SUHTETEADUS: miks mehed petavad, naised lahkuvad ja jobud jäävad seksita?

SUHTETEADUS: miks mehed petavad, naised lahkuvad ja jobud jäävad seksita?

Kas mäletad enda viimast valusat lahkuminekut järjekordsest kaaslasest, kelles uskusid nägevat oma tulevast kaasat? Ootamatu suhte purunemine tabas sind aga valusalt. Kindlasti leidus sõbrannasid, kes ütlesid, et “sul on temata parem” ning ka neid, kes nähvasid kalgilt “saa juba üle!”

Kas mäletad enda viimast valusat lahkuminekut järjekordsest kaaslasest, kelles uskusid nägevat oma tulevast kaasat? Ootamatu suhte purunemine tabas sind aga valusalt. Kindlasti leidus sõbrannasid, kes ütlesid, et “sul on temata parem” ning ka neid, kes nähvasid kalgilt “saa juba üle!”

Hiljuti läbiviidud lahkuminekuteemalise uuringu üks autoreid, Saint Louis Ülikooli professor, Brian Boutwell, on öelnud, et inimestel on kombeks alahinnata suhte purunemise raskeid tagajärgi. Boutwelli hinnangul tuleks anda südamevalus inimestele rohkem aega luhtunud suhetest taastumiseks.

Tuleb mõista, et osadel inimestel lihtsalt ongi raskem lahkuminekust üle saada.  Need, kes seda raskelt üle elavad, ei ole vaimselt nõrgad inimesed – neil lihtsalt puudub looduse poolt kaasa antud võime liikuda kiiresti ühest suhtest teise. Ja see on teaduslikult tõestatud!

 

Allpool on toodud veel mõned faktid, mida tasuks teada suhete taha peituvast teadusest.

Mehed lõpetavad tõenäolisemalt suhte partneri füüsilise truudusetuse tõttu


Süüdista selles loodust. Uuringud näitavad, et mehed on peaaegu et programmeeritud oma kaaslast maha jätma, kui neile on truudust murtud, kellegi teisega magades. “Seksuaalne truudusetus on otsene oht mehe geneetilisele heaolule,” sõnab professor Boutwell.
Ehk teisisõnu tähendab see, et mees võib sattuda olukorda, kus ta kasvatab last, kes ei ole bioloogiliselt tema enda oma. See aga tähendab, et tema enda geene ei kanna keegi edasi.

Naised lõpetavad suhte pigem partneri emotsionaalse truudusetuse tõttu


Erinevalt meestest, ei ole naistel kahtlust, kas lapsed on bioloogiliselt nende omad. Küll aga vajavad naised mehi enda ellu teisel põhjusel. Ning ka selle on loodus omalt poolt paika sättinud. Nimelt tagab isa kohalolek naisele ja lapsele turvatunde. Ja see turvatunne on tõsises ohus, kui silmapiiril on teine naisterahvas, kes mehel südame kiiremini põksuma paneb.  Kas meespool võib pere kaitsmise unarusse jätta, kuna ta armastab salamisi teist naist? Vägagi võimalik! Ning selleks, et oma lastele turvatunnet ja parimat elu pakkuda, otsustavad naised sellises “ohu olukorras” oleva suhte lõpetada ning liikuda edasi ja leida uus.  Seetõttu ongi naiste jaoks emotsionaalne truudusetus rängem petmine kui füüsiline. Kuna potentsiaalselt paneb olukord, et mees on armunud teise, ta perekonna juurest  lahkuma.

Miks mehed vahel seksuaalsetele kiusatustele alla annavad


Mehed alistuvad seksuaalsetele kiusatustele kergemini kui naised. Texase Ülikoolis läbiviidud uuringu kohaselt on põhjus lihtne – asi pole selles, et meestel oleks nõrgem enesekontroll, vaid selles, et nad tunnevad tugevamaid seksuaalseid impulsse kui naised.  Seega leiavad mehed enda ümber lihtsalt rohkem kiusatusi, millele alla vanduda. Ning kui enesekontroll hetkeks ununema kipub, võib seksuaalne tung lihtsalt olukorra üle võimust võtta.

Sotsioloogia professor Robert Weiss väidab aga, et paljud mehed tunnevad, et nende sünnipärane õigus ja kohustus on magada nii paljude naistega, kui võimalik. Nad tunnevad, et peavad oma seemet jagama ning nende püha kohus meestena on järelkasvu toota, et inimrass välja ei sureks. Professor Weiss väidab, et on kuulnud seesugust põhjendust oma praktikas lugematutel kordadel. Mehed tundvat tihti, et nemad ja ainuüksi nemad on Darwini seksuaalahela kõige kõrgem lüli.

Kumbki sugupool ei talu julmust


Sel on teaduslik põhjendus, miks mölakad on vallalised. “Partner, kes on ettearvamatu, julm ja vägivaldne enda kaaslase ning tema laste suhtes, ei suuda pakkuda turvalist keskkonda laste saamiseks ega kasvatamiseks,” ütleb Boutwell. Evolutsiooniteemalised uuringud tõestavad, et inimestel, kes on krooniliselt vägivaldsed, on väiksem tõenäosus lapsi saada, kuna nad ei suuda nii kergelt seksuaalpartnereid leida.  Kuid ilmselt oli see ka teadusliku uuringuta juba selge.

Raha võib panna punkti teie suhtele


Ajakirjas “Family Relations” avalikustatud uuringu põhjal on raha pärast kaklemine number üks põhjus lahutusteks.  Ja seda sõltumata paaride sissetuleku suurusest ning võlgade olemasolust. Vaidlused rahateemadel kestavad tavaliselt kauem ja on märksa intensiivsemad kui teistel teemadel peetavad tülid. Teadlased usuvad, et rahateemalised kaklused  tekivad siis, kui suhtes on teisigi sügavaid mõrasid ja kuna inimestel on raha eesmärgist ja selle kulutamisest väga erinevad arusaamad, siis on see ilmselt viimane ja põhjapanev ettekääne, et suhtele punkt panna.

Vahetpidamata oma eksile mõtlemine aitab temast kiiremini üle saada


Mõelda vahetpidamata oma hiljutisele lahkuminekule võib tunduda halva ideena, kuid tegelikult kiirendab see emotsionaalset taastumist ja ebaõnnestunud suhtest ülesaamist.
Uuringud on tõestanud, et need inimesed, kes oma eksidele pidevalt mõtlevad, õpivad iseend paremini tundma ning suunduvad tagasi vallaliste ellu tugevamate isiksustena.

Sotsiaalmeedial on suhtele halb mõju


Sulle kindlasti ei meeldi järgnev info: rohke Facebooki kasutamine võib tõsiselt ohustada sinu suhet! Seda seostatakse füüsilise ning emotsionaalse petmisega, lahkuminekuga ja lahutusega – seesugune uuring avaldati ajakirjas “Cyberpsychology, Behavior and Social Networking”. Sama kehtib ka Twitteri kohta. Uuring ei paljastanud, miks sotsiaalmeediat selliste suhte-fopaadega seostatakse, kuid teadlased spekuleerivad, et sotsiaalmeedia kaudu on inimestel lihtsam oma kaaslast petta ning hoida ühendust endiste silmarõõmudega.

Lahkuminek on nagu sõltuvusega võitlemine


Kas tunned vahel, et sul ei saa enda kaaslaselt küllalt? Teadlased on tõestanud, et armumine sarnaneb narkosõltuvusega – seda on raske murda!
“Aju piirkondi, mida seostatakse armastuse tundega, seostatakse ka sõltuvusega keelatud ainete suhtes,” ütles Boutwell. See pole ilmselt üllatav, arvestades neid tugevaid ja kõikehõlmavaid tundeid, mida me kogeme, kui oleme kellessegi ülepeakaela armunud. Seega järgmine kord, kui elad mõnd lahkuminekut raskelt üle, anna endale aega – sõltuvusest vabanemine pole kunagi lihtne!

 

Allikas:  womenshealthmag.com

Sarnased artiklid