ei ole mehe ja naise vahel olemas. Mehe jaoks tähendab sõprus ikkagi ühiseid hobisid, tööasju, trenniskäimisi, mida naistega sageli koos teha ei ole võimalik. 

Naised on  rohkem teist meelt: nad on alati valmis väitma, et neil kindlasti on palju häid meestuttavaid, kellega  räägitakse ka isiklikest probleemidest. Loomulikult eksisteerib meeste ja naiste vahel   ilma seksita suhtlemine. Kas sellisel sõprusel on aga ka mingisugused  piirid, on individuaalselt erinev.

Jüri (28) on majanduslikult kindlustatud, kõrgel ametipositsioonil avaliku sektori töötaja. Tema suurimaks kireks on  tema hobid: merendus, ajalugu, poliitika, autod, relvad. Jüril on juba seitse aastat kindel elukaaslane. Siiski ei tee  ta sellest mingit saladust, et  tal on palju naistuttavaid olnud.

“Kohe kindlasti ei ole need naised minu sõbrad. Ma mõtlen selliseid sõpru, kellega ma pikale reisile läheksin.  Ma vajan naisi  enda ümber hoopis teisel eesmärgil – ma arvan, et kõik saavad aru, millisel. Seda on mulle lihtsalt vaja.
Sõpru on mul  kaks. ühega ma kohtun väga harva, kuna eluteed on meid üksteisest kaugele viinud. Teine on  minu kauaaegne töökaaslane, kellega meid ühendavad samad huvid.  Mõlemad on mehed.

On olemas ka üks naisterahvas, võibolla on ta mu sõber- ma ei ole selle peale mõelnud. Temaga ei ole mul küll seksuaalset tõmmet, samas  ma jumaldan teda.
Ta on minust aastaid vanem ja  tema välimus ei ole absoluutselt ligitõmbav.  Mul on  temaga väga hea koos olla ja mingis mõttes on ta minuga väga sarnane.
Temaga saab rääkida kõigest, sest ta on väga haritud ja tark naisterahvas. Ta on heas mõttes mehelik naine, kuna elus on ta jõudnud sellisele ametikohale, kus tavaliselt on mehed. Kui nüüd tema ja minu suhet vaadata, siis on isegi mehe-naise vaheline sõbrustamine võimalik. Njah, aga ma ei kujutaks ette, kui ta oleks teistsuguse välimusega, mis mind seksuaalselt ligi tõmbab? Ma arvan, et kui ta oleks kümme aastat noorem… põhimõtteliselt oleks siis ta minu ideaal.” (naerab)

Viivika (24) õpib ülikoolis ning töötab kooli kõrvalt  panganduses. Tal on elukaaslane, kellega koos on oldud juba 4 aastat.

“Sõbra mõiste on minu jaoks väga keeruline. Mul ei ole näiteks parimat sõpra, sellist head sõpra, kes oleks mulle nagu hingesugulane. Samas on mul aga väga palju häid tuttavaid, keda ma armastan ja austan. Naljakas on see, et minu mehe tuttavad on nüüd hoopis minuga rohkem suhtlema hakanud kui temaga. Meil on oma väike seltskond, kus peale minu on  veel ühe mehe naine, teised on mehed.  Me teeme hästi palju koos igasuguseid üritusi ja  meil ei ole üksteise ees  valehäbi – käime koos saunas, räägime avameelselt seksist. Vahel tunnen, et nad võtavadki mind kui meest. Mingit otsest  seksuaalset kontakti mul oma meessoost sõpradega ei ole olnud.  Päris kindel ma olla selles ei saa, et midagi romantilist  kunagi ei areneks.  Salapärased kired on õhus vahel olnud. Võibolla on need minu enda ettekujutused – need nn kired ei ole midagi erilist olnud.”

Triin (21) töötab turunduses. Triin on juba poolteist aastat olnud väga tõsises püsisuhtes, mis ehk varsti jõuab juba abieluni.

“Arvan, et üldiselt on sõprus mehe ja naise vahel täiesti võimalik. Selline tõeline sõprus, kus saadakse kokku ja räägitakse kõigest, mis hingel –  nagu parima sõbrannaga. Minul on selline sõber olemas. On küll perioode, mil me ei näe – ei  kohtu päris kaua, kuid põhiline on teadmine, et oled alati olemas ja sinu jaoks ollakse alati olemas. Meessõbra puhul on hea see, kui saad ennast täiesti vabalt tunda ja midagi häbenemata ennast avada –  tema soovitustest võib palju abi olla. Ta ju vaatab asjadele mehe pilguga, erinevalt sõbrannadest. Jah, naise ja mehe vahelise sõpruse puhul tekib alati see oht, et hakatakse tahtma midagi enamat, kuid siin sõltub juba puhtalt inimestest endist, kas nad on valmis seda viga tegema ja sõprust rikkuma või mitte. Kõige kergem on ilmselt sõprust hoida siis, kui mõlemad pooled on heas ja stabiilses suhtes.  Samas sõbra nõu ja abi läheb tihtipeale vaja just siis, kui on tekkinud probleeme.

Siiski arvan, et see oht, et sõbraga asi millekski enamaks kujuneb, on täpselt sama suur, kui ükskõik milline petmiseoht üldse. Kõik sõltub inimese põhimõtetest ja prioriteetidest. Kui tahad, et oleks korraks fun – palun väga, kui tahad aga kõigiga häid suhteid säilitada, tuleb natuke mõelda ka.”

Jan (40): “Mehe ja naise vaheline sõprus peaks olema võimalik küll. On mõnikord isegi nii võimalik, et takistab armumist. Olen nooruses olnud mitmes sellises kambas, kus ollakse niivõrd head ‘kambajõmmid’, et tekib selline peaaegu õe-venna vahekord ja partnerid leitakse väljastpoolt kampa. Kas armastusel ja sõprusel on vahet? ütleksin, et armastus on sõpruse kõrgeim faas. Tõelises armastuses on olemas kõik sõpruse elemendid, lisandub vaid üks – seks. Selle peale võib mõni puritaanlane nina kirtsutada, kuid mina arvan, et seksis on inetut täpselt nii palju, kui inimesed oma rumalate suudega inetuks teevad. Sõprus armastuseta on võimalik, armastus sõpruseta mitte. Sageli nimetatakse armastuseks haiglast kiindumust. Inglise keeles on selle jaoks hea sõna “infatuation”, millele eesti keeles ma head vastet ei teagi. Tõelisest armastusest pole selles jälgegi. Tõeline armastus peab pidevalt toitu saama, et püsida. Kui seks kahaneb ja lõpuks kaob, ei kao armastus.”
 

Buduaari arhiiv

 

Kuidas on lood sinuga, kas usud, et mees ja naine võivad olla lihtsalt sõbrad?